Skip to content

İTunes ve Müzik’te Albüm Resmi Nasıl Eklenir

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Apple Music, iTunes 12 ve iTunes 11’de: Seçin Dosya > Kütüphane > Albüm Resmini Al.
 • İTunes’un eski sürümlerinde: ileri menü ve seçin Albüm Resmini Al.
 • Alternatif olarak: Albüm kapak resmini çevrimiçi olarak indirin, şarkıyı sağ tıklayın ve ardından Bilgi almak > Resim Ekle veya şuraya git Yapıt sekmesi.

Bu makale, iTunes ve Apple Music’e nasıl albüm resmi ekleneceğini açıklar. Talimatlar, aksi belirtilmediği sürece bir Mac veya Windows PC’deki iTunes 11 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

Albüm Kapağı Resmi Almak için iTunes Nasıl Kullanılır

Albüm resmi almanın birkaç yolu vardır, ancak iTunes ve Müzik’te yerleşik albüm resmi eklemek için aracı kullanmak en kolayıdır. Yerleşik albüm resmi aracı, müzik kitaplığınızı ve Apple sunucularını tarar. Sahip olduğunuz şarkılar için sanat bulduğunda, şarkıları orijinal olarak nereden edindiğiniz önemli değil, onları kitaplığınıza ekler. İTunes ve Müzik’te albüm resmi almak için bu aracı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Albüm resmi yalnızca iTunes’un masaüstü sürümü kullanılarak indirilebilir.

 1. İşlem, kullandığınız programa bağlıdır:

  • Müzik ve iTunes 12 ve iTunes 11’de: Tıklayın Dosya > Kütüphane > Albüm Resmini Al.
  • İTunes’un eski sürümlerinde: Şuraya git ileri menü ve tıklayın Albüm Resmini Al.
 2. İTunes’un bazı sürümlerinde, bir pencere, albüm kapak resmini almak için arşivinizle ilgili bilgileri Apple’a göndermeniz gerektiğini, ancak Apple’ın bu bilgileri saklamadığını bilmenizi sağlar. Bunun etrafında hiçbir yolu yok. Apple’ın size sanat eseri göndermek için hangi müziği bilmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Devam etmek istiyorsanız, seçin Albüm Resmini Al.

 3. Müzik uygulamasında, sol alt köşedeki bir durum çubuğu, programın Albüm Resmi İşleniyor. Farenizi oraya getirin ve ben İlerlemenizi görmek için bir pencere açılır simgesi. Bazı sürümlerde, iTunes’un üst kısmındaki durum penceresi, arşivinizi albümler için tararken ve iTunes’dan doğru resmi indirirken bir ilerleme çubuğu gösterir. Diğerlerinde, Pencere menü ve seç Aktivite ilerlemeyi takip etmek için.

  Müzik uygulamasında albüm resmi alma ekran görüntüsü

 4. İşlemin ne kadar süreceği, ne kadar müziğin taranması gerektiğine bağlıdır, ancak en az birkaç dakika harcamayı bekleyin. Resim otomatik olarak indirilir, kategorilere ayrılır ve doğru şarkılara eklenir.

 5. İTunes, albüm resmi için taramayı tamamladığında ve mevcut resmi içe aktardığında, bir mesaj belirir ve Müzik veya iTunes’un bulamadığı veya albüm resmi ekleyemediği albümleri listeler. Bu şarkılar veya albümler için albüm resmi almak için başka bir yöntem kullanın.

  Müzik uygulamasında albüm resmi alma ekran görüntüsü

İTunes Match veya Apple Music kullanıyorsanız, resim otomatik olarak eklenir.

İMac'te Albüm Resmi'ne bakan bir kişinin resmi

Cankurtaran / Derek Abella

İTunes ve Müzik’te Albüm Resmi Nasıl Görüntülenir

Eklediğiniz (veya zaten sahip olduğunuz) albüm resmini görmek için:

 • Müzik ve iTunes 11 ve sonraki sürümlerde, albüm resmi Son Eklenenler, Sanatçılar ve Albümler görünümlerinde veya bir şarkı çaldığınızda pencerenin üst kısmındaki çubukta görünür.

İTunes'da albüm kapağını gösteren albüm görünümü

 • İTunes 10 ve öncesinde, iTunes penceresinin sol alt köşesindeki albüm resmi penceresinde resim görüntülenir. Mevcut değilse, sol altta içinde ok bulunan bir kutuya benzeyen düğmeyi tıklayın.

İTunes 10 ve önceki sürümlerinde, resmi görmek için Cover Flow’u da kullanabilirsiniz. İTunes arşivinizi Cover Flow’u kullanarak görüntülemek için, Ara kutusunun yanında sağ üst köşedeki dördüncü düğmeyi tıklayın. Fareyi veya ok tuşlarını kullanarak iTunes arşivinizin kapak resmine göre sunumu arasında gezinin. Bazı albümlerde sanat eseri bulunur, bazılarında ise olmaz.

Web’den iTunes’a ve Müziğe Albüm Kapak Resmi Nasıl Eklenir?

Müzik veya iTunes’un indirmediği albümlere albüm kapak resmi eklemek için şu adımları izleyin:

 1. Albüm kapak resmini çevrimiçi bulun. Uygun görselleri bulmak için grubun web sitesine, plak şirketinin web sitesine, Google Görseller’e veya Amazon’a gidin.

 2. İstediğiniz görseli bulduğunuzda bilgisayarınıza indirin. Bunu nasıl yapacağınız, kullandığınız tarayıcıya bağlıdır, ancak çoğu durumda, resmi sağ tıklayın ve bir indirme seçeneği seçin.

  İndirilecek albüm resmini gösteren grup web sitesi

 3. Müzik veya iTunes’u açın ve indirilen sanat eseri ile uyumlu şarkıyı veya albümü bulun.

 4. Albüm resmi olmayan şarkıyı sağ tıklayın ve seçin Bilgi almak. Veya basın Komut+ben Mac’te veya Kontrol+ben bilgi ekranını açmak için bir PC’de.

  Albüm kapağı olmayan bir şarkıyı gösteren iTunes kitaplığı

 5. Şuraya git Yapıt sekmesine tıklayın ve indirdiğiniz resmi pencereye sürükleyin. Müzik ve iTunes 12’de Resim Ekle ve sabit sürücünüzdeki dosyayı seçin.

  Bir şarkının bilgi ekranının Sanat Çalışması sekmesi

 6. Tıklayın TAMAM MIve Müzik veya iTunes yeni resmi şarkıya ekler.

  Eksik resimli albüm resmi

Bir Albümdeki Tüm Şarkılara Web’den Sanat Ekleme

Aynı anda birden fazla şarkıya albüm resmi eklemek, onu tek bir şarkıya eklemekle aynı işlemi izler, ancak albümü açmalı ve albümdeki tüm şarkıları seçmelisiniz ( Komut+Bir Mac’te veya Kontrol+Bir bir PC’de), herhangi bir şarkıya sağ tıklayın ve ardından Bilgi almak Bilgi ekranını açmak için. Seçin Yapıt sekmesine tıklayın ve bir resmi albüm kapağı boşluğuna sürükleyin veya tıklayın Resim Ekle. Tıkladığınızda TAMAM MI, Müzik veya iTunes, seçilen tüm şarkıları yeni sanatla günceller. Şarkılarınızın çoğu albüm resmine ihtiyaç duyuyorsa, süreci otomatikleştirmek için üçüncü taraf bir araç deneyin. Dijital müzik için en iyi ücretsiz kapak resmi indiricilerine göz atın.

Eski iPod’larda Müziğe Albüm Resmi Nasıl Eklenir

Bazı eski iPod’larda albüm resmi almak, daha yeni iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında gerekli olmayan ek bir adım gerektirir. İPod’unuzu eşzamanlayın, şuraya gidin: Müzik sekmesini seçin ve İPod’unuzda albüm resmi görüntüleyin onay kutusu. İPod’unuzda şarkı çaldığınızda, albüm kapağı görünecektir.

Bazı eski iPod'larda albüm resmi eklemek için belirli adımları gösteren ekran görüntüsü

İPod’unuzu eşzamanlarken bu seçeneği görmüyorsanız, aygıtınız için buna ihtiyacınız yoktur. Albüm resmi otomatik olarak eklenir.