Skip to content

iTunes’dan Şarkılar Nasıl Silinir

24 de Haziran de 2021

Bir şarkıyı veya albümü artık beğenmediğinizde veya bilgisayarınızda veya iOS aygıtınızda sabit diskte biraz yer açmanız gerektiğinde iTunes’daki şarkıları silmek iyi bir fikirdir. iTunes arşivinizi temizlemek, şarkıyı gerçekten silmemenize ve dolayısıyla hiç yer kazanmamanıza neden olabilecek bazı gizli karmaşıklıklara sahiptir. Müziklerinizi Apple Music’ten almanız veya iTunes Match’i kullanarak yedeklemeniz daha da zorlaşıyor. Bu talimatlar iTunes 12 ve sonraki sürümleri için geçerlidir.

iTunes’da Silinecek Şarkıları Seçme

Bir parçayı silmek için iTunes arşivinize gidin ve silmek istediğiniz parçayı, parçayı veya albümü bulun (buradaki adımlar iTunes’u nasıl görüntülediğinize bağlı olarak biraz değişir, ancak temel fikirler tüm görünümlerde aynıdır).

 • Tek bir şarkı seçmek için bir kez tıklayın.
 • Yan yana birden fazla şarkı seçmek için düğmesini basılı tutun. Vardiya tuşlarını tıkladığınızda.
 • Bitişik olmayan birden fazla şarkı seçmek için düğmesini basılı tutun. Komut tuşu (Mac’te) veya Kontrol şarkıları tıklatırken (Windows’ta) tuşuna basın.
 • Albüm Görünümünde bir albümü silmek için Albüm başlığının yanındaki simge.
 • Sanatçı Görünümünde bir sanatçıya ait tüm müzikleri silmek için sanatçının adının yanındaki simge.

Silinecek öğeleri seçtiğinizde veya simgesi, dört şeyden birini yapabilirsiniz:

 1. I vur Sil klavyedeki tuş.
 2. şuraya git Şarkı menü ve seçin Kitaplıktan Sil.
 3. Sağ tıklayın ve seçin Kitaplıktan Sil.
 4. Tıkla öğenin yanındaki simgeyi (bunu henüz yapmadıysanız) ve Kitaplıktan Sil.

Şarkıları Silme Seçenekleri Arasından Seçim Yapın

Sil tuşuna bastığınızda, iTunes, dosyayla ne yapacağınıza karar vermenizi sağlayan bir pencere açar: onu tamamen silecek misiniz yoksa sadece iTunes’dan mı kaldıracaksınız? Seçenekleriniz şunları içerir:

 • İndirmeyi Kaldır: Bu, yalnızca Apple Music veya iTunes Match kullanıyorsanız ve parçayı bilgisayarınıza indirdiyseniz görünür (diğer seçenek, parçayı akış için kitaplığınıza eklemiş ancak indirmemiş olmanızdır). seçerseniz İndirmeyi Kaldır, iTunes, sabit sürücünüzde yer kaplayan dosyayı siler. Ancak, iTunes arşivinizdeki şarkının girişi kalır. Bu şekilde, istediğiniz zaman müziği aktarabilir veya yeniden indirebilirsiniz.
 • Şarkıyı Sil: Bu seçenek, şarkıyı iTunes arşivinizden, iCloud Müzik Kitaplığınızdan kaldırır ve dosyayı çöp kutunuza taşır. Sabit sürücünüzdeki alanı temizler, ancak aynı zamanda iTunes kitaplığınızdaki şarkının girişini siler ve şarkıyı iCloud Müzik Kitaplığınızla senkronize olan herhangi bir cihazdan otomatik olarak siler. Bu temelde Apple Music veya iTunes Match hesabınıza bağlanan herhangi bir cihazdır. Bazen bu doğru seçimdir, ancak bunu yapmadan önce sonuçları gerçekten anladığınızdan emin olun.
 • İptal etmek: Fikrinizi değiştirdiyseniz ve artık şarkıyı veya albümü silmek istemiyorsanız, hiçbir şeyi silmeden durdurmak için bu düğmeyi tıklayın.

iTunes'daki bir şarkının seçeneklerini silme

Bir dosyayı silen bir seçenek belirlerseniz, sabit sürücünüzde yer açmak için çöp kutunuzu veya geri dönüşüm kutunuzu boşaltmanız gerekebilir.

iTunes Çalma Listelerinden Şarkıları Silme

iTunes’da bir çalma listesi görüntülüyorsanız ve çalma listesinin içinden bir şarkıyı silmek istiyorsanız, işlem biraz farklıdır. Bir çalma listesindeyken zaten açıklanan adımları izlerseniz, şarkı bilgisayarınızdan değil, çalma listesinden silinir. Bir çalma listesine bakıyorsanız ve bir şarkıyı sabit sürücünüzden kalıcı olarak silmek istediğinize karar verirseniz, şu adımları izleyin:

 1. Silmek istediğiniz şarkıyı veya şarkıları seçin.

  iTunes çalma listesindeki şarkılar

 2. basılı tutun Seçenek + Komut + Sil (Mac’te) veya Option + Kontrol + Sil (bir bilgisayarda). Ayrıca seçimi sağ tıklayıp seçebilirsiniz. Kitaplıktan Sil görünen menüde.

  iTunes'daki Kitaplıktan Sil seçeneği

 3. Tıklayın Şarkıyı Sil. Bu durumda Şarkıyı Sil, şarkıyı hem iTunes arşivinizden hem de ona sahip olan her uyumlu cihazdan kaldırır.

Şarkıları Sildiğinizde iPhone’unuza Ne Olur?

Apple Music veya iTunes Match kullanıyorsanız, bilgisayarınızdaki iTunes arşivinde yaptığınız değişiklikler otomatik olarak bu servisleri kullanan tüm cihazlara aktarılacaktır. Bu nedenle, iTunes’dan bir şarkıyı kaldırırsanız, aynı değişiklik iPhone’unuzda da olacaktır. Ancak, bilgisayarınızla eşzamanlayarak iPhone’unuzdaki müziği yönetirseniz, iTunes arşivinizde yaptığınız değişiklikler hemen gerçekleşmez. Bir sonraki eşzamanlamanızda iPhone’unuza uygulanırlar.