Skip to content

Kablosuz Ağ Kurmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

25 de Mayıs de 2021

Bir ev Wi-Fi sistemini kendiniz kurmak istiyorsanız veya internet sağlayıcınız tarafından kurulmasını istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı temel bilgiler vardır. Özellikle, çoğu kablosuz ağı oluşturan bileşenler ve bu bileşenlerin birbirleriyle nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinin. Göründüğünden daha basit ve ağ cihazlarının kullanımı her geçen yıl daha kolay ve daha güvenli hale geliyor. Kablosuz bir bilgisayar ağının temel donanım bileşenleri arasında adaptörler, yönlendiriciler ve erişim noktaları, antenler ve tekrarlayıcı bulunurs.

Kablosuz Ağ Adaptörleri

Kablosuz ağdaki her aygıt için kablosuz ağ bağdaştırıcıları (kablosuz NIC’ler veya kablosuz ağ kartları olarak da bilinir) gerekir. On yıldan fazla bir süredir tüm dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar, bu sistemlerin yerleşik bir özelliği olarak kablosuz özelliği içerir.

Daha eski dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için ayrı eklenti adaptörleri satın alınmalıdır. Bunlar, PCMCIA kredi kartı veya USB form faktörlerinde mevcuttur. Eski bir donanıma sahip olmadığınız veya masaüstünüz için bir Wi-Fi adaptörüne ihtiyacınız olmadığı sürece, ağ adaptörleri konusunda endişelenmeden bir kablosuz ağ kurabilirsiniz. Ağ bağlantılarının performansını artırmak, daha fazla bilgisayar ve cihazı barındırmak ve ağın menzilini artırmak için başka donanım türlerine ihtiyacınız olacak.

Kablosuz Yönlendiriciler ve Erişim Noktaları

Kablosuz yönlendiriciler, kablosuz bir ağın kalbidir. Bu yönlendiriciler, kablolu Ethernet ağlarına yönelik yönlendiricilerle karşılaştırılabilir şekilde çalışır. Eviniz veya ofisiniz için tamamen kablosuz bir ağ kurduğunuzda bir kablosuz yönlendiriciye ihtiyacınız olacak.

ASUS RT-AC68U Kablosuz AC-1900 Yönlendirici

ASUS
Kablosuz yönlendiriciler için mevcut standart, sorunsuz video akışı ve hızlı yanıt veren çevrimiçi oyun deneyimi sunan 802.11ax’tır. Daha eski yönlendiriciler daha yavaştır ancak çalışacaktır ve kablosuz AC yine de harika bir seçimdir, bu nedenle yönlendirici seçimi, üzerine koymayı planladığınız gereksinimleri takip edebilir. Bununla birlikte, bir AC yönlendirici, kendisinden önceki 802.11n sürümünden onlarca kat daha hızlıdır. AX ve AC yönlendiriciler aynı zamanda birden fazla cihazı eski yönlendirici modellerinden daha iyi kullanır. Birçok evde yönlendiriciyle kablosuz bağlantı kullanan bilgisayarlar, tabletler, telefonlar, akıllı TV’ler, akış kutuları ve akıllı ev cihazları bulunur. Kablosuz yönlendirici genellikle yüksek hızlı internet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan modeme doğrudan kabloyla bağlanır. Evdeki diğer her şey kablosuz olarak yönlendiriciye bağlanır. Yönlendiricilere benzer şekilde, erişim noktaları kablosuz ağların mevcut bir kablolu ağa katılmasına izin verir. Bu durum, kablolu yönlendiriciler ve ekipmanın kurulu olduğu bir ofiste veya evde meydana gelir. Ev ağında, tek bir erişim noktası veya yönlendirici, çoğu konut binasını kapsayacak kadar yeterli menzile sahiptir. Ofis binalarındaki işletmeler genellikle birden çok erişim noktası ve yönlendirici kullanmak zorundadır.

Kablosuz Antenler

Erişim noktaları ve yönlendiriciler, kablosuz radyo sinyalinin iletişim aralığını artırmak için bir Wi-Fi kablosuz anteni kullanabilir. Bu antenler çoğu yönlendiricide yerleşiktir ancak isteğe bağlıdır ve bazı eski ekipmanlarda çıkarılabilir.

Sony STR-DN1030 Ağ Ev Sineması Alıcısı - Fotoğraf - Ethernet Bağlantısı - Kablosuz Anten

Robert Silva
Kablosuz adaptörlerin menzilini artırmak için satış sonrası eklenti antenlerini kablosuz istemcilere monte etmek mümkündür. Tipik kablosuz ev ağları için ek antenler genellikle gerekli değildir. Bununla birlikte, servis görevlilerinin bu antenleri kullanması yaygın bir uygulamadır. Wardriving, kullanılabilir Wi-Fi kablosuz ağ sinyallerini aramak için kasıtlı olarak yerel bir alanı arama uygulamasıdır.

Kablosuz Tekrarlayıcılar

Kablosuz bir tekrarlayıcı, ağın erişimini genişletmek için bir yönlendiriciye veya erişim noktasına bağlanır. Genellikle sinyal güçlendirici veya menzil genişletici olarak adlandırılan bir tekrarlayıcı, kablosuz radyo sinyalleri için iki yönlü bir aktarma istasyonu görevi görür. Tekrarlayıcılar, başka şekilde bir ağın kablosuz sinyalini alamayan ekipmanın katılmasına izin verir.

Kablosuz tekrarlayıcı

Kablosuz tekrarlayıcılar, genellikle cihazdan kablosuz yönlendiriciye olan mesafe nedeniyle, bir veya daha fazla oda güçlü bir Wi-Fi sinyali almadığında büyük evlerde kullanılır.

Mesh Ağlar

Mesh Wi-Fi yeni değil, ancak evde giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, insanların sahip olduğu sürekli artan bağlı cihaz sayısıdır. Mesh Wi-Fi ağları, tekrarlayıcılara benzer şekilde çalışır, ancak yeni ve yedekli bir erişim noktası oluşturmak yerine, örgü ağlar akıcı ve uyumlu genişletilmiş bir Wi-Fi ağı sağlar.

Netgear Orbi Mesh Yönlendirici Sistemi (RBK50)

Amazon.com
Eksiksiz örgü Wi-Fi sistemleri satın alabilirsiniz ve birçok modern kablosuz yönlendirici, yeni bir yönlendirici satın almanıza ve eskisini örgü ağa katılmak ve sinyali artırmak için kullanmanıza olanak tanıyan örgü ağ özellikleri sunar.