Skip to content

Kablosuz Ağ Bağlantıları Yapmaya Giriş

5 de Mayıs de 2021

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer birçok tüketici cihazı türü kablosuz ağ bağlantılarını destekler. Kablosuz, taşınabilirliği ve rahatlığı nedeniyle birçok insan için anlaşılır bir şekilde tercih edilen bilgisayar ağı biçimi haline geldi. Üç temel kablosuz ağ bağlantısı türü – Eşler arası, ev yönlendiricisi, ve sıcak nokta – her birinin kendine özgü kurulum ve yönetim hususları vardır.

Eşler Arası Kablosuz Bağlantılar

İki kablosuz cihazı doğrudan birbirine bağlamak, bir tür eşler arası ağ oluşturma şeklidir. Eşler arası bağlantılar, cihazların kaynakları (dosyalar, yazıcı veya İnternet bağlantısı) paylaşmasına izin verir. Çeşitli kablosuz teknolojiler kullanılarak yapılabilir, Bluetooth ve Wi-Fi en popüler seçeneklerdir. Bluetooth aracılığıyla eşler arası bağlantı kurma işlemineeşleştirme. Bluetooth eşleştirmesi genellikle bir cep telefonunu ahizesiz bir kulaklığa bağlamayı içerir, ancak aynı işlem iki bilgisayarı veya bir bilgisayarı ve bir yazıcıyı bağlamak için de kullanılabilir. İki Bluetooth cihazını eşleştirmek için önce bunlardan birinin keşfedilebilir. Ardından diğer cihazdan keşfedilebilir cihazı bulun ve gerekirse bir anahtar (kod) değeri sağlayarak bir bağlantı başlatın. Yapılandırmaya dahil olan belirli menü ve düğme adları, aygıtın türüne ve modeline bağlı olarak değişir (ayrıntılar için ürün belgelerine bakın). Wi-Fi üzerinden eşler arası bağlantılar, özel kablosuz ağlar olarak da adlandırılır. Ad hoc Wi-Fi, iki veya daha fazla yerel cihaz içeren bir kablosuz yerel ağı destekler. Eşler arası kablosuz, cihazlar arasında bilgi paylaşmanın basit ve doğrudan bir yolunu sunsa da, kötü niyetli kişilerin eş ağ oturumlarınıza bağlanmamasını sağlamak için uygun ağ güvenliği önlemlerini alın: Bilgisayarlarda Wi-Fi geçici modunu devre dışı bırakın ve kapatın Bluetooth telefonlarda bu özellikler kullanılmadığında eşleştirme modu.

Ev Yönlendiricisi Kablosuz Bağlantıları

Çoğu ev ağında bir Wi-Fi kablosuz geniş bant yönlendirici bulunur. Ev yönlendiricileri, bir ev içindeki kablosuz ağ bağlantılarını yönetme sürecini basitleştirir. İstemci cihazlar arasında eş ağ kurmaya bir alternatif olarak, tüm cihazlar bunun yerine, evdeki İnternet bağlantısını ve diğer kaynakları paylaşan bir yönlendiriciye merkezi olarak bağlanır.
Bir yönlendirici aracılığıyla kablosuz ev ağı bağlantıları yapmak için, önce yönlendiricinin Wi-Fi arayüzünü yapılandırın. Bu, seçilen ad ve güvenlik ayarlarıyla yerel bir Wi-Fi ağı kurar. Ardından her kablosuz istemciyi o ağa bağlayın. Örneğin,

  • Microsoft Windows PC’lerden, İnternete bağlan Ağ ve Paylaşım Merkezinde seçeneğini belirleyin ve listeden doğru girişi seçin.
  • Apple iOS aygıtlarından Ayarlar uygulamasına gidin ve Wifi bölüm altında uygun girişi bulun ve tıklayın Bir ağ seç…
  • Mac OSX cihazlarından Havalimanı menüsüne gidin ve ev ağına karşılık gelen öğeyi tıklayın.

Bir aygıt kablosuz bir yönlendiriciye ilk kez katıldığında, yönlendiricide ayarlananlarla eşleşen ağ güvenlik ayarları (güvenlik türü ve anahtarı veya ağ parolası) sorulduğunda girilmelidir. Bu ayarlar cihaza kaydedilebilir ve gelecekteki bağlantı talepleri için otomatik olarak yeniden kullanılabilir.

Hotspot Kablosuz Bağlantıları

Wi-Fi bağlantı noktaları, insanların evden uzaktayken (işte, seyahatte veya halka açık yerlerde) İnternete erişmesine olanak tanır. Bir ortak erişim noktası bağlantısının kurulması, evdeki kablosuz yönlendiricilere yapılan bağlantılarla benzer şekilde çalışır. Öncelikle, etkin noktanın açık mı (halka açık kullanım için ücretsiz) veya kayıt gerektirip gerektirmediğini belirleyin. Wi-Fi ortak erişim noktası konum belirleme hizmetleri, halka açık erişim noktaları için bu bilgileri içeren veritabanları tutar. Gerekirse kayıt işlemini tamamlayın. Herkese açık erişim noktaları için bu, e-posta yoluyla abone olmayı gerektirebilir (muhtemelen bir ödeme gereklidir). İşletme çalışanları, kayıt yaptırmak için cihazlarına önceden yapılandırılmış bir yazılıma ihtiyaç duyabilir. Ardından, ortak erişim noktasının ağ adını ve gerekli güvenlik ayarlarını belirleyin. İş etkin noktalarının sistem yöneticileri bu bilgileri çalışanlara ve misafirlere sağlarken, erişim noktası bulucuları veya iş sahipleri müşterileri için sağlar. Son olarak, bir ev kablosuz yönlendiricisi gibi ortak erişim noktasına katılın (yukarıdaki talimatlara bakın). Tüm ağ güvenliği önlemlerini, özellikle de saldırıya en yatkın halka açık erişim noktalarında alın.