Skip to content

İTunes ile AAC’yi MP3’e Dönüştürme

19 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • İTunes’u başlatın ve şuraya gidin: Düzenle > Tercihler (Win 10) veya iTunes > Tercihler (Mac)> Genel sekmesi > Ayarları İçe Aktar.
 • Seç MP3 Kodlayıcı Şunu Kullanarak İçe Aktar menüsü altında. Ayar’ın altında, ikisinden birini seçin Daha yüksek kalite veya Özel (256 kbps).
 • Dönüştürmek istediğiniz şarkıları seçin, ardından şuraya gidin: Dosya > Dönüştürmek > MP3 Sürümü Oluşturun.

Bu makale, şarkıların Apple AAC dijital ses formatından MP3’lere nasıl dönüştürüleceğini açıklamaktadır. Yalnızca DRM’siz şarkılar dönüştürülebilir. Bir şarkı Dijital Haklar Yönetimi koruması kullanıyorsa, dönüştürme DRM’yi kaldırabileceğinden dönüştürülemez.

MP3 Oluşturmak için iTunes Ayarlarını Değiştirin

İlk adım, iTunes dosya dönüştürme özelliğinin MP3 dosyaları oluşturacak şekilde ayarlandığından emin olmaktır. AAC, MP3 ve Apple Lossless dahil birçok türde dosya üretebilir. İTunes’un MP3 dosyaları oluşturmasını sağlamak için:

 1. İTunes’u başlatın.

 2. Windows PC’de şu adrese gidin: Düzenle > Tercihler. Mac’te, git iTunes > Tercihler.

  Cankurtaran
 3. Üzerinde Genel sekme, seçin Ayarları İçe Aktar.

  İTunes tercihlerinde Ayarları İçe Aktar düğmesi

  Cankurtaran
 4. Seçin Şunu Kullanarak İçe Aktar açılır ok ve seçin MP3 Kodlayıcı.

  İTunes İçe Aktarma Ayarlarında MP3 Kodlayıcı

  Cankurtaran
 5. Seçin Ayar açılır ok ve bir kalite ayarı seçin. Aşağıdakilerden birini seçin: Daha yüksek kalite ayar, 192 kbps veya seçin Özel ve seçin 256 kb / sn. Dönüştürülen AAC dosyasının mevcut bit hızından daha düşük bir şey kullanmayın. Bilmiyorsanız, şarkının ID3 etiketlerinde bulun.

 6. Seçiniz TAMAM MI.

İTunes’u Kullanarak AAC’yi MP3’e Dönüştürme

İTunes’da bir AAC müzik dosyasını MP3 formatına dönüştürmek için:

 1. MP3’e dönüştürmek istediğiniz şarkıları seçin. Birden çok dosya seçmek için Ctrl Windows’ta veya Komut Mac’te ve her bir dosyayı tıklayın.

 2. Git Dosya Menü.

 3. Seçiniz Dönüştürmek.

 4. Seçiniz MP3 Sürümü Oluşturun.

  İTunes'da MP3 Sürümü menü öğesi oluştur

  Cankurtaran
  DRM kısıtlamaları nedeniyle seçtiğiniz şarkılardan herhangi birinin dönüştürülememesi durumunda iTunes sizi bilgilendirir. Devam etmek için bu şarkıların seçimini kaldırın.

 5. Dosyalar dönüştürülürken bekleyin.

 6. AAC’den MP3’e dönüştürme tamamlandığında, iTunes Kitaplığı her formatta şarkının bir kopyasını içerir. Bir dosyanın AAC veya MP3 formatında olup olmadığını öğrenmek için, dosyayı seçin ve tuşuna basın. Ctrl+ben Windows’ta veya Komut+ben Mac’te şarkı bilgileri penceresini görüntülemek için. Ardından, şuraya gidin: Dosya sekmesine bakın ve şuraya bakın: Tür alan.

 7. ACC dosyalarını istemiyorsanız, şarkı dosyalarını iTunes’dan silin.

Dönüştürülen Dosyalar İçin En İyi Ses Kalitesi Nasıl Elde Edilir

Bir şarkıyı AAC’den MP3’e dönüştürmek (veya tam tersi), dönüştürülen dosyanın ses kalitesinde kayba neden olabilir. Bunun nedeni, her iki formatın da yüksek ve düşük frekanslarda bazı ses kalitesini azaltan sıkıştırma teknolojileri kullanarak dosya boyutunu küçük tutmasıdır. Çoğu insan bu sıkıştırmayı fark etmez. Bu, AAC ve MP3 dosyalarının zaten sıkıştırılmış olduğu anlamına gelir. Şarkıyı yeni bir formata dönüştürmek şarkıyı daha da sıkıştırır. Ses kalitesindeki bu farkı fark etmeyebilirsiniz, ancak harika kulaklarınız veya harika ses ekipmanınız varsa, fark edebilirsiniz. Sıkıştırılmış bir dosya yerine yüksek kaliteli bir orijinalden dönüştürerek dosyalar için en iyi ses kalitesini sağlayın. Örneğin, bir şarkıyı CD’den MP3’e kopyalamak, onu AAC’ye kopyalayıp ardından MP3’e dönüştürmekten daha iyidir. CD’niz yoksa, dönüştürülecek orijinal şarkının kayıpsız bir versiyonunu bulun.