Skip to content

İTunes iPhone’unuzu Tanımadığında Nasıl Onarılır

29 de Mayıs de 2021

iTunes, tüm müziklerinizi, filmlerinizi, TV şovlarınızı ve daha fazlasını depolayan Apple’ın eğlence merkezidir. İTunes’u tüm aygıtlarınızda kullanabilmeniz için Apple, iTunes’u bilgisayarınızdaki ve iPhone’unuzdaki USB bağlantısını kullanarak eşzamanlamanıza izin verir. Bu genellikle iyi çalışsa da bazen iTunes, iPhone’unuzu tanımaz ve bu da sinir bozucu ve kafa karıştırıcı olabilir. İşte bu sorunun neden ortaya çıkabileceğine ve nasıl düzeltileceğine ve iPhone ile iTunes’u yeniden eşzamanlı hale getirmeye bir göz atın. MacOS Catalina ile Apple Music, iTunes’un yerini aldı. Bu sorun giderme adımları, eski iTunes sürümlerine sahip sistemler ve Apple Music ile daha yeni sistemler için geçerlidir.

İTunes’un iPhone’u Tanımamasının Nedenleri

İTunes’un bir iPhone’u tanımamasının birkaç nedeni vardır. Bilgisayardaki hatalı USB kablosu veya USB bağlantı noktası gibi fiziksel bir sorun olabilir. Enkaz, iPhone bağlantı noktasını tıkayabilir veya bir yazılım sorunu olabilir. Sorunun kaynağı ne olursa olsun, bir iPhone ve iTunes’u tekrar iletişime geçme şansı olan bazı kolay sorun giderme adımları vardır.

Stevica Mrdja / Getty Images

İTunes iPhone’unuzu Tanımadığında Nasıl Onarılır

Çoğu zaman, iPhone’dan iTunes’a bağlantı sorunları, kolayca çözebileceğiniz sorunlardan kaynaklanır. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için her sorun giderme adımını deneyin. Olmazsa, sonraki öneriye geçin.

 1. Bilgisayarda iTunes’un kurulu olduğundan emin olun. İTunes’unuz yoksa, program cihazı tanıyamaz. İTunes’u (veya halefi Apple Music’i) bir Mac veya Windows PC’ye yüklemek kolaydır.

 2. USB kablosunu kontrol edin. Hatalı bir USB kablosu, iPhone’dan iTunes’a bağlantı sorununa neden olabilir. USB kablosunun iyi durumda olduğundan emin olun. Yıpranmış veya kesilmişse, farklı bir USB kablosu kullanın ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın. Orijinal bir Apple USB kablosu kullanın. Başka şirketler tarafından yapılan USB kabloları, cihazlar arasında bir bağlantıyı tetiklemeyebilir.

 3. İPhone’un bağlantı noktasını kontrol edin. Bazen enkaz birikmesi bir iPhone bağlantı noktasının arızalanmasına neden olur. Yavaşça temizlemek için kuru, anti-statik bir fırça veya diş fırçası kullanın. Ardından tekrar bağlanın ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 4. Bilgisayardaki USB bağlantı noktasını kontrol edin. Tüm USB aygıtlarını bilgisayardan çıkararak başlayın. İPhone’un kablosunu başka bir bağlantı noktasına taşıyın ve yeniden bağlayın. Bu işe yararsa, bu belirli bağlantı noktasıyla ilgili bir sorundur ve onu onarmanız gerekir. Kablolar için harici bir USB cihazı kullanıyorsanız, cihazın bağlantısını kesin ve iPhone’un kablosunu doğrudan bilgisayara bağlayın. USB cihazı ile bilgisayar arasında bir bağlantı sorunu olabilir.

 5. İPhone’u yeniden başlatın. Küçük bir yazılım arızası, hatalı bir bağlantıya neden olabilir. Cihazı yeniden başlatın ve tekrar bağlanın.

 6. Bilgisayarı yeniden başlatın. Hafif bir yazılım hatası veya arızası, iTunes’un arızalanmasına neden olabilir. Bilgisayarı kapatın ve tekrar açmadan önce birkaç dakika bekletin.

 7. İOS cihazının kilidinin açık olduğundan ve Ana ekranda olduğundan emin olun. Cihazı bağlayın, hemen kilidini açın ve Ana ekranda olduğundan emin olun. Ardından iPhone’unuzu iTunes’a bağlayın. İPhone’un kilidini açtıktan sonra, bağlanmayı denemeden önce birkaç dakika açık bırakın.

 8. İTunes’un en son sürümünü indirin. İTunes’un eski bir sürümü iPhone’unuzu tanımayabilir. İTunes’u güncelleyin ve ardından iPhone’u yeniden bağlamayı deneyin.

 9. İşletim sistemi yazılımını güncelleyin. Windows veya macOS’u güncelleyin ve bunun, iPhone’dan iTunes’a bağlantı sorununa neden olan herhangi bir yazılım sorununu veya gizli hatayı çözüp çözmediğine bakın.

 10. Bu Bilgisayara Güven’e dokunduğunuzdan emin olun. İPhone’unuzu bilgisayarınıza ilk kez bağlıyorsanız, Bu bilgisayara güven Ana ekranda uyarı. Bu uyarıyı gördüğünüzde, cihazın kilidini açın ve bilgisayarı güvenilir bir cihaz olarak atamak için hemen ona dokunun. Yanlışlıkla dokundun mu Güvenme? Bir düzeltme var. Git Ayarlar > Genel > Sıfırla > Konum ve Gizliliği Sıfırla. İPhone’unuzu bağladıktan sonra açılır pencereyi tekrar göreceksiniz.

 11. Sistem Raporunu kontrol edin. Bu yalnızca bir Mac kullanıyorsanız geçerlidir. İPhone’u bağlayın ve aktif cihazları gösteren Sistem Raporunu kontrol edin. İPhone’unuz görüntüleniyorsa ancak bağlanamıyorsanız, bir yazılım sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 12. Güvenlik yazılımını devre dışı bırakın veya kaldırın. Bir Mac kullanıyorsanız ve iPhone Sistem Raporunda listelenmişse, virüsten koruma yazılımını ve diğer güvenlik programlarını birer birer devre dışı bırakın veya kaldırın. Soruna herhangi bir programın neden olup olmadığına bakın. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı, iPhone’u bilgisayara bağlayan kablo gibi harici USB aygıtlarını engelleyebilir. Bu, cihaza bilinmeyen bir USB’nin bağlanması durumunda bilgisayar verilerinin korunmasına yardımcı olur.

 13. Apple Mobile Device USB sürücüsünü yeniden yükleyin. Bu yalnızca Windows PC’ler için geçerlidir. Bu sürücü, PC’ye Apple cihazlarıyla ne yapacağını söyler. Arıza yaptığında cihazı doğru okumaz. Sürücüyü yeniden yükleyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 14. İTunes’u kaldırın ve yeniden yükleyin. İTunes’un derinlerindeki bir arıza, bazen yazılımı kaldırıp yeniden yükleyerek çözülebilir. İTunes’u kaldırarak müziklerinizi ve diğer içeriklerinizi kaybetmezsiniz. Ancak endişeniz varsa, ilerlemeden önce bir iTunes yedeklemesi oluşturun.

 15. Apple Destek ile iletişime geçin. Apple iTunes destek web sitesi, aranabilir bir bilgi tabanı ve topluluğa bir soru sorma yeteneği dahil olmak üzere birçok yararlı özellik sunar. Ayrıca yerel Apple Mağazanızdaki Genius Bar’da bir randevu ayarlayabilirsiniz.