Skip to content

İTunes Müzik Kitaplığınızı iPod’unuzdan Kurtarın

23 de Nisan de 2021

İTunes kitaplığınız muhtemelen müzik ve videolardan podcast’lere kadar her şeyi içeren geniş bir medya koleksiyonu içerir. Birçoğumuz oldukça büyük ve yıllarca müzik toplama sürecini temsil eden iTunes arşivlerine sahibiz. Bu nedenle, Mac’inizi ve iTunes arşivinizi yedekleme konusunda her zaman çok özenli davranmanızı öneririz. Ancak verilerinizi ne sıklıkla yedeklediğiniz önemli değil, her zaman bir şeyler ters gidebilir. Bu nedenle, iPod’unuzu kullanarak iTunes müzik arşivinizin çoğunu geri yüklemenize yardımcı olabilecek son başvurulan yöntemlerin bir listesini hazırladık. İPod’unuz melodilerinizin tamamını veya en azından çoğunu içeriyorsa, bunları Mac’inize geri kopyalayabilir ve daha sonra bunları iTunes arşivinize geri aktarabilirsiniz. İşlem, kullandığınız iTunes sürümüne ve bazen OS X’in hangi sürümünü yüklediğinize bağlı olarak değişir. Bunu akılda tutarak, iPod’unuzdan Mac’inize geri müzik kopyalamanın yolları listemiz. Bu liste, iTunes arşivinizi başka bir sürücüye veya başka bir Mac’e taşımanın yanı sıra yalnızca iTunes arşivinizi yedeklemenin kolay bir yolunu da içerir. Bu şekilde, iPod kurtarma yöntemini kullanmanız asla gerekmeyebilir.

İPod’unuzdaki Şarkıları Mac’inize Kopyalama (iTunes 7 ve öncesi)

Justin Sullivan / Getty Images
İPod müziğinizi Mac’inize kopyalamaya yönelik bu kılavuz, iTunes 7 ve önceki sürümler için çalışacaktır ve özellikle iTunes Store’dan satın alınmış olsun ya da olmasın tüm müziklerinizi kopyalamak için tasarlanmıştır. Bu kılavuz, müziği iPod’unuzdan Mac’inize taşımak için manuel bir yöntem kullanır. Daha sonra müzik dosyalarını iTunes arşivinize aktarmak için iTunes’u kullanabilirsiniz.

Satın Alınan İçeriği iPod’unuzdan Mac’inize Aktarma (iTunes 7-8)

iPod Nano (3. nesil)

İPod’unuz muhtemelen tüm iTunes arşiv verilerinizi içerir.
Justin Sullivan / Getty Images

Apple, kullanıcıların iPod’larından Mac’in iTunes arşivine müzik kopyalamalarına uzun bir süre kaşlarını çattı. Ancak iTunes 7.3 piyasaya sürüldüğünde, iTunes Store’dan satın aldığınız müziği geri yüklemek için kolay bir yöntem içeriyordu. Bu yöntemin güzel yanı, Terminal komutlarına dalmanıza veya dosyaları görünür kılmakla uğraşmanıza gerek kalmamasıdır. İhtiyacınız olan tek şey, satın aldığınız müziği içeren çalışan bir iPod’dur. Bu kılavuzdaki talimatlar iTunes 7 ila 8 için çalışacaktır.

İPod Müziğini Mac’inize Kopyalama (iTunes 9)

Steve Jobs ile iPod Ailesi

Justin Sullivan / Getty Images
İTunes 9 ve OS X 10.6 (Snow Leopard) veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız, bu kılavuz iPod’unuzun müzik kitaplığını Mac’inize nasıl geri kopyalayacağınızı gösterecektir. Görünmez dosyaların görünmesini sağlamak için Terminal’i kullanacaksınız ve Apple’ın iPod müzik dosyaları için kullandığı keyfi ve korkutucu adlandırma kuralını keşfettiğinizde şaşırabilirsiniz. Neyse ki, iTunes hepsini sizin için sıralayacaktır, bu yüzden en sevdiğiniz şarkının adı iTunes’da BUQD.M4a ise endişelenmeyin. Şarkıyı iTunes’a geri aktardığınızda, gömülü ID3 etiketi okunacak ve doğru parça ve sanatçı bilgileri geri yüklenecektir.

OS X Lion ve iTunes 10 Kullanarak iPod Müziğinizi Mac’inize Kopyalayın

ipod touch

Justin Sullivan / Getty Images
OS X Lion (ve sonrası), iTunes 10 ve sonraki sürümleriyle birlikte, ortam dosyalarını iPod’dan Mac’e kopyalamak için bazı yeni kırışıklıklar ortaya çıkardı. Temel süreç aynı kalırken, konumlar ve menü adları biraz değişti. Satın aldığınız müziği, yalnızca iTunes’daki yerleşik özellikleri kullanarak çok kolay bir şekilde aktarabilirsiniz. Her şeyi kopyalamanın manuel yöntemi de desteklenmektedir; OS X’in yeni sürümü için biraz değişti.

İTunes Kitaplığınızı Yeni Bir Konuma Taşıyın

İTunes Kitaplığınızı Yeni Bir Konuma Taşıyın

Hemen hemen her gün iTunes’a ve müzik, video ve diğer medya kitaplığına erişiyoruz. Çalışırken biraz müzik dinliyoruz, olmadığımızda video izliyoruz ve etrafta kimse yokken sesi yükseltiyoruz. İTunes ile ilgili güzel bir şey, kitaplık boyutunun üst sınırının olmamasıdır. Yeterli depolama alanınız olduğu sürece iTunes, ihtiyaçlarınızı karşılamak için kitaplığı mutlu bir şekilde büyütecektir. Ne yazık ki, çoğumuz, özellikle aktif olarak müzik toplayan bizler, başlangıç ​​sürücümüzdeki varsayılan iTunes arşivinin konumunun kötü bir seçim olduğunu çabucak keşfederiz. Kitaplık büyüdükçe, başlangıç ​​sürücüsünün boş alanı küçülür ve bu, Mac’in performansını etkileyebilir. İTunes arşivinizi başka bir birime, belki de iTunes arşivinize ayrılmış harici bir sabit sürücüye taşımak iyi bir fikir olabilir. İTunes arşivinizi yeni bir konuma taşımaya hazırsanız, bu kılavuz size çalma listesi ve derecelendirme bilgileri gibi tüm meta verileri korurken tüm verileri nasıl taşıyacağınızı gösterecektir.