Skip to content

İTunes Hesabı Nasıl Silinir (Yetkilendirmeyi Kaldır)

9 de Mayıs de 2021

Bir zamanlar iTunes hesabınızla kullandığınız bilgisayarların artık erişilebilir olmadığı bir durumla karşılaştığınızda (örneğin, bitmiş veya satılmışsa), yenilerini yetkilendirmeye devam edebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak, herhangi bir anda Apple Kimliğinize kaç tane bağlayabileceğiniz konusunda bir sınır vardır – bu şu anda 5’tir. Bundan sonra, hesabınızla daha fazla bilgisayar ilişkilendirilemeyecek ve bu nedenle, iTunes Store’a erişin. Ancak, iTunes hesabınıza bağlı, yetkilerini kaldırmak için doğrudan kullanamayacağınız bilgisayarlar varsa ne olur? Normalde bilgisayarların yetkilerini kaldırmanın tek yolu, her biri üzerinde yüklü iTunes yazılımı aracılığıyla çalışmaktır. Ancak, size erişemeyecekleriniz için bu lükse sahip olmayacağınız açıktır. Bu durumda, yetkilerini kaldırmanın tek yolu hesabınızı sıfırlamak ve ardından sahip olduklarınızı tekrar eklemektir. Bu kılavuzu izleyerek, iTunes yazılımını kullanarak Apple Kimliğinizle ilişkili tüm bilgisayarları tek seferde nasıl kaldıracağınızı öğreneceksiniz. Ancak devam etmeden önce, bunun son çare olduğunu ve yılda yalnızca bir kez yapılabileceğini unutmayın.

Eski veya Ölü Bilgisayarların Yetkisini Kaldırma

Bilgisayarınızda yüklü olan iTunes sürümünü başlatın ve gerekirse tüm güncellemeleri uygulayın. Şimdi sizin için geçerli olan sürümü seçin ve aşağıdaki adımları izleyin.

iTunes 12

 1. Giriş düğmesine (baş ve omuz görüntüsü) tıklayarak iTunes hesabınıza giriş yapın. Güvenlik bilgilerinizi (kimlik ve şifre) yazın ve ardından Oturum aç buton.

 2. Baş ve omuz simgesinin yanındaki açılır oku tıklayın ve ardından Hesap bilgisi seçeneği.

 3. Şimdi özel bilgilerinize erişmek için şifrenizi tekrar yazın.

 4. Apple Kimliği özet bölümüne bakın.

 5. Tıkla Tümünün Yetkisini Kaldır buton. Bu, yalnızca hesabınıza bağlı en az 2 bilgisayarınız varsa kullanılabilir.

 6. Şimdi tüm bilgisayarların kaldırıldığına dair bir mesaj görüntülenmelidir.

iTunes 11

 1. Tıkla iTunes Store sol pencere bölmesindeki bağlantı (Mağaza bölümünde).

 2. Tıkla Oturum aç Ekranın sağ üst tarafına yakın bir yerde bulunan düğmesine basın. Yazın Apple kimliginiz ve parola ilgili alanlarda ve tıklayın Oturum aç.

 3. Apple Kimliği adınızın yanındaki açılır menüyü tıklayın (daha önce olduğu gibi ekranın sağ üst tarafında) ve Hesap seçeneği.

 4. Hesap Bilgileri ekranında, Bilgisayar Yetkilendirmeleri için Apple Kimliği Özeti bölümüne bakın. 2 veya daha fazla yetkili bilgisayarınız varsa, bir Tümünün Yetkisini Kaldır düğmesi görüntüleniyor – devam etmek için buna tıklayın.

 5. Şimdi ekranda Apple Kimliğinizle ilişkili tüm bilgisayarları kaldırmak isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu açılacaktır. Devam etmek için Tüm Bilgisayarların Yetkisini Kaldır buton.

 6. Son olarak, artık yetkilendirme işleminin tamamlandığını doğrulayan bir mesaj görüntülenmelidir. Tıklayın TAMAM MI bitirmek için.

Mevcut Tüm Bilgisayarlarınızı Yeniden Yetkilendirin

Artık Bu Bilgisayarı Yetkilendir seçeneğini kullanarak mevcut bilgisayarlarınızı Apple Kimliği hesabınızla yeniden bağlamanız gerekecek. Bu, içinde bulunur Mağaza iTunes ekranının üst kısmındaki menü.

Apple’ın iTunes Yetkilendirmesi hakkında daha fazla bilgi

İTunes’daki yetkilendirmenin ne hakkında olduğundan emin değilseniz, aşağıdaki bölüm çok fazla teknik detaya girmeden bu özelliğin somunlarını ve cıvatalarını kısaca açıklamaktadır. İTunes Store’u ve ondan satın alınan içeriği kullanmak için, iTunes yazılım uygulaması aracılığıyla bilgisayarınızın yetkilendirildiğinden emin olmanız gerekir. İTunes’daki yetkilendirmenin arkasındaki fikir, iTunes Store’dan indirilen dijital ürünlerin yalnızca yasal olarak satın almış olan kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktır – bu, iTunes arşivinizi yeni bir bilgisayara aktarma yeteneğini içerir. DRM sistemi, sıklıkla bahsedildiği şekliyle, telif hakkıyla korunan materyalin yetkisiz dağıtımını sınırlandırmak için tasarlanmıştır. İTunes Store’dan satın aldığınız içeriğe erişebilmek ve bunları yönetebilmek için, kullandığınız her bilgisayara Apple Kimliğinizin bağlanması gerekir. Bunu yapmak müzik, sesli kitap ve filmler gibi medya içeriğini oynatmanıza izin verecektir. İBooks, uygulamalar vb. Gibi diğer içerik türleri de yalnızca yetkili bir bilgisayar aracılığıyla yönetilebilir. Tüm iTunes Store satın alımlarınızı iPod, iPhone, vb. İle eşzamanlamayı düşünüyorsanız, üzerinde çalıştığınız bilgisayarın yetkili olduğundan emin olmanız gerekir.