Skip to content

İTunes’da Yinelenen Dosyaları Bulma ve Silme

8 de Mayıs de 2021

İTunes veya diğer medya oynatıcılarda bir müzik kitaplığı oluşturmanın sorunlarından biri, genellikle koleksiyonunuzdaki şarkıların kopyalarıyla karşılaşmanızdır. Bu zamanla olur ve hemen nadiren fark ettiğiniz bir şeydir. Örneğin, iTunes dışı bir müzik hizmetinden belirli bir şarkıyı satın aldığınızı unutabilir ve ardından gidip onu Apple’dan yeniden satın alabilirsiniz. Alternatif olarak, bazı CD’leri kopyalamış veya harici depolamadan arşivlenmiş müzikleri kopyalamış ve kopyalarla sonuçlanmış olabilirsiniz. İTunes’daki kopyalarla başa çıkmak için yazılım indirebilseniz de, iTunes aynı parçaları bulmak için kendi yerleşik seçeneğine sahiptir. Yinelenenleri çöpe atmaya başlamadan önce müziğinizi yedeklemek iyi bir fikirdir. Yinelenmemiş bir parçayı yanlışlıkla silerseniz, iTunes arşivinizi bir yedekleme kaynağından geri yükleyebilirsiniz.

Stefano Gilera / Getty Images

İTunes Kitaplığınızda Yinelenen Şarkılar Nasıl Bulunur?

Müzik kitaplığınızdaki tüm şarkıları, kopyalar da dahil olmak üzere görmek için doğru görüntüleme modunda olmanız gerekir.

  1. İTunes’u açın ve şuraya gidin: Kütüphane bölme.

  2. Ekranın sol üst köşesine yakın olan açılır menüyü seçin ve şunu seçin: Müzik.

  3. Seçiniz Şarkılar Müzik kenar çubuğundaki Kitaplık bölümünün altında.

  4. Seçiniz Dosya üst menü çubuğundan ve ardından Kütüphane > Yinelenen Öğeleri Göster.

Şimdi iTunes’un yinelenen olarak tanımladığı parçaların bir listesini görmelisiniz. İstemediğiniz parçaları bulmak ve silmek için listeye göz atın. iTunes, remiksleri, cover’ları, canlı sürümleri ve derleme parçalarını Yinelenen Öğeleri Göster listesinde listeleyebilir — aynı başlığa sahip olan ancak aslında yinelenmeyen şarkılar.

Tam Kopyaları Nasıl Bulunur?

Büyük bir kitaplığınız varsa, kesin sonuçları arıyor olabilirsiniz. İTunes’da gizlemek, şarkıların tam olarak kopyalarını aramak için gizli bir seçenektir. Büyük bir müzik kitaplığınız varsa ve aynı başlıktaki ancak farklı sürümleri olan şarkıları silmediğinizden emin olmak istiyorsanız, bu özelliği kullanmak daha iyidir. Bu şekilde, kopyalar içeren tüm derleme albümlerinin bozulmadan kalmasını sağlarsınız. Aynısından Şarkılar iTunes’daki bölme:

  1. Şunu tut Opsiyon anahtar ve seç Dosya menü çubuğundan ve ardından Kütüphane > Tam Yinelenen Öğeleri Göster.

  2. İTunes’un Windows sürümünde, VARDİYA anahtar ve seç Görünüm menü çubuğundan. Seçiniz Tam Yinelenen Öğeleri Göster.