Skip to content

İyi Bir Düzen İçin Reklam Sayfanızı Nasıl Tasarlayabilirsiniz?

1 de Temmuz de 2021

İyi sayfa düzeninin tüm kuralları, reklamlar için olduğu kadar diğer belge türleri için de geçerlidir. Ancak, genel olarak kabul edilen bazı uygulamalar özellikle iyi reklam tasarımı için geçerlidir. Çoğu reklamın amacı, insanların bir tür eylemde bulunmasını sağlamaktır. Bir reklamın öğelerinin sayfada nasıl göründüğü, bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olabilir. Daha iyi bir reklam için bu düzen fikirlerinden birini veya birkaçını deneyin.

Eric Dreyer/Getty Images

Ogilvy Düzeni

Araştırmalar, okuyucuların reklamlara genellikle şu sırayla baktığını gösteriyor:

  1. Görsel: reklamdaki ana resim
  2. Altyazı: görseli açıklayan metin
  3. Başlık: bir reklamın, şirketin veya ürünün “sloganı”
  4. kopyala: reklamın ilgili olduğu ürün veya hizmeti açıklayan metin
  5. İmza: reklamverenin adı ve iletişim bilgileri

Bu öğeleri bir kişinin okuyacağı sırayla düzenlemeye, reklam uzmanı David Ogilvy’den sonra “Ogilvy” denir.

Z Düzeni

Bu düzeni oluşturmak için sayfaya Z harfini (veya geriye doğru bir S) yerleştirin. Önemli öğeleri veya okuyucunun ilk önce görmesini istediğiniz öğeleri Z’nin üst kısmına yerleştirin. Göz normalde Z’nin yolunu izler, bu nedenle “harekete geçirici mesajınızı” Z’nin sonuna yerleştirin. Görselin ve başlığın Z’nin üstünü kapladığı Ogilvy Layout ve sonunda harekete geçirici mesaj içeren İmza yer alıyor.

Tek Görsel Düzen

Tek bir reklamda birden fazla illüstrasyon kullanmak mümkün olsa da, en basit ve belki de en güçlü mizanpajlardan biri, güçlü (genellikle kısa) bir başlık ve ek metin ile birleştirilmiş güçlü bir görsel kullanır.

Resimli Düzen

Bir reklamda fotoğrafları veya diğer illüstrasyonları şu amaçlarla kullanın:

  • ürünü kullanımda göstermek
  • ürünü veya hizmeti kullanmanın sonuçlarını göster
  • karmaşık kavramları veya teknik sorunları göstermek
  • mizah, boyut, dramatik içerik yoluyla dikkat çekin

En Ağır Düzen

Görüntüyü boşluğun üst yarısından üçte ikisine kadar veya boşluğun sol tarafına yerleştirerek okuyucunun gözünü yönlendirin. Görselden önce veya sonra güçlü bir başlık yerleştirin ve ardından destekleyici metni ekleyin.

Ters Düzen

Bir reklam düzeninin kalitesine ilişkin bir test, baş aşağı hala iyi görünüp görünmediğidir. Reklamınızı bitirdikten sonra, aşağıdan yukarıya çevirin ve kol mesafesinde tutun. Düzen ve kompozisyon bu açıdan hala iyi görünüyorsa, doğru yoldasınız.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Ayı, Jacci Howard. “İyi Bir Düzen için Reklam Sayfanızı Nasıl Tasarlarsınız.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/designing-a-good-ad-1074458.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). İyi Bir Düzen için Reklam Sayfanızı Nasıl Tasarlayabilirsiniz? https://www.thinktco.com/designing-a-good-ad-1074458 adresinden alındı.
Ayı, Jacci Howard. “İyi Bir Düzen için Reklam Sayfanızı Nasıl Tasarlarsınız.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/designing-a-good-ad-1074458 (1 Temmuz 2021’de erişildi).