Skip to content

İTunes, Müziğiniz İçin Şarkı Adlarına Sahip Olmadığında Ne Yapmalısınız?

15 de Mayıs de 2021

Bir CD’yi içe aktardığınızda iTunes’a eklenen tek şey dijital müzik dosyaları değildir. Ayrıca eklediğiniz her MP3 veya AAC için şarkıların, sanatçıların ve albümün adlarını da alırsınız. Bazen, iTunes’da bir CD kopyalarsınız ve her zaman popüler olan “Bilinmeyen Sanatçı” ın isimsiz bir albümünde “Parça 1” ve “Parça 2” ye sahip olduğunuzu görürsünüz (kişisel olarak daha önceki çalışmalarını tercih ederim). Bazen sanatçı veya albüm adının olması gereken yerde boş bir alan bile elde edersiniz. Bunun olduğunu daha önce gördüyseniz, iTunes’un şarkı adlarına sahip olmamasına neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini merak edebilirsiniz. Bu makale her iki sorunun da cevabını içerir.

İTunes, CD’leri ve Şarkıları Nasıl Tanımlar?

Şarkıların ve albümlerin adları CD’lere kodlanmamıştır. Tüm bu bilgiler aslında internette yaşıyor. Bir CD’yi kopyaladığınızda, iTunes, CD’yi tanımlamak ve her parça için şarkıların, sanatçıların ve albümlerin adlarını eklemek için GraceNote (daha önce CDDB veya Compact Disc Data Base olarak biliniyordu) adlı bir hizmet kullanır. GraceNote, her CD’ye özgü ancak kullanıcılardan gizlenmiş verileri kullanarak bir CD’yi diğerinden ayırabilen devasa bir albüm bilgileri veritabanıdır. Bilgisayarınıza bir CD taktığınızda iTunes, CD ile ilgili verileri GraceNote’a gönderir. GraceNote daha sonra bu CD’deki parçalar hakkındaki bilgileri iTunes’a sağlar.

İTunes’daki Şarkılar Neden Bazen Bilgi Eksik Oluyor?

İTunes’da parça veya albüm adı almadığınızda, bunun nedeni GraceNote’un iTunes’a herhangi bir bilgi göndermemiş olmasıdır. Bu birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • CD, çok küçük bir plak şirketinden alınmış, belirsiz veya kendi kendine serbest bırakılmış. Bunun gibi albümler GraceNote’un veritabanına dahil edilmeyebilir.
 • Oluşturulduğu zaman içinde bu bilgilerin bulunmadığı bir karma CD’yi içe aktarıyorsunuz.
 • CD’yi iTunes’a kopyaladığınızda bilgisayarınız internete bağlı değil. İTunes’un GraceNote ile iletişim kurması ve parça bilgilerini size göndermesi için bir web bağlantısına ihtiyacınız var.

İTunes’da GraceNote’tan CD Bilgileri Nasıl Alınır

Bir CD taktığınızda herhangi bir şarkı, sanatçı veya albüm bilgisi alamıyorsanız, CD’yi henüz iTunes’a aktarmayın. İnternet bağlantınızı kontrol edin. Çalışmıyorsa, bağlantıyı yeniden kurun, CD’yi tekrar takın ve şarkı bilgilerinizin olup olmadığına bakın. Bunu yaparsanız, CD’yi kopyalamaya devam edin. CD’yi zaten içe aktardıysanız ancak tüm bilgileri eksikse, yine de GraceNote’tan alabilirsiniz. Bunu yapmak için:

 1. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun.

 2. Zaten çalışmıyorsa iTunes’u açın.

 3. Bilgi almak istediğiniz şarkılara bir kez tıklayın.

 4. Tıkla Dosya Menü.

 5. Tıklayın Kütüphane.

 6. Tıklayın Parça Adlarını Alın.

 7. Bu noktada iTunes, GraceNote ile iletişime geçecektir. Şarkıyla eşleşebiliyorsa, sahip olduğu bilgileri otomatik olarak ekler. Şarkıyla kesinlikle eşleşemiyorsa, bir açılır pencere bir dizi seçenek sunabilir. Doğru olanı seçin ve tıklayın TAMAM MI.

CD hala bilgisayarınızdaysa, ayrıca Seçenekler CD içe aktarma ekranının sağ üst köşesindeki menüyü ve ardından Parça Adlarını Alın.

İTunes’da Kendi CD Bilgilerinizi Ekleme

CD GraceNote’ta listelenmemişse bilgileri iTunes’a manuel olarak eklemeniz gerekir. Bu ayrıntıları bildiğiniz sürece, bu oldukça kolaydır. İTunes şarkı bilgilerini düzenlemeyle ilgili bu eğiticide nasıl yapılacağını öğrenin.

GraceNote’a CD Bilgileri Nasıl Eklenir

CD bilgilerini göndererek GraceNote’un bilgilerini geliştirmesine ve başkalarının bu sorundan kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz. GraceNote’un tanıyamadığı müziğiniz varsa, aşağıdaki adımları izleyerek bilgi gönderebilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızın internete bağlı olduğundan emin olun.

 2. CD’yi bilgisayarınıza yerleştirin.

 3. İTunes’u başlatın.

 4. CD içe aktarma ekranına gitmek için sol üst köşedeki CD simgesine tıklayın. CD sürücünüze takılıyken ve iTunes’da görünürken, YAPAMAZ CD’yi henüz iTunes’a aktarın.

 5. Son bölümde bağlantısı verilen makaledeki adımları kullanarak göndermek istediğiniz CD için tüm şarkı, sanatçı ve albüm bilgilerini düzenleyin.

 6. Tıkla Seçenekler simgesi.

 7. Tıklayın CD Parça Adlarını Gönderin açılır.

 8. Ardından iTunes, bu şarkı hakkında eklediğiniz bilgileri veritabanına eklenmesi için GraceNote’a gönderir.