Skip to content

İTunes Şarkılarını MP3’e Dönüştürme

8 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • İTunes’da dönüştürmek istediğiniz şarkıları vurgulayın ve Dosya > Dönüştürmek > MP3 Sürümü Oluşturun.
 • Dönüştürme ayarlarını yapmak için şuraya gidin: iTunes / Düzenle > Tercihler > Genel > Ayarları İçe Aktar > MP3 Kodlayıcı.
 • Apple Music dosyaları MP3 formatına dönüştürülemez çünkü bu dosyalar onu engelleyen bir tür DRM kullanır.

Bu makale iTunes şarkılarının MP3’e nasıl dönüştürüleceğini açıklar. Talimatlar Windows ve Mac için iTunes 12 için geçerlidir, ancak işlem eski sürümlerde benzer olmalıdır.

İTunes’u MP3’e Dönüştürme

İTunes Store’dan satın aldığınız şarkıları başka cihazlara indirmek istiyorsanız, bunları MP3’lere dönüştürmeniz gerekir. İTunes AAC formatlı şarkıları MP3’lere dönüştürmek için iTunes’da yerleşik bir araç kullanabilirsiniz.

 1. İTunes’da yerleşik olarak bulunan ses dönüştürücü, ne tür dosyalar oluşturmak istediğiniz ve bunların sahip olmasını istediğiniz ses kalitesi dahil olmak üzere dönüştürme ayarlarınızı kontrol etmenizi sağlar. Mac’te bu görev için ayarlarınızı değiştirmek için şuraya gidin: iTunes > Tercihler > Genel > Ayarları İçe Aktar > seçin MP3 Kodlayıcı. Windows’ta şu adrese gidin: Düzenle > Tercihler > Genel > Ayarları İçe Aktar, ve Seç MP3 Kodlayıcı için Şunu Kullanarak İçe Aktar seçeneği. Seçiniz TAMAM MI, ve daha sonra TAMAM MI kitaplığınıza dönmek için tekrar.

  Ayrıntılı, adım adım talimatlar ve bilgiler için MP3’ler, AAC’ler ve Daha Fazlasını Oluşturmak için iTunes’u Kullanma konusuna bakın.

 2. İTunes’da MP3’e dönüştürmek istediğiniz şarkıyı veya şarkıları bulun ve tek tıklayın. Her seferinde bir şarkıyı, şarkı gruplarını veya albümleri vurgulayabilirsiniz (ilk şarkıyı seçin, Vardiya tuşuna basın ve son şarkıyı seçin) veya hatta bitişik olmayan şarkıları ( Komut Mac’te anahtar veya Kontrol bir bilgisayarda ve ardından şarkıları tıklayın).

 3. Dönüştürmek istediğiniz şarkılar vurgulandığında, Dosya iTunes’daki menü.

 4. Tıklayın Dönüştürmek (iTunes’un bazı eski sürümlerinde şunlara bakın: Yeni Sürüm Oluşturun yerine).

  MacOS'teki iTunes'da Dosya menüsünde MP3 Sürümü menü öğesi oluşturun

 5. Tıklayın MP3 Sürümü Oluşturun. Bu, iTunes şarkılarını diğer MP3 oynatıcı türlerinde kullanılmak üzere MP3 dosyalarına dönüştürür (yine de Apple cihazlarında da çalışırlar). Az önce oluşturduğunuz yeni MP3 dosyası, iTunes’da orijinal AAC sürümünün yanında görünür.

iTunes ve Apple Music MP3 yerine AAC Kullanın

İnsanlar MP3’ü tüm dijital müzik dosyalarına atıfta bulunmak için genel bir ad olarak kullanıyor, ancak bu tam olarak doğru değil. MP3 aslında belirli bir müzik dosyası türünü ifade eder. İTunes’dan satın alınan ve Apple Music’ten indirilen şarkılar AAC biçiminde gelir. Hem AAC hem de MP3 dijital ses dosyaları iken, AAC daha iyi ses sağlamak ve MP3’lerden daha fazla veya daha az depolama alanı kaplamak için tasarlanmış yeni nesil bir formattır. İTunes’dan gelen müzik AAC olarak geldiğinden, birçok kişi bunun tescilli bir Apple formatı olduğuna inanıyor. Öyle değil. AAC hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir. AAC dosyaları, diğer birçok şirketin Apple ürünleri ve ürünleriyle de çalışır. Yine de, her MP3 çalar bunları desteklemez, bu nedenle müziğinizi bu cihazlarda çalmak istiyorsanız, iTunes şarkılarını MP3’e dönüştürmeniz gerekir. Bu dönüşümü gerçekleştirebilecek pek çok ses programı vardır, ancak bunlara mutlaka ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınızda zaten iTunes var, bu yüzden onu kullanmak muhtemelen en kolay yoldur. Bu makaledeki talimatlar, şarkıları iTunes formatından MP3’e dönüştürmek için iTunes’u nasıl kullanacağınızı gösterir. İTunes’dan MP3’e de dahil olmak üzere, şarkıları bir formattan diğerine dönüştürebilen birçok program vardır. Bu harika, ancak çoğu durumda onlara ihtiyacınız yok. Çok özel ihtiyaçlarınız olmadıkça (FLAC gibi; bunu bilmiyorsanız, muhtemelen ihtiyacınız yoktur), parayı ses dönüştürme yazılımına harcamayın. Sadece iTunes’u kullanın.

İTunes AAC'nin MP3'e dönüştürülmesi

Alex Dos Diaz / Cankurtaran

İstenmeyen veya Yinelenen Şarkılarla Ne Yapmalı

İTunes’u MP3’e dönüştürdüyseniz, şarkının AAC sürümünün sabit sürücünüzde yer kaplamasını istemeyebilirsiniz. Öyleyse, şarkıyı iTunes’dan silebilirsiniz. Temizleme işlemini kolaylaştırmak için şarkıların tüm yinelenen sürümlerini bulmak için iTunes’daki özellikleri bile kullanabilirsiniz. Dosyanın iTunes sürümü orijinal olduğundan, silmeden önce yedeklendiğinden emin olun. İTunes satın aldığınız tüm öğeler iCloud aracılığıyla yeniden indirilebilmelidir. İhtiyacınız olursa şarkının orada olduğunu onaylayın ve ardından silmekte özgürsünüz.

Apple Müzik Şarkılarını MP3’e Dönüştürebilir misiniz?

Bu talimatlar iTunes Store’dan satın aldığınız şarkılar için geçerlidir, peki ya bilgisayarınızda Apple Music’ten aldığınız şarkılar? MP3’e dönüştürülebilirler mi? Apple Music şarkıları AAC formatını kullanırken, özel bir DRM türü tarafından korunurlar, böylece onları MP3’e dönüştüremezsiniz. DRM, geçerli bir Apple Music aboneliğiniz olduğunu doğrular. Apple (veya herhangi bir müzik dinleme şirketi) bir grup şarkıyı indirmenizi, bunları MP3’e dönüştürmenizi ve aboneliğinizi iptal etmenizi ve müziği saklamanızı istemiyor. Dolayısıyla, DRM’yi bozmadığınız sürece Apple Music’i MP3’e dönüştürmenin bir yolu yoktur. Şarkıları dönüştürmek ses kalitesini düşürebilir. İTunes’u MP3’e dönüştürmeden önce, bunu yapmanın müziğin ses kalitesini biraz düşürdüğünü bilmeniz önemlidir. Bunun nedeni, hem AAC hem de MP3’ün orijinal şarkı dosyasının sıkıştırılmış sürümleri olmaları ve dolayısıyla zaten daha düşük kalitede olmalarıdır. AAC’den MP3 gibi başka bir sıkıştırılmış biçime dönüştürmek, daha fazla sıkıştırma ve kalite kaybı olacağı anlamına gelir.

İTunes ve MP3 Dosyaları Ayrı Nasıl Anlaşılır

İTunes’da bir şarkının hem AAC hem de MP3 sürümlerine sahip olduğunuzda, onları birbirinden ayırmak kolay değildir. Aynı şarkının iki kopyası gibi görünüyorlar. Ancak iTunes’daki her dosya, şarkıyla ilgili sanatçı, uzunluk ve dosya türü gibi bilgileri depolar. Hangi dosyanın MP3 ve hangisinin AAC olduğunu bulmak için, iTunes’daki sanatçı, tür ve diğer şarkı bilgileri gibi ID3 Etiketlerine erişebilirsiniz.