Skip to content

Kablosuz Ağınızı Nasıl Şifreleyebilirsiniz

17 de Mayıs de 2021

Kablosuz yönlendiricinizde şifrelemeyi etkinleştirdiniz mi? Şifreleme, Wi-Fi ağınızın güvenliğini sağlamanın en önemli adımlarından biridir, bu nedenle atlanacak bir şey değildir. Şifrelemeyi etkinleştirdiğinizde, Wi-Fi ağı bir parola gerektirir, böylece herkes bağlanamaz. Ancak, önemli olan sadece parola değil, aynı zamanda şifreleme türüdür. Yönlendiricinizin kablosuz şifreleme söz konusu olduğunda destekleyebileceği birçok seçenek vardır. Eski bir şifreleme yöntemi kullanıyorsanız, saldırganlar şifrenize bile ihtiyaç duymazlar çünkü eski şifrelemeyi kırabilirler. Bu adımlar, belirli bir yönlendirici markası için değildir, yalnızca genel yönergelerdir. Her yönlendirici biraz farklıdır, bu nedenle yönlendiricinize uymaları için yönergeleri biraz uyarlamanız gerekir.

Yönlendiricinizin Şifreleme Kullanıp Kullanmadığını Kontrol Etme

Kablosuz bir ağın şifreleme kullanıp kullanmadığını görmek için telefonunuzu veya tabletinizi kullanabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek şey ağın adıdır.

 1. Cihazınızın ayarlarını açın. Genellikle bir Ayarlar cihazdaki uygulamasına dokunabilirsiniz.

 2. Şu adrese giderek söz konusu ağı bulun Ağ ve İnternet > Wifi Android’de veya Wifi iOS’ta.

 3. Ağın yanında bir asma kilit simgesi görüyor musunuz? Eğer öyleyse, en azından en temel şifreleme biçimini, muhtemelen en güçlü türü kullanıyor.

 4. Ancak, temel güvenlik etkinleştirilse bile, güncel olmayan bir şifreleme biçimi kullanıyor olabilir. Bağlantının şifreleme türünü gösterip göstermediğine bakın. WEP, WPA veya WPA2 görebilirsiniz.

Neden Şifrelemeye İhtiyacınız Var ve WEP Neden Zayıf?

Kablosuz ağınız şifreleme etkinleştirilmeden tamamen açıksa, pratik olarak komşuları ve diğer serbest yükleyicileri, iyi para ödediğiniz bant genişliğini çalmaya davet ediyorsunuz. Belki cömert bir tipsin, ancak yavaş internet hızları yaşıyorsanız, bunun nedeni kablosuz ağınızdan sızan bir grup insanın olması olabilir. WEP’in kablosuz ağları güvence altına almak için standart olduğu bir zaman vardı, ancak sonunda kırıldı ve şimdi internette bulunan kırma araçları sayesinde en acemi bilgisayar korsanları tarafından bile kolayca atlanabiliyor. WEP’den sonra WPA geldi. WPA’nın da kusurları vardı ve yerini mükemmel olmayan ancak şu anda ev tabanlı kablosuz ağları korumak için mevcut en iyi teklif olan WPA2 aldı. Wi-Fi yönlendiricinizi yıllar önce kurduysanız, WEP gibi eski, hacklenebilir şifreleme şemalarından birini kullanıyor olabilirsiniz ve WPA2’ye geçmeyi düşünmelisiniz.

Yönlendiricinizde WPA2 Şifrelemesini Etkinleştirme

Tüm yönlendiriciler farklıdır, ancak etrafınızda biraz gezinirseniz, yönlendiricinizin şifreleme ayarlarını bulmakta sorun yaşamazsınız.

 1. Yönlendiricinizin yönetici konsolunda oturum açın. Bu, yönlendiricinin IP adresine bir URL olarak erişilerek yapılır. http://192.168.1.1 veya http://10.0.0.1. Daha sonra yönlendiricinin kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenecektir. Bu bilgilerin hiçbirini bilmiyorsanız, yardım için yönlendirici üreticisinin web sitesine bakın veya fabrika varsayılan ayarlarını geri yüklemek için yönlendiricinizi sıfırlayın.

 2. Kablosuz güvenlik ayarlarını bulun. Yönlendiriciniz bu bölümü arayabilir kablosuz güvenlik, Kablosuz ağ, Veya benzeri. Bu örnekte ayarlar şu şekildedir: Temel kurulum > Kablosuz > Güvenlik:

  Comtrend kablosuz güvenlik ayarları

 3. Şifreleme seçeneğini şu şekilde değiştirin: WPA2-PSK. Bir WPA2-Kuruluş ayarı görebilirsiniz; WPA2’nin kurumsal sürümü daha çok kurumsal ortamlar için tasarlanmıştır ve daha karmaşık bir kurulum süreci gerektirir. WPA2 bir seçenek değilse, mevcut yönlendiriciniz WPA2’ye yükseltmeyi destekleyemeyecek kadar eskiyse, yönlendiricinin ürün yazılımını yükseltmeniz veya yeni bir kablosuz yönlendirici satın almanız gerekebilir.

 4. Güçlü bir şifre oluşturun. (İşte bazı güçlü şifre örnekleri.) Bu, kullanıcıların Wi-Fi ağınıza girmeleri gerektiğinde girecekleri şeydir, bu nedenle değil Tahmin etmesi kolay veya hatırlaması kolay, ne kadar cezbedici olsa da. Gerekirse, karmaşık parolayı bir parola yöneticisinde saklayın, böylece her zaman kolayca erişebilirsiniz.

 5. Tıklayın Kayıt etmek veya Uygulamak değişiklikleri göndermek için. Ayarların etkili olması için yönlendiricinin yeniden başlatılması gerekebilir.

 6. Doğru ağ adını seçerek ve her bir cihazın Wi-Fi ayarları sayfasına yeni şifreyi girerek tüm kablosuz cihazlarınızı yeniden bağlayın.

Yönlendiricinizle ilişkili güvenlik açıklarını gidermek için yayınlayabilecekleri ürün yazılımı güncellemeleri için yönlendiricinizin üreticisinin web sitesini periyodik olarak kontrol etmelisiniz. Güncellenen ürün yazılımı, yeni güvenlik özellikleri de içerebilir.