Skip to content

İTunes Kitaplığınızı Yeni Bir Konuma Taşıyın

5 de Mayıs de 2021

İTunes arşivinin pratik bir boyut sınırı yoktur. Sürücünüzde yer olduğu sürece, medya dosyalarını eklemeye devam edebilirsiniz. Bu tamamen iyi bir şey değil. Dikkat etmezseniz, iTunes arşiviniz, sürücü alanındaki adil payından daha fazlasını hızlı bir şekilde kaplayabilir. İTunes arşivinizi orijinal konumundan başka bir dahili veya harici sürücüye taşımak, bir miktar yer açabilir. Ayrıca koleksiyonunuzu büyütmeniz için size daha fazla alan sağlayabilir. Bu talimatlar, macOS Mojave (10.14) veya önceki bir sürümü yüklü Mac’lerdeki iTunes için geçerlidir. Apple, iTunes’u kaldırdı ve macOS Catalina (10.15) sürümüyle birlikte Mac’lerde Müzik uygulamasıyla değiştirdi.

İTunes Kitaplığınızı Yeni Bir Konuma Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Bu işlem, çalma listeleri, derecelendirmeler ve tüm medya dosyaları dahil tüm iTunes ayarlarınızı korur. Ancak, iTunes’un her şeyi saklaması için müzik klasörünü düzenlemesine izin vermelisiniz. İTunes’un sorumlu olmasını istemiyorsanız, medya klasörünüzü taşıma işlemi yine de çalışır ancak çalma listeleri ve derecelendirmeler gibi meta veri öğeleri aktarılmaz.

 1. Başlamadan önce, Mac’inizin güncel bir yedeğini veya en azından iTunes’un güncel bir yedeğini alın. İTunes kitaplığınızı taşıma işlemi, orijinal kaynak kitaplığın silinmesini içerir. Bir şeyler ters giderse ve bir yedeğiniz yoksa, tüm müzik dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

 2. Başlatmak iTunes.

 3. İtibaren iTunes menüsü, seçin Tercihler.

 4. Tıkla ileri sekmesi.

  Gelişmiş sekmesi vurgulanmış iTunes tercihleri

 5. Yanındaki kutuyu tıklayın İTunes Media klasörünü düzenli tutun bir onay işareti eklemek için. İTunes’un ilk sürümleri bu öğeye “iTunes Müzik klasörünü düzenli tut” adını verebilir.

  "iTunes Media klasörünü düzenli tut" kutusu vurgulanmış şekilde iTunes Gelişmiş Tercihleri

 6. Tıklayın TAMAM MI.

  Tamam düğmesi vurgulanmış şekilde iTunes Advanced tercihleri

 7. Kitaplığınızı harici bir sürücüye taşıyorsanız, Mac’inize takılı ve açık olduğundan emin olun.

 8. İTunes’da Gelişmiş tercihlere dönün ve Değişiklik yanındaki düğme iTunes Media klasör konumu.

  Değiştir düğmesinin vurgulandığı iTunes Advanced tercihleri

 9. Finder’da açılan pencere, yeni iTunes Media klasörünü oluşturmak istediğiniz yere gidin.

  Harici sürücü konumu vurgulanmış iTunes

 10. Tıkla Yeni dosya buton.

  Yeni Klasörün vurgulanmış olduğu iTunes Bulucu konumu

 11. Yeni klasör için bir ad girin ve Oluşturmak buton.

  İTunes'da Oluştur düğmesinin vurgulandığı Yeni Klasör iletişim kutusu

 12. Tıklayın Açık Yeni oluşturduğunuz klasörü seçmek için.

  Aç düğmesinin vurgulandığı iTunes Finder penceresi

 13. Gelişmiş tercihler penceresinde, yeni klasörünüz şunun altında görünecektir: iTunes Media klasör konumu başlık. Tıklayın TAMAM MI değişikliklerinizi kaydetmek için.

  "iTunes Media klasör konumu" ve Tamam düğmesinin vurgulandığı iTunes Gelişmiş tercihleri

 14. iTunes, yeni iTunes Media klasörünüzdeki dosyaları eşleştirmek için taşımak ve yeniden adlandırmak isteyip istemediğinizi sorar. İTunes Media klasörünü düzenli tutun tercih. Tıklayın Evet.

  Evet düğmesinin vurgulandığı iTunes'da onay penceresi

 15. iTunes, orijinal kitaplık ortam dosyalarını sizin için taşıyabilir. İTunes’un bu görevi gerçekleştirmesine izin vermek, tüm çalma listelerini ve derecelendirmeleri olduğu gibi korur. Başlamak için seçin Dosya > Kütüphane > Kitaplığı Organize Et iTunes’da. İTunes’un eski sürümleri bu ayarı “Kitaplığı Birleştir” olarak adlandırır.

  Arşivi Organize Et seçeneğinin vurgulandığı bir Mac'te iTunes

 16. Açılan Kitaplığı Organize Et penceresinde, seçeneğin yanına bir onay işareti koyun. Dosyaları Birleştirin ve tıkla TAMAM MI.

  İTunes

 17. iTunes, tüm medya dosyalarınızı eski arşiv konumundan oluşturduğunuz yenisine kopyalar.

İTunes, arşivinizi yeni konumuna kopyalamayı tamamladıktan sonra, şuraya giderek orijinal klasörü silin: Kullanıcılar > [your account] > Müzik > iTunes ve hareket ettirmek iTunes Ortamı çöp kutusuna klasör. Orijinal iTunes klasörünü veya iTunes Media veya iTunes Music klasörü dışında içerdiği dosya veya klasörleri silmeyin. İTunes klasöründeki başka herhangi bir şeyi silerseniz geçmişinizi, derecelendirmelerinizi veya çalma listelerinizi kaybedebilirsiniz.

İTunes klasörüne giden yolun vurgulanmış olduğu bir Mac'te Finder