Skip to content

JavaScript Kullanarak Birçok Belgeye HTML Ekleme

4 de Nisan de 2021

Aynı içeriği sitenizin farklı sayfalarında görüntülemek için HTML ile bu içeriği her sayfaya manuel olarak eklemeniz gerekir. Ancak JavaScript ile, herhangi bir sunucu komut dosyası olmadan yalnızca kod parçacıkları eklemeniz gerekir. JavaScript, büyük web sitelerinin güncellenmesini kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken sitedeki her sayfa yerine tek bir komut dosyasını güncellemektir. JavaScript’in manuel HTML üzerinden faydasının bir örneği, bir web sitesinin her sayfasında görünen telif hakkı beyanlarında görülebilir.

HTML’ye İçerik Eklemek için JavaScript Nasıl Kullanılır?

İşlem, bir JavaScript dosyasını tanımlamak ve ardından onu bir komut dosyası etiketi aracılığıyla HTML içinde çağırmak kadar basittir.

html ile nano düzenleyici

 1. Tekrarlanmasını istediğiniz HTML’yi bir JavaScript dosyası biçiminde yazın. Basit bir telif hakkı ekleme işlemi için, tek bir JS satırı içeren bir dosya oluşturun, örneğin: document.write (“Telif Hakkı Lifewire, tüm hakları saklıdır.”);

  type = “code”> Kullanım document.write komut dosyasının HTML belgesine metin eklemesini istediğiniz her yere.

 2. JavaScript dosyasını web kökünüzün altındaki ayrı bir dizine kaydedin, bu genellikle içerir dizin. / copyright.js içerir

  tür = “kod”>

 3. Bir HTML düzenleyici açın ve JavaScript çıktısını görüntüleyecek bir web sayfası açın. HTML’de içerme dosyasının görüntüleneceği konumu bulun ve aşağıdaki kodu oraya yerleştirin:

  tür = “kod”>

 4. Aynı kodu ilgili her sayfaya ekleyin.

 5. Telif hakkı bilgileri değiştiğinde, copyright.js dosyasını düzenleyin. Siz yükledikten sonra, metin sitenizin her sayfasında otomatik olarak değişecektir.

İpuçları ve Öneriler

Unutma document.write JavaScript dosyasında HTML’nizin her satırında talimat. Aksi takdirde bu süreç çalışmayacaktır. JavaScript içerme dosyasına HTML veya metin ekleyin. Standart bir HTML dosyasında bulunabilen her şey bir JavaScript içerme dosyasına girebilir. Benzer şekilde, JavaScript başlık dahil HTML belgenizin herhangi bir yerinde çalışmayı içerir. Web sayfası belgesi, dahil edilen HTML’yi göstermez, yalnızca JavaScript komut dosyasına yapılan çağrıyı gösterir.