Skip to content

Kablo veya Telefon Olmadan İnternete Nasıl Ulaşılır

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Doğru sağlayıcıyı aramak için bir ISP arama aracı kullanın.
 • Araştırmanızı yapın: Planları karşılaştırın, birden çok sağlayıcıyla iletişime geçin ve çevrimiçi olarak sorun.
 • Reklamı yapılan hızlar her zaman gerçek hızlarla eşleşmez. Video için en az 25Mbps aldığınızdan emin olun.

Bu makale, kabloyu keserken veya kordonu keserken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri açıklar, hayatınızdan çıkmak her zaman sadece TV alışkanlığınızı atmak veya bir video akış paketine geçmekle ilgili değildir. Bazen para önemli bir faktördür. Kordon kesiciler, LG, Samsung, Panasonic, Sony ve Vizio tarafından üretilenler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli üreticilerin televizyonlarına içerik aktarabilir.

Kablo veya Telefon Hattı Olmadan İnternet Hizmeti Nasıl Bulunur?

Pek çok hane, konu internet hizmetlerini almaya geldiğinde büyük kablo şirketlerinden veya telefon hizmeti sağlayıcılarından tamamen kaçınarak aylık ek yüklerinden tasarruf etmenin yaratıcı yollarını buldu. Teknoloji geliştikçe, kablo veya telefon hizmeti için ödeme yapmak zorunda kalmadan yüksek hızlı internet hizmetine kaydolmanın giderek daha fazla yolu vardır. Başlamak için, bölgenizde hangi şirketlerin internet hizmeti sunduğunu bulmanız gerekir. Bu genellikle Comcast, AT&T veya Time Warner gibi bir veya iki büyük ismi ve daha küçük yerel sağlayıcılar veya DSL servis satıcılarını içerecektir. Birçok internet sağlayıcısı genellikle hizmetlerine geçiş için tanıtım fırsatları ve / veya indirimler sunduğundan, çok az seçenek mevcut olsa bile, etrafta alışveriş yapmak ve çok sayıda ISS ile konuşmak sizin lehinize çalışabilir. Bu arada, mevcut hızınızın ne kadar hızlı olduğunu ve kabloyu keserken neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olmak için bir internet hız testi yapmak iyi bir fikirdir. Başlamak:

 1. Bölgenize hangi şirketlerin hizmet verdiğini bulmak için bir internet servis sağlayıcı arama aracı kullanın.

 2. Ne sunduklarını öğrenmek için bölgenize hizmet veren her şirketi arayın.

 3. Tekliflerinin nasıl karşılaştırıldığını görmek için mevcut sağlayıcınızla görüşün.

Kurulum ve ekipman ücretlerini de sorduğunuzdan emin olun; hiç kimse kurulumdan sonra ilk ayın faturasında ekstra ücret bulmak istemez. Her şeyden önce, herhangi bir aylık ISS aboneliğine kaydolmadan önce acele etmeyin ve seçeneklerinizi dikkatlice karşılaştırın.

İnternet Hizmet Fiyatlarının Karşılaştırılması

Bazı büyük telekom şirketleri, temel hizmetler ve ekipmanlar için müşterilere aşırı ücret vermeleriyle ve hatta ücretsiz olduğunu iddia ettikleri hizmetlerin ücretlendirilmesi için sözleşmelerinin ince baskısında sinsi boşluklar gizleyerek tüketicileri yanıltmasıyla ünlüdür. Doğrudan bir sözleşmeye atlamadan önce, doğru kablosuz internet servis sağlayıcısını (ISS) seçmek için dikkate almanız gereken birkaç soru vardır:

 • Veri sınırı var mı? Aylık veri sınırınızı aşarsanız ne olur?
 • Ne tür indirme hızları mevcuttur?
 • Bağlantı ne kadar güvenilir?
 • Bölgenizde uydu varsa, fiziksel konumunuz iyi uydu alımı için elverişli mi?
 • Hangi sözleşme uzunlukları mevcuttur? Hizmeti erken sonlandırmanın bir ücreti var mı?
 • Ek maliyetler var mı?
 • İlk tanıtım döneminden sonra teklif edilen fiyat yükselecek mi?

İnternetimin Ne Kadar Hızlı Olması Gerekiyor?

Maliyetin yanı sıra, kablo veya telefon olmadan doğru internet servis sağlayıcısını seçmek söz konusu olduğunda ağ hızı genellikle belirleyici faktördür. Bu, daha hızlı her zaman daha iyidir demek değildir. Pek çok hane aslında günlük internet ihtiyaçları için yüksek hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, ses veya video yayınlamayı veya çevrimiçi oyun oynamayı planlıyorsanız, oldukça yüksek hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Öte yandan, esas olarak web’e göz atmayı ve e-postaları yanıtlamayı planlıyorsanız, daha düşük hızlı bir bağlantı iyi olmalıdır. Bulunduğunuz bölgede yüksek hızlı bir bağlantı yoksa ve yine de video izlemek istiyorsanız, cesaretiniz kırılmasın; raporlar, 5 Mbps’ye kadar düşük hızların Netflix’teki çoğu içeriğin akışını sağlamak için yeterli olduğunu bulmuştur. Daha hızlı bağlantılar genellikle daha pahalı olduğundan, bir internet planı seçmeden önce ihtiyaçlarınızı akıllıca düşünün. Ayrıca, reklamı yapılan hızların her zaman evde alacağınız gerçek hızlarla eşleşmediğini unutmayın. Potansiyel bir ISS’ye kaydolmadan önce evde test yapmanıza izin verip vermeyeceğini sorun.

Kendi Modemimi veya Yönlendiricimi Satın Almalı mıyım?

Modern internet hizmeti, tipik hanelerde genellikle bulunmayan özel ekipman (örneğin modem) gerektirir. İnternet servis sağlayıcıları bu ekipmanı müşterileri için sağlayabilirken, genellikle aylık kira ücretleri vardır. Çoğu internet sağlayıcısı, aylık hizmet ücretlerine ek olarak modem ve yönlendirici kiralamak için her ay 10 ila 20 ABD doları arasında ücret alır. Birkaç yıl sonra, bu maliyetler yüzlerce doları bulabilir. Kendi modeminizi ve / veya yönlendiricinizi satın almak, uzun vadede önemli ölçüde daha düşük maliyetli olabilir ve size ISS’leri taşımanız veya değiştirmeniz durumunda öğeyi tutma özgürlüğü verir. Bir modem veya yönlendirici için fiyatta alışveriş yapmak cazip gelse de, en yeni, en hızlı teknolojiye yatırım yapmak size en iyi internet hızlarını ve uzun vadeli kullanımı garanti edebilir. Bir modem veya yönlendirici satın almadan önce, her birine ne tür ihtiyaç duyacağınızı ve hangilerini önerdiklerini belirlemek için ISS’nize danışın. Mecbur değilseniz, ISS’nizden bir tane kiralama konusunda baskı altında kalmayın; neredeyse her internet bağlantısı çok çeşitli modem ve yönlendirici teknolojileri ve markaları ile uyumludur.

Kırsal Alanda İnternet Hizmetini Bulmak

Ne yazık ki, milyonlarca ABD hanesinin, özellikle kırsal alanlarda, geniş bant erişimi söz konusu olduğunda hala çok fazla seçeneği yok. Kırsal kesimde yaşayan Amerikan hanelerinin yalnızca yüzde 50’sinden biraz fazlasının geniş bant internet erişimi var. Çeşitli ekonomik ve topografik nedenlerden dolayı, bu alanlarda geniş bant internet için gerekli altyapının kurulması hala zordur. HughesNet ve WildBlue gibi birkaç şirket, kırsal alanlara geniş bant uydu internet sağlayarak bu boşluğu doldurmak için ortaya çıktı. Ancak, bu uydu sağlayıcıları hala her yerde mevcut değildir. Bulamazsanız, Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma programını deneyin. Kırsal alanlara geniş bant erişimi sağlamak için tasarlanmış birkaç hibe programına sahiptir. Bunlar uzun bir başvuru süreci gerektirir ve sınırlı yıllık bütçeye sahiptir, ancak ülkenin belirli bölgelerinde mükemmel bir çözüm olabilir. Google, sofistike balonlar kullanarak yüksek hızlı interneti yüzeye indirmek için Loon projesini başlattı, ancak bunlar muhtemelen birkaç yıl daha prototip aşamasında kalacak. Sonuç olarak, kırsal alanlardaki hanelerin seçenekleri sınırlıdır.

Ya Ev Telefonuna İhtiyacım Varsa?

Ev telefonu ihtiyacının sizi kabloyu kesmekten ve yalnızca internet içeren bir plana geçmekten alıkoymasına izin vermeyin. İnternet Üzerinden Ses Protokolü veya VoIP olarak bilinen bir teknoloji sayesinde, artık bir telefonu internete bağlamak ve onu sabit hatlı bir telefonla aynı şekilde kullanmak mümkün. Piyasada düzinelerce VoIP sağlayıcısı var, ancak herhangi bir teknoloji gibi, belirgin özellikler var. Ooma ve Vonage gibi VoIP sağlayıcıları gerçek bir ev telefonu ahizesini kullanmanıza izin verirken, Skype, bilgisayarınız veya mobil cihazınız aracılığıyla telefon görüşmeleri almanıza ve yapmanıza olanak tanıyan bir abonelik planına sahiptir. Herhangi bir yardımcı program seçimi gibi, bir taahhütte bulunmadan önce araştırmanızı yapın. Sonunda biraz planlama çok yol kat edebilir.