Skip to content

İTunes’da Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • İTunes’u açın ve şuraya gidin: Dosya > Yeni > Oynatma listesi. Çalma listesine bir ad verin.
 • Ardından, şuraya gidin: Kütüphane ve yeni çalma listesine eklemek istediğiniz şarkıları bulun. Şarkıları kitaplıktan çalma listesine sürükleyin.
 • Çalma listesini dinlemek için: İlk şarkıya çift tıklayın veya bir şarkı seçin ve Oyna buton.

Bu makale, özel karışımlar oluşturmak, CD yazmak, iPhone’unuzda müzik çalmak ve daha fazlası için kullanabileceğiniz bir iTunes çalma listesinin nasıl oluşturulacağını açıklar. Talimatlar, iTunes 12 ve sonraki sürümleri kapsar.

İTunes Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur

İTunes’da bir çalma listesi oluşturmak için:

 1. İTunes’u açın.

 2. Şuraya git Dosya menü, seç Yeni, ve Seç Oynatma listesi.

  Veya basın Komut+N Mac’te veya Ctrl+N bir Windows bilgisayarda.

 3. Yeni oynatma listesi, Müzik Çalma Listeleri bölümü ve varsayılan adı Oynatma listesi vurgulanmış. Çalma listesi için açıklayıcı bir ad girin ve Giriş.

  İTunes'da bir çalma listesini yeniden adlandırma

 4. İçinde Kütüphane bölümünde, müzik kitaplığına dönmek için bir konu seçin.

  İTunes'da kitaplık alt başlıkları

 5. Yeni çalma listesine bir şarkı eklemek için, onu kitaplıktan yeni oluşturduğunuz çalma listesine sürükleyin. Çalma listenize daha fazla şarkı eklemek için bu işlemi tekrarlayın. Bir grup şarkı eklemek için gruptaki ilk şarkıyı tıklayın, Vardiya (Mac ve PC) ve aralıktaki son şarkıyı seçin. Ayrı ayrı parçalar eklemek için Komut (Mac) veya Ctrl (PC) ve eklemek istediğiniz her şarkıyı seçin.

  Bir şarkıyı iTunes'da bir çalma listesine taşıma

 6. Şarkılar eklendiğinde, tüm parçaları görmek için çalma listesini seçin. Ekranın üst kısmı çalma listesinde kaç şarkı olduğunu ve uzunluğunu gösterir.

  İTunes'da oynatma listesi uzunluğu

  Çalma listelerine TV şovları ve podcast’ler de ekleyebilirsiniz.

 7. Şarkıları yeniden sıralamak için şarkıları listede farklı bir konuma sürükleyin.

  İTunes'da bir çalma listesindeki şarkıları yeniden sıralamak için sürükleme

 8. Çalma listesini dinlemek için, ilk şarkıya çift tıklayın veya bir şarkı seçin ve Oyna buton. Bir çalma listesindeki şarkıları karıştırmak için, Karıştır buton.

  İTunes'da Karıştır düğmesi

Çalma listesini yanınıza almak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Telefonunuzda yanınızda götürmek için cihazı iTunes ile senkronize edin. Fiziksel bir kopya istiyorsanız bir CD de yazabilirsiniz.

İTunes Çalma Listesi Nasıl Silinir

İTunes’da şarkıları veya tüm bir çalma listesini silmek istiyorsanız, iki seçeneğiniz vardır:

 • Vurgulamak için oynatma listesini seçin ve ardından Silme anahtar.
 • Oynatma listesine sağ tıklayın ve Kitaplıktan Sil.

Bir iTunes çalma listesini silme

Ardından, oynatma listesini silmek istediğinizi onaylayacaksınız. Tıkla Silme açılır pencerede düğmesine basın ve çalma listesi kaldırılır. Çalma listesinin parçası olan şarkılar hala iTunes arşivinizdedir. Şarkılar değil, yalnızca çalma listesi silinir.

İTunes Oynatma Listeleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı iTunes Store müziklerinde kullanılan DRM nedeniyle, içinde iTunes Store müziği bulunan tek bir çalma listesinin yalnızca yedi kopyasını bir CD’ye yazabilirsiniz. Bu iTunes çalma listesinin yedinci CD’sini yaktıktan sonra, sınıra ulaştığınızı ve daha fazla kopya yapamayacağınızı belirten bir bildirimle birlikte bir hata mesajı görüntülenir. Sınır, tamamen iTunes Store dışından gelen müziklerden oluşan çalma listeleri için geçerli değildir. Yazma sınırlarını aşmak için şarkı ekleyin veya çıkarın. Bir şarkı kadar küçük bir değişiklik, yazma sınırını sıfıra getirir, ancak şarkılar farklı bir sırada olsa veya orijinali silip sıfırdan oluşturmuş olsanız bile aynı çalma listesini kullanamazsınız.