Skip to content

İTunes ile Şarkı Bilgileri (ID3 Etiketleri) Nasıl Değiştirilir

22 de Mayıs de 2021

CD’lerden iTunes’a kopyaladığınız veya müzik sitesinden indirdiğiniz şarkılar genellikle sanatçı, şarkı, albüm adı, albümün yayınlandığı yıl, tür ve daha fazlası gibi bilgilerle birlikte gelir. Bu gömülü bilgiler, ID3 etiketleri olarak da adlandırılan meta verilerdir. iTunes, müzikleri kategorilere ayırmak, iki şarkının aynı albümde ne zaman olduğunu belirlemek ve müziği iPhone’lar ve iPod’larla eşzamanlamak için meta verileri kullanır. Şarkılar genellikle ihtiyacınız olan tüm meta verilere sahiptir, ancak bazı durumlarda bu bilgiler eksik veya yanlış olabilir. Bu, bir CD’yi kopyaladıktan sonra olduysa, iTunes’un müziğiniz için CD adları olmadığında ne yapmanız gerektiğine bakın. Bu durumda, iTunes’u kullanarak parça meta verilerini değiştirin. Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmedikçe iTunes 12 ve iTunes 11 için geçerlidir.

İTunes’da Şarkı Bilgilerine (ID3 Etiketleri) Nasıl Erişilir

İTunes’daki bir parçanın bilgi penceresi, parça hakkındaki bilgileri düzenlemek için erişim sağlar. Düzenlediğiniz alanlar ID3 etiketleridir.

  1. İTunes’u açın ve bir şarkı veya albüm seçin.

  2. Basın Komut+ben Mac’te veya Kontrol+ben Şarkının bilgi ekranını açmak ve bir dizi sekmede gruplanmış şarkı meta verilerini görüntülemek için bir PC’de.

  3. Her sekmeyi seçin ve iTunes’un şarkı hakkında depoladığı meta verileri gözden geçirin veya değiştirin.

Bilgi ekranındaki sekmeler, iTunes 12’de yeni olan Ayrıntılar, Sanat Eseri, Şarkı Sözleri, Seçenekler, Sıralama ve Dosya’dır. Her sekme, teslim almak veya değiştirmek isteyebileceğiniz ilgili bilgileri içerir.

Ayrıntılar Sekmesi

İTunes’un bazı eski sürümlerinde Bilgi olarak adlandırılan ayrıntılar, iTunes parça bilgilerini düzenlemek için en yaygın yerdir. Şarkı adını, sanatçıyı, albümü, yılı, türü, yıldız derecelendirmesini ve daha fazlasını düzenlemek için Ayrıntılar sekmesine gidin. Eklemek veya düzenlemek istediğiniz içeriğin bulunduğu alanları seçin, ardından değişiklik yapmak için yazın. İTunes arşivinizdekilere bağlı olarak, otomatik tamamlama önerileri görünebilir.

Sanat Çalışması Sekmesi

Resim sekmesi, şarkının albüm resmini gösterir. Yeni resim eklemek için Resim Ekle düğmesi (veya EkleiTunes sürümüne bağlı olarak), ardından sabit sürücünüzden bir görüntü dosyası seçin. Alternatif olarak, arşivinizdeki şarkılara ve albümlere otomatik olarak resim eklemek için iTunes’un yerleşik albüm resmi aracını kullanın.

İTune şarkı bilgi ekranındaki sanat eseri sekmesi

Şarkı Sözleri Sekmesi

Sözler sekmesi, mevcut olduğunda şarkının sözlerini listeler. Şarkı sözlerini otomatik olarak dahil etmek, iTunes’un en son sürümlerinin bir özelliğidir. Eski sürümlerde, şarkı sözlerini bu alana kopyalayıp yapıştırmanız gerekir. Yerleşik şarkı sözlerini geçersiz kılmak için Özel Şarkı Sözleri, ardından kendinizinkini ekleyin.

İTunes şarkı meta verilerindeki şarkı sözü alanı

Seçenekler Sekmesi

Seçenekler sekmesi şarkının ses düzeyini kontrol eder, otomatik olarak bir ekolayzer ayarı uygular ve şarkının başlangıç ​​ve bitiş zamanını belirler. Tıkla Karıştırırken atla Şarkının Sıradaki veya karışık çalmada görünmesini önlemek için onay kutusunu işaretleyin.

İTunes'da Seçenekler Sekmesi

Sıralama Sekmesi

Sıralama sekmesi, şarkı, sanatçı ve albümün sıralandığında iTunes arşivinizde nasıl görüneceğini belirler. Bir parçanın Sanatçı ID3 etiketinde konuk bir yıldız varsa bu, parçanın parçası olduğu albümden ayrı olarak iTunes’da görünmesini sağlar. Örneğin, Willie Nelson ve Merle Haggard’ın bir şarkısı, şarkı bir Willie Nelson albümünden olsa bile, ayrı bir albümle ayrı bir sanatçı olarak görünecektir. Sanatçı ve albüm adını Sanatçı Sırala ve Albümü Sırala alanlarına eklerseniz, albümdeki şarkılar orijinal ID3 etiketini kalıcı olarak değiştirmeden aynı albüm görünümünde görünür.

İTunes'da meta verilerin sıralama sekmesi

Dosya Sekmesi

İTunes 12’deki yeni bir eklenti olan Dosya sekmesi, şarkı zamanı, dosya türü, bit hızı, iCloud veya Apple Music durumu ve daha fazlası hakkında bilgi sağlar.

İTunes'da yeni Dosya sekmesi

Düzenleme yapmayı bitirdiğinizde, TAMAM MI Değişikliklerinizi kaydetmek için pencerenin altındaki. Birden fazla şarkı içeren bir albüm seçerseniz, iTunes 12’deki bilgi ekranının altındaki ok tuşunu kullanarak bir şarkıdan diğerine ileri veya geri gidin, böylece her şarkı için verileri düzenleyebilirsiniz.