Skip to content

Jumper Nedir?

21 de Haziran de 2021

Atlama kablosu, bir donanım parçası üzerindeki yokluğu veya yerleşimi, donanımın nasıl yapılandırılacağını belirleyen çıkarılabilir bir tel veya küçük plastik veya metal fiştir. Bir devrenin bir kısmını açarak veya kapatarak çalışır. Örneğin, bir sabit sürücüdeki atlama kablosu “Konum A”daysa (bunu biz uydurduk), bu, sabit sürücünün sistemdeki birincil sabit sürücü olacağı anlamına gelebilir. Atlama kablosu “Konum B”deyse, bu, sabit sürücünün bilgisayardaki ikincil sabit sürücü olacağı anlamına gelebilir. Jumper’lar, DIP anahtarı adı verilen daha eski bir donanım yapılandırma mekanizmasının yerini almıştır. Otomatik yapılandırmalar ve yazılım kontrollü ayarlar nedeniyle günümüzde çoğu yeni donanımda atlama telleri bile nadirdir.

David Leahy / Iconica / Getty Images

Jumperlar Hakkında Önemli Bilgiler

Atlama tellerini değiştirdiğiniz cihazın gücü kapatılmalıdır. Cihaz açıkken, cihazın konfigürasyonunda hasara veya istenmeyen değişikliklere neden olabilecek diğer metal veya tel parçalarına yanlışlıkla dokunmak çok kolaydır. Diğer dahili bilgisayar bileşenleriyle uğraşırken olduğu gibi, bileşenlere zarar verebilecek elektriğin aktarılmasını önlemek için antistatik bir bilek kayışı veya başka bir elektrik deşarj ekipmanı takmak her zaman önemlidir. Bir jumper “açık” olarak kabul edildiğinde, en az iki pimi kapsadığı anlamına gelir. “Kapalı” olan bir jumper, yalnızca bir pime takılır. Bir “açık atlama teli”, pimlerin hiçbirinin bir atlama teli ile kaplanmamasıdır. Bir jumper’ı ayarlamak için genellikle parmaklarınızı kullanabilirsiniz, ancak kargaburun genellikle daha iyi bir alternatiftir.

Jumper’ların Ortak Kullanım Alanları

Sabit sürücü gibi bilgisayar donanımına ek olarak, modemler ve ses kartları gibi diğer cihazlarda da bir jumper kullanılabilir. Başka bir örnek, bazı garaj kapısı uzaktan kumandalarında. Bu tür uzaktan kumandaların, garaj kapısı alıcısındaki atlama telleriyle aynı konumlarda atlama tellerine sahip olması gerekir. Bir jumper bile eksik veya yanlış yerleştirilmişse, uzaktan kumanda garaj kapısıyla nasıl iletişim kuracağını anlamayacaktır. Benzer bir tavan fanı uzaktan kumandası. Bu tür uzaktan kumandalarda, atlama tellerinin yerini değiştirmek genellikle uzaktan kumandanın frekansını ayarlar, böylece aynı frekansta dinleyen cihaza ulaşabilir.

Jumperlar Hakkında Daha Fazla Bilgi

Jumper kullanmanın en büyük faydası, bir cihazın ayarlarının sadece jumper pozisyonunun fiziksel olarak değiştirilmesiyle değiştirilebilmesidir. Alternatif olarak, bellenim, istenmeyen hatalar gibi yazılım değişikliklerinden kolayca etkilendiğinden, donanımın her zaman uyumlu olma olasılığını azaltan donanım yazılımının ayarları değiştirmesidir. Bazen, ikinci bir IDE/ATA sabit sürücü taktıktan sonra, jumper doğru şekilde yapılandırılmadıkça sabit sürücünün çalışmayacağını fark edebilirsiniz. Atlatıcıyı genellikle onu ikincil veya birincil sürücü yapacak iki pim arasında hareket ettirebilirsiniz; başka bir seçenek de onu kablo seçimine taşımaktır. Daha eski bilgisayarlar, BIOS ayarlarını sıfırlamak, CMOS bilgilerini temizlemek ve hatta CPU hızını ayarlamak için atlama kabloları kullanabilir. Birlikte toplanan birden fazla jumper pin grubuna genellikle jumper bloğu denir. Tak ve Çalıştır, bir cihazdaki atlama tellerini ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırır. Bununla birlikte, ayarları özelleştirmek istiyorsanız, bazı cihazlar atlama tellerini değiştirmek için talimatlarla birlikte gelir – birçok eski donanımda olduğu gibi gerekli değildir.