Skip to content

JPG, GIF, PNG ve SVG Biçimleri Ne Zaman Kullanılmalı?

17 de Mayıs de 2021

Web’deki yaygın görüntü türü örnekleri arasında GIF, JPG ve PNG bulunur. SVG dosyaları. Bu farklı formatlar, web tasarımcılarına bir web sitesinin görsel çekiciliğini optimize etmek için çeşitli seçenekler sunar.

GIF Görüntüleri

Küçük, sabit sayıda renge sahip görüntüler için GIF dosyalarını kullanın. GIF dosyaları her zaman 256 benzersiz renge indirgenir. GIF dosyaları için sıkıştırma algoritması, JPG dosyalarından daha az karmaşıktır, ancak düz renkli görüntülerde ve metinlerde kullanıldığında çok küçük dosya boyutları üretir. GIF formatı, fotoğrafik görüntüler veya degrade renkler içeren görüntüler için uygun değildir. GIF formatının sınırlı sayıda rengi olduğundan, gradyanlar ve fotoğraflar bir GIF dosyası olarak kaydedildiğinde şeritlenme ve pikselleşme ile sonuçlanır.

JPG Görseller

Milyonlarca rengi olan fotoğraflar ve diğer resimler için JPG resimleri kullanın. Görüntünün bir kısmını kaybederek daha küçük grafikler oluşturmanıza izin veren karmaşık bir sıkıştırma algoritması kullanır. Bu, “kayıplı” sıkıştırma olarak adlandırılır çünkü görüntü sıkıştırıldığında bazı görüntü bilgileri kaybolur. JPG formatı, metin, düz renkli büyük bloklar ve keskin kenarlı basit şekiller içeren resimler için uygun değildir. Bunun nedeni, görüntü sıkıştırıldığında metnin, rengin veya çizgilerin bulanıklaşarak başka bir formatta kaydedileceği kadar keskin olmayan bir görüntüye neden olabilmesidir.

PNG Görüntüler

PNG biçimi, GIF görüntülerinin telif ücretine tabi olacağı ortaya çıktığında, GIF biçiminin yerini almak üzere geliştirilmiştir. PNG grafikleri GIF görüntülerinden daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir, bu da GIF olarak kaydedilen aynı dosyadan daha küçük görüntülerle sonuçlanır. PNG dosyaları alfa şeffaflığı sunar, yani resimlerinizin tamamen şeffaf olan alanlarına veya hatta bir dizi alfa saydamlığı kullanan alanlara sahip olabilirsiniz. Örneğin, bir alt gölge bir dizi saydamlık efekti kullanır ve bir PNG için uygun olur (veya bunun yerine bizi CSS gölgeleri kullanarak sonlandırabilirsiniz). GIF’ler gibi PNG resimleri de fotoğraflar için uygun değildir. Gerçek renkler kullanılarak GIF dosyası olarak kaydedilen fotoğrafları etkileyen şeritlenme sorununu aşmak mümkündür, ancak bu çok büyük görüntülerle sonuçlanabilir. PNG resimleri ayrıca eski cep telefonları ve özellikli telefonlar tarafından iyi desteklenmez.

SVG Görüntüleri

SVG, Ölçeklenebilir Vektör Grafiği anlamına gelir. JPG, GIF ve PNG’de bulunan raster tabanlı formatlardan farklı olarak, bu dosyalar, dosya boyutunda kalite artışında herhangi bir kayıp olmaksızın herhangi bir boyutta oluşturulabilen çok küçük dosyalar oluşturmak için vektörleri kullanır. İkonlar ve hatta logolar gibi resimler için yaratılmışlardır.

Web Dağıtımı için Görüntüleri Hazırlama

Hangi görüntü formatını kullanırsanız kullanın, o sitedeki tüm görsellerin web’de yayınlanmak üzere hazırlandığından emin olun. Çok büyük resimler bir sitenin yavaş çalışmasına ve genel performansı etkilemesine neden olabilir. Bununla mücadele etmek için, bu görüntülerin yüksek kalite ile o kalite düzeyinde mümkün olan en düşük dosya boyutu arasındaki dengeyi bulacak şekilde optimize edilmesi gerekir. Doğru görüntü formatını seçmek savaşın bir parçasıdır, ancak aynı zamanda bu dosyaları hazırladığınızdan emin olmak, bu önemli web teslim sürecindeki bir sonraki adımdır.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “JPG, GIF, PNG ve SVG Biçimleri Ne Zaman Kullanılmalı.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/when-to-use-certain-image-formats-3467831.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). JPG, GIF, PNG ve SVG Biçimleri Ne Zaman Kullanılmalı? Https://www.thoughtco.com/when-to-use-certain-image-formats-3467831 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “JPG, GIF, PNG ve SVG Biçimleri Ne Zaman Kullanılmalı.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/when-to-use-certain-image-formats-3467831 (17 Mayıs 2021’de erişildi).