Skip to content

Kablolu Hoparlörler Nasıl Kablosuz Yapılır

12 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Wi-Fi üzerinden telefondan hoparlörlere müzik göndermek için amplifikatörünüze, stereo sisteminize veya ev sineması alıcınıza bir Bluetooth alıcısı bağlayın.
 • Kablolu hoparlörleri bir Chromecast Audio, Echo Link Amp, Echo Dot veya özel bir kablosuz ses sistemine bağlayın.
 • Bir kablosuz hoparlör dönüştürme kiti kullanıyorsanız, kaynağın ses çıkışını kablosuz vericideki ses girişlerine bağlayın.

Bu makale, kablolu hoparlörlerin kablosuz hoparlörlere nasıl dönüştürüleceğini açıklamaktadır. Talimatlar genel olarak tüm üreticiler tarafından yapılan hoparlörler için geçerlidir.

Kablolu Hoparlörleri Bluetooth Hoparlörlere Çevirin

Bir amplifikatör ile birleştirilmiş Bluetooth adaptörlerinin eklenmesiyle kablolu hoparlörlerinize kablosuz olarak müzik gönderebilirsiniz.

Harman Kardon ve Logitech
 • Android veya iPhone’unuz varsa, geleneksel bir amplifikatöre, stereo veya ev sineması alıcısına bağlı bir Bluetooth alıcısına müzik göndermek için kullanabilirsiniz, bu alıcı da kablolu hoparlörlerinize bağlanır.
 • Bir TV, CD / DVD oynatıcı, Ses Kaseti Seti veya VCR’yi, ses sinyalini bir Bluetooth alıcısına gönderecek ve bu da bir amplifikatöre ve kablolu hoparlörlerinize bağlanan bir Bluetooth vericisine bağlayabilirsiniz.

Bir TV’den veya diğer video kaynaklarından (TV veya DVD oynatıcı gibi) ses dinlemek için Bluetooth kullanırken AV / Lip Synch sorunları yaşayabilirsiniz.

 • Harici bir amplifikatöre bağlı bir Bluetooth alıcısı yerine, yerleşik Bluetooth desteğine sahip bir amplifikatör, stereo veya ev sineması alıcısı kullanabilirsiniz. Bu, doğrudan akıllı telefonunuzdan veya bir Bluetooth vericisine bağlı bir kaynaktan sinyal alabilecekleri anlamına gelir. Kablolu hoparlörlerinizi Bluetooth özellikli amplifikatörde sağlanan hoparlör terminallerine bağlayın.

RBH BT-100 Bluetooth Alıcı / Amplifikatör

RBH
Bir iPhone’unuz varsa, Bluetooth’a ek olarak Airplay’i kullanarak Apple Airport Express üzerinden kablolu hoparlörlere bağlı bir amplifikatöre, stereoya veya ev sineması alıcısına müzik akışı da yapabilirsiniz. Ayrıca, belirli ev sineması alıcılarında yerleşik Airplay desteği bulunur.

Ses İçin Chromecast’e Kablolu Hoparlörler Ekleyin ve Yankı Cihazlarını Seçin

Bir ses kablosu kullanarak, bir Chromecast for Audio veya Echo Dot, Echo Input, Echo Link ve Echo Plus’ı internet akış özelliği ile donatılmamış olabilecek bir amplifikatöre, stereoya veya ev sineması alıcısına bağlayabilirsiniz. Ayrıca Echo Link Amp, doğrudan kablolu hoparlörlere bağlanabilir.

Yamaha Ev Sineması Alıcısı ile Echo Dot

Yamaha İspanya
Bu, bir amplifikatöre bağlı kablolu hoparlörleri kullanarak akıllı telefonunuz veya bir Google Home üzerinden Google Chromecast for Audio’ya kablosuz olarak aktarılan müziği dinlemenizi sağlar. Uyumlu Echo cihazlarıyla, akıllı telefonunuzdan veya doğrudan Amazon Music’ten ve diğer seçili akış uygulamalarından müzik akışı yapabilir ve ayrıca kablolu hoparlörlerinizle dinleyebilirsiniz.

Yerleşik bir Kablosuz Ses Sistemine Kablolu Hoparlörler Ekleyin

Kablolu hoparlörlerinizi Sonos, Yamaha MusicCast, Denon HEOS ve DTS Play-Fi gibi özel kablosuz ses sistemleriyle kullanabilirsiniz. Dört platformun tümü, uyumlu bir kablosuz vericiye veya doğrudan amfiye bağlanan geleneksel kaynaklara ek olarak internetten, Android’den ve iPhone’lardan ve bir ev ağından kablosuz olarak ses sinyalleri alabilen “akış amfileri” sunar. Eklenen bonus, geleneksel olarak kablolu hoparlörler için bağlantı terminalleri de sağlamalarıdır.

Yamaha WXA-50 Akış Amplifikatörü

Yamaha
Bu platformlar, Wi-Fi kullanarak aynı kablosuz çok odalı ses sisteminde hem kablosuz hem de kablolu hoparlörleri karıştırmanıza olanak tanır. Belirli kablosuz ses platformlarıyla uyumlu kablosuz akış amplifikatörlerinin örnekleri şunları içerir:

Sonolar: AMP, Sonos AMP’yi bağlayın

Yamaha: WXA-50 MusicCast Akış Amplifikatörü

Denon: HEOS AMP

DTS Play-Fi: Polk Audio Omni A1, Paradigm PW Amp, MartinLogan Forte, Klipsch PowerGate

Bose: SoundTouch SA-5 Amplifikatör

Geleneksel Kaynaklar İçin Kablolu Hoparlörleri Kablosuz Yapın

TV, CD çalar, DVD, oynatıcı, Ses Kaseti Seti, VCR veya stereo veya ev sinema alıcısındaki uyumlu ses çıkışı gibi kaynaklarla, kablolu hoparlörleri kablosuz hoparlör dönüştürme kitiyle kablosuz yapabilirsiniz (aynı zamanda kablosuz hoparlör kiti veya kablosuz hoparlör adaptörü). Bu kit, bir verici ve alıcı içerir.

Atlantic Technology WA-60 Kablosuz Ses Adaptörü - Önden Görünüm

Atlantik Teknolojisi
Kaynağınızın (TV vb.) Ses çıkışını kablosuz vericideki ses girişlerine bağlayabilirsiniz Verici, sinyalleri kablosuz olarak bağlı kaynaktan kablosuz alıcıya gönderir. Kablolu hoparlörlerinizin bir kablosuz hoparlör dönüştürme kitiyle çalışması için gereken adımlar aşağıda verilmiştir. Bu adımlar, yukarıda tartışılan kaynaklar ve Tekli veya Mono, Stereo, Surround veya Bölge 2 kurulumlarında kullanılan hoparlörler için geçerlidir.

 1. Bir kaynak cihazın ses çıkışlarını kablosuz vericinin ses girişlerine bağlayın.

  Velodyne Kablosuz Ses Vericisine Bağlı DVD Oynatıcı

  Çoğu kablosuz verici RCA veya 3,5 mm analog ses girişi sağlar ve bazıları hoparlör kablosu bağlantıları sağlayabilir, ancak dijital optik giriş de sağlayabilen biriyle karşılaşabilirsiniz.

 2. Kablolu hoparlörleri standart hoparlör kablosu ile kablosuz alıcıya (güçlendirilmişse) bağlayın. Kablosuz alıcınızda yerleşik bir amplifikatör yoksa, kablosuz alıcıyı uyumlu ses bağlantılarını (tipik olarak RCA analog ses bağlantıları) kullanarak harici bir amplifikatöre, stereo veya ev sinema alıcısına bağlamanız gerekecektir. hoparlör teli kullanarak hoparlörlere bağlayın.

  Amplifikatöre Bağlı Velodyne Kablosuz Hoparlör Kiti Alıcısı

 3. Kablosuz vericiyi ve kablosuz alıcıyı (ve kullanılıyorsa herhangi bir ek amplifikatörü) AC gücüne takın ve bunları açın ve ses kaynağı bileşeninizi açın. Artık müzik, TV veya film sesini dinleyebilirsiniz.

Subwoofer Kablosuz Yapın

Ev sinema sisteminizde bir subwoofer varsa, vericide bir subwoofer girişi ve kablosuz alıcıda subwoofer çıkışı bulunan bir kablosuz hoparlör dönüştürme kiti ile bunu kablosuz yapabilirsiniz. Güçlendirilmiş bir subwoofer’ınız varsa (en yaygın tür) bunu yapmak gerçekten çok kolaydır. Güçlendirilmiş subwoofer’lar halihazırda yerleşik amplifikatörlere sahiptir ve AC gücüne takılır. Bir subwoofer’a kablosuz bağlantı eklemek için gereken sadece iki adım vardır.

Velodyne WiConnect Kablosuz Subwoofer Adaptörü Bağlantı Örneği

 1. Bir stereo veya ev sineması alıcısının Subwoofer çıkışını kısa bir RCA kablosu kullanarak kablosuz vericiye bağlayın.

 2. Kısa bir RCA kablosunu kablosuz alıcıdan subwoofer’ın RCA stereo veya LFE girişlerine bağlayın.

Kablosuz yapmak istediğiniz pasif bir subwooferınız varsa, kablosuz alıcının subwoofer için yeterli güç çıkışına sahip dahili bir amplifikatörü yoksa, kablosuz alıcı ile subwoofer arasına harici bir amplifikatör yerleştirmeniz gerekecektir.

Kablolu ve Kablosuz Hoparlörler Arasındaki Fark

İster kablolu ister kablosuz olsun, tüm hoparlörlerin çalışması için üç şeye ihtiyacı vardır: bir ses sinyali, güç ve amplifikasyon. Amplifikatörler, teller ve kablolar, geleneksel olarak kablolu hoparlörler için bu gereksinimleri sağlar. Kablosuz hoparlörler güce takılır, yerleşik amplifikatörlere sahiptir ve bu eski bakır tel veya kablo yerine, ses sinyalleri bunlara IR (kızılötesi ışık), RF (radyo frekansı), Wi-Fi veya Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak iletilir. Geleneksel olarak kablolu hoparlörler yerleşik bir amplifikatöre sahip değildir ve ses sinyallerini kablosuz olarak alamaz, ancak eklenti cihazları kullanarak bunları “kablosuz” yapabilirsiniz.

Kablolu Hoparlörleri Kablosuz Yapmanın Faydaları

Eski kablolu hoparlörlerinizi kablosuz bir kuruluma eklemek bazı büyük avantajlar sağlar:

 • Akıllı telefonunuz ve Bluetooth’unuzla kablolu hoparlörler kullanın.
 • Ses ve Yankı Cihazları için Chromecast ile kablolu hoparlörler kullanın.
 • Yerleşik bir kablosuz ses sisteminin parçası olarak kablolu hoparlörlerinize yeni bir soluk getirin.
 • Geleneksel kaynaklarla kablo karmaşasını azaltın.

Bununla birlikte, kullanılan kablosuz ses kaynağı, sinyal iletimi ve alım yöntemine bakılmaksızın, hoparlörlerinizin çalışmasını sağlamak için yine de fiziksel bir kablo veya kablo bağlantısı yapmanız gerekecektir. Ayrıca kaynaklarınıza ve kablosuzdan kabloluya dönüştürme cihazlarınıza güç sağlamanız gerekir. Kablosuz hoparlör kitleri ve ilgili ürünler, birkaç üretici tarafından üretilir ve Best Buy ve Fry’s Electronics gibi mağazalarda ve ayrıca Amazon üzerinden çevrimiçi olarak temin edilebilir. Maliyetler, verici ve alıcının marka ve modeline bağlı olarak bir kit olarak birlikte paketlenmiş veya ayrı satılmış olup, ayrıca kurulumunuzu tamamlamak için ek bir amplifikatör satın almanız gerekip gerekmediğine bağlı olarak değişir.