Skip to content

iTunes Kitaplığınızı CD’ye Nasıl Yedeklersiniz?

5 de Haziran de 2021

Çoğu Mac’te artık optik sürücüler bulunmasa da, iTunes 7 ila 10.3 sürümlerini kullanıyorsanız, iTunes Kitaplığınızı yedeklemek için bir çevre birimi sürücüsü bağlayabilir veya bilgisayarınıza yerleşik bir sürücü kullanabilirsiniz. iTunes 10.4’ten başlayarak ve sonraki sürümlerde, optik diske yedeklemeye yönelik yerleşik seçenek kaldırıldı, ancak yine de kitaplığınızı başka bir konuma aktarabilirsiniz. iTunes, Apple tarafından durduruldu. Ek olarak, çoğu dizüstü bilgisayardan disk sürücülerinin çıkarılması ve müzik kitaplıklarının balon boyutlarında olması bu çözümü büyük ölçüde kullanışsız hale getirdi.

Diske Yedekle Seçeneğini Kullanma

  1. İçinde iTunes 7.x, seçin Dosya sekmesinde Ana menü Ekranın üst kısmındaki öğesini seçin ve Diske Yedekle açılır menüden. İçinde iTunes 8.x vasıtasıyla 10.3, seç Dosya sekmesinde Ana menü, ve seçin Kütüphane, bunu takiben Diske Yedekle açılır menüden.

  2. Görüntülenen iletişim kutusunda istediğiniz yedekleme türünü seçin. Kullanabileceğiniz iki seçenek Tüm iTunes kitaplığını ve çalma listelerini yedekleyin ve Yalnızca iTunes Store’dan satın alınanları yedekleyin.

  3. İlk tam yedeklemede, yalnızca son yedeklemeden sonra kitaplığınıza eklenen veya değiştirilen öğeleri arşivlemenize izin veren iki yedekleme seçeneğinin altındaki kutuları işaretlemeyin. Bu, artımlı yedekleme olarak bilinir ve gereken depolama alanını en aza indirmek için kullanılır. İlk tam yedeklemeden sonraki sonraki yedeklemelerde, artımlı yedekleme seçeneklerini kontrol edin.

  4. Seçimlerinizi yaptıktan sonra, tuşuna basın. Destek olmak.

  5. Optik sürücünüze boş bir CD veya DVD yerleştirin.

  6. Diski çıkarmadan önce yedekleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

İpuçları

Müzik kitaplığınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, yedekleme işlemini tamamlamak için başka medya diskleri gerekebilir. Ek diskleri ne zaman gireceğiniz size sorulacaktır. Bir diske yedeklenen bilgiler, CD ve DVD oynatıcılarla uyumlu bir biçimde değil, veri olarak depolanır. Arşivlenen veri diskleri yalnızca kitaplığınızı geri yüklemek için kullanılır. 10.4 ile başlayan iTunes sürümleri için iTunes arşivinizi harici bir sabit sürücüye veya iTunes 10.5 veya sonraki bir sürümünü gerektiren iCloud’a yedekleyin.