Skip to content

Kablo Demeti Olmayan Bir Ana Ünite Nasıl Kurulur

30 de Mayıs de 2021

“Bir araba radyosunu kablo demeti olmadan bağlamak” ile tam olarak ne demek istediğinize bağlı olarak, sorunu çözmenin birkaç farklı yolu vardır. Fabrika kablo demetine sahipseniz, ancak ana üniteniz yeniyken birlikte gelen kablo demetine sahip değilseniz, o zaman bir adaptör (eğer varsa) satın alabilir veya kendiniz üretebilirsiniz. Ana üniteyle birlikte gelen her şeye sahipseniz, ancak birisi bir noktada fabrika kablo demetini arabadan kesmişse, yapmanız gereken tek şey ana ünitenizdeki kabloları ve lehimi belirlemektir. Öte yandan, ana ünitenizde kablo demeti yoksa, ve arabanızda çıplak kablolarla uğraşıyorsunuz, bu daha karmaşık ama yine de yapılabilir bir proje.

Fabrika Kablo Demeti Olmadan Araba Stereo Kablolama

Peter Dazeley / Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images
Ana ünite kablo demeti adaptörleri tak ve çalıştır ana ünite kurulumuna izin verse de, kurulum sırasında kurulumcuların fabrika kablo demetini ve ana ünite kablo demetindeki lehimi kesmesi nispeten yaygındır. Bu ana ünite daha sonraki bir tarihte çıkarılırsa, çıplak kablolarla kalırsınız. Veya sadece yeni bir satış sonrası ana üniteye yükseltmek istiyorsanız, satış sonrası kablo demetini kesmeniz ve sıfırdan başlamanız gerekir. Gösterge tablosuna bakmak ve vahşi bir kablo karmaşası görmek göz korkutucu görünse de, bu, başa çıkması oldukça kolay bir problemdir. En kolay çözüm, belirli marka ve model arabanız için bir kablo şeması elde etmek veya çevrimiçi olarak hangi kabloların ne yaptığını gösteren bir şema veya tablo aramaktır. Hoparlörün, gücün, toprağın, hafızanın canlı kalmasının ve diğer kabloların renklerini bulabilirseniz, yapmanız gereken tek şey bunları ön panelde bulmak ve ana ünitenizdeki ilgili kablolara bağlamaktır. Bu bilgiyi çevrimiçi olarak bulamıyorsanız veya işleri eski moda bir şekilde yapmayı tercih ediyorsanız, hangi kabloların yaptığını bulmak basit bir işlemdir. Test lambası, multimetre ve belki 1,5V pil gibi birkaç temel araçla her şeyi birkaç dakika içinde halledebilirsiniz. Gösterge panelinizdeki araba stereo kablolarının karmaşasını nasıl doğru bir şekilde tanımlayacağınız hakkında daha fazla bilgi için, temel araç stereo kablolama astarımıza bakın.

Ana Ünite Demeti Olmadan Araba Stereo Kablolama

Bu, biraz fabrikasyon gerektirebilecek daha karmaşık bir zorluktur. Yeni, hatta kullanılmış bir koşum takımı bulabilirseniz, bu her zaman en kolay çözüm olacaktır. Yeni bir emniyet kemeri bulunması dışında, yerel bir enkaz alanından veya kullanılmış parça satış noktalarından kullanılmış bir koşum bulabilirsiniz. Araç stereonuz için yedek bir kablo demeti bulamıyorsanız, işinizi sizin yerinize kesmiş olacaksınız. Ana üniteniz için bir pinout şeması edinin. Bunu bulmanın en iyi yolu, ana ünitenin model numarasını etiketten çıkarmak ve ardından bir İnternet araması yapmaktır. Üretici yeterli belgeleri sağlamasa bile, bir forumda veya başka bir yerde pinout bilgilerini bulabilirsiniz. Ana ünite için pin çıkışı verilerini bulamıyorsanız, bu hemen hemen bir anlaşma kırıcıdır.

Yeni Bir Ana Ünite Kablo Demeti Üretme

Pinout verilerini bulabilirseniz, yeni bir koşum takımı üretmek için kullanmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, ana ünitenize uyacak boyutta “dikdörtgen konektör” adı verilen bir şey elde etmektir. Çoğu durumda, “açık delik” montaj tipi olan dişi soketli iki sıralı dikdörtgen başlık konektörüne ihtiyacınız vardır. Bu tip bir konektör, bir devre kartına takılmak üzere tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda yedek bir araba stereo kablo demetinin temeli olarak bir tutam içinde de çalışacaktır. Doğru pin aralığına ve doğru pin sayısına sahip bir bağlayıcı bulamayabilirsiniz. Pin aralığı önemli olsa da pin sayısı önemli değildir. Hangisi daha iyi çalışıyorsa, birden fazla küçük bağlayıcı kullanabilir veya büyük olanı sığdırmak için kesebilirsiniz. Bir pinout şeması bulduktan ve dikdörtgen bir konektör elde ettikten sonra, tek yapmanız gereken konektördeki pinlerin her birine teller lehimlemek ve ardından kısa devreleri önlemek için her bir telin üzerine ısıyla büzüştürmek. Arabanızın hala fabrika kablo demeti varsa, kurulumu tamamlamanın iki yolu vardır. Ya kablo demetine takmak için tasarlanmış bir adaptör edinin ya da ana üniteniz için yaptığınız gibi bir adaptör üretin. Ayrıca kabloları kesebilir ve doğrudan yeni kablo demetinize bağlayabilirsiniz, ancak bu yeni sorunları stereoyu yükseltmeye çalışan bir sonraki kişiye kaydıracaktır.

Hiçbir Kablo Demeti Olmadan Bir Araba Teybi Kablolama

Ana ünitenizde bir kablo demeti yoksa ve birisi de kablo demetini arabanızdan kesmişse, yukarıdaki yöntemlerin bir kombinasyonunu yapmanız gerekecektir. İlk adım, ana üniteniz için bir pin çıkışı elde etmek ve bunun için yeni bir kablo demeti üretmektir. Bundan sonra, hoparlörler, güç, toprak vb. için hangilerinin olduğunu belirlemek için gösterge panelindeki tüm kabloları tanımlamanız gerekir. Resimde fabrika kablo demeti olmadığı için göz önünde bulundurmanız gereken iki seçeneğiniz var. Ana ünite kablo demetinize takılacak fabrika kabloları için yeni bir kablo demeti tasarlayabilir veya ana ünite kablo demetinizi doğrudan fabrika kablolarına lehimleyebilirsiniz.