Skip to content

JOBOPTIONS Dosyası Nedir?

26 de Haziran de 2021

JOBOPTIONS dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Adobe PDF Hazır Ayar dosyasıdır. Adobe ürünleri, oluşturulacak bir PDF dosyasının özelliklerini tanımlamak için bir JOBOPTIONS dosyası kullanır. JOBOPTIONS dosyasında kontrol edilen ayarlardan bazıları PDF’nin yazı tiplerini, görüntü çözünürlüklerini, renk şemalarını ve güvenlik ayarlarını içerir. Adobe ürünlerinin eski sürümleri, PDF hazır ayarlarını .JOBOPTIONS yerine .PDFS dosya uzantısına sahip dosyalar olarak kaydeder.

JOBOPTIONS Dosyası Nasıl Açılır

Acrobat Distiller, PDF dosyalarının oluşturulmasından sorumludur ve bu nedenle JOBOPTIONS dosyalarını açabilir ve doğru şekilde kullanabilir. Ayrıca, PDF desteği Adobe Creative Suite programlarına entegre edildiğinden, InDesign, Illustrator, Acrobat veya Photoshop gibi bu programlardan herhangi biri JOBOPTIONS dosyalarını da açar. Örneğin Photoshop’ta, bir İŞ OPSİYONLARI açın. Düzenle > Adobe PDF Hazır Ayarları > Yük seçenek. Benzer adımlar diğer Adobe araçlarıyla çalışır. deneyin Dosya menüde bulamazsanız Düzenle Menü. JOBOPTIONS dosyaları salt metin dosyalarıdır; bu, onları basit bir metin düzenleyiciyle de açabileceğiniz anlamına gelir. Windows Notepad veya Notepad++ gibi bir düzenleyici kullanmak, görünüm JOBOPTIONS dosyasının içerdiği talimatlar—aslında dosyayı PDF’nin oluşturulmasını tanımlamak için kullanamayacaksınız. Bazı JOBOPTIONS dosyaları bir ZIP dosyasında sağlanır; bu, dosyayı bir Adobe ürünüyle kullanmadan önce dosyayı arşivden çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. Farklı bir arşiv dosyası biçimindeyse ve onu açmakta sorun yaşıyorsanız, 7-Zip gibi bir arşiv açıcı kullanmayı deneyin. Bilgisayarınızdaki bir programın JOBOPTIONS dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın JOBOPTIONS dosyalarını açmasını tercih ederseniz, varsayılan programı veya dosya uzantısını değiştirmeniz gerekebilir.

JOBOPTIONS Dosyasını Dönüştürme

Adobe InDesign’ın eski sürümleri, PDF hazır ayarlarını depolamak için .PDFS dosya uzantısını kullanır. PDFS’yi InDesign CS2 veya daha yenisine içe aktarır ve ardından dışa aktarır veya kaydederseniz, bu eski biçim .JOBOPTIONS’a dönüştürülebilir. JOBOPTIONS’ın niş rolü göz önüne alındığında, başka bir formata dönüştürmeyi denemenin hiçbir faydası yoktur.

JOBOPTIONS Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bir Adobe ürününe aktardığınız yeni JOBOPTIONS dosyaları, C:ProgramDataAdobeAdobe PDF klasör, en azından Windows’un daha yeni sürümlerinde. Windows XP’de bu konum C:Documents and SettingsAll UsersApplication DataAdobeAdobe PDF. macOS’te sistem, .JOBOPTIONS dosyalarını /Library/Uygulama Desteği/Adobe/Adobe PDF/.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıdaki önerilerle açılmıyorsa, muhtemelen dosya uzantısını yanlış okuyorsunuz ve aslında bir JOBOPTIONS dosyanız yok. Buna en yakın dosya uzantılarından biri, ikisi de PDF dosyalarıyla ilgili olmayan veya bir Adobe programıyla kullanılmayan MetaCAM Nest Job dosyaları ve Windows Task Scheduler Job dosyaları için kullanılabilen .JOB’dur. Dosyanız .JOBOPTIONS yerine .JOB son ekine sahipse, Windows’ta yerleşik olarak bulunan bir Metamation programı veya Görev Zamanlayıcı programı ile çalışabilir. Görev Zamanlayıcı ile ilgili JOB dosyaları Windows’ta şu adreste depolanır: C:WindowsGörevler, ancak bazı programlar .JOB dosya uzantısını planlanmış virüs taramaları yapmak veya programlarını otomatik olarak güncellemek ve dosyayı başka bir yerde tutmak gibi kendi amaçları için kullanabilir.