Skip to content

Kablosuz Araç Şarj Cihazları Telefonlarla Nasıl Çalışır?

30 de Mayıs de 2021

Kablosuz şarj, enerjiyi şarj cihazından pile aktarmak için manyetik alanlar kullanır. Kablosuz telefon şarj cihazları, rahatlık söz konusu olduğunda oyunun kurallarını değiştirir ve arabanızda kablosuz telefon şarjını kullanmak bile mümkündür. İşte bir arabada kablosuz şarjın nasıl çalıştığına ve bu teknolojiden nasıl yararlanılacağına bir göz atın. Aracınızda kablosuz telefon şarj teknolojisini uygulamaya hazırsanız, en iyi kablosuz telefon şarj aparatları listemize göz atın.

Tomasz Zajda / EyeEm / Getty Images

Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj teknolojisi aynı zamanda endüktif şarj olarak da adlandırılır. Bir baz istasyonu, enerjiyi endüktif kuplaj yoluyla uyumlu bir cihaza aktaran bir elektrik alanı üretir. Bu tür bir şarj, kullanılan şarj sistemlerinden daha az verimlidir. iletken ancak bunları takmanız gerekmediğinden, kablosuz şarj cihazlarının kullanımı kolay ve inanılmaz derecede kullanışlıdır. Bir şarj cihazına takmak yerine, telefonunuzu veya başka bir uyumlu cihazı kablosuz şarj baz istasyonuna ayarlayın; cihaz otomatik olarak şarj olmaya başlar. Kablosuz şarj, düşündüğünüzden daha uzun süredir devam ediyor. Bir Oral-B elektrikli diş fırçası gördüyseniz, endüktif şarjın iş başında olduğunu gördünüz. Braun bu teknolojiyi 1990’ların başından beri kullanıyor. Diğer endüstriler teknolojiyi benimsemekte yavaşlarken, yerleşik endüktif şarjlı ilk cep telefonu 2009’da piyasaya sürüldü. Kablosuz Güç Konsorsiyumu, farklı şirketler tarafından üretilen şarj cihazları ve cihazlar arasında birlikte çalışabilirliğe izin veren Qi standardını 2009’da tanıttı.

Otomotiv Uygulamalarında Endüktif Şarj

Endüktif şarjın ilk otomotiv kullanımı elektrikli araçlardaydı. 1990’ların sonlarına kadar, Magne Charge adlı bir sistem elektrikli arabaları şarj etmek için endüktif kuplaj kullanıyordu. 2000’li yılların başında standart iletken bağlantı ile değiştirildi. Bu tür uygulamalarda endüktif kaplinler doğası gereği daha güvenli olsa da, ek yerleşik korumalara sahip iletken kaplinler kazanmıştır çünkü endüktif şarj cihazları iletken şarj cihazları kadar enerji verimli değildir. Günümüzde, endüktif şarj, araçlar için halihazırda temin edilebilen kablosuz araç şarj cihazları ve montaj parçalarıyla otomotiv dünyasında yeniden ortaya çıktı. Birçok kablosuz telefon şarj cihazı kurulumu, Android ve iOS akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra diğer teknolojilerle de uyumludur.

Telefonunuzu Arabanızda Kablosuz Olarak Şarj Etme

Bazı arabalarda OEM takılı bir şarj istasyonu bulunur. Arabanızda bir tane yoksa, birçok satış sonrası kablosuz şarj kurulumu mevcuttur. Telefonunuz kablosuz şarjı desteklemiyorsa ve yükseltme yapmak istemiyorsanız, ucuz kablosuz şarj adaptörleri bir olasılıktır. Bazıları doğrudan bir telefon kılıfına takılabilir. İki kablosuz standart Powermat ve Qi’dir. Bugün, Qi, özellikle Apple’ın 2017’de cihazları için Qi’yi seçmesinden bu yana akıllı telefon dünyasının lideridir. Qi uyumlu bir telefonunuz varsa, Qi tabanlı bir şarj cihazı arayın. Bazı otomobil üreticileri Powermat standardını tercih etti, bu nedenle gelecekte bir noktada ister isteseniz de istemeseniz de Powermat tabanlı bir kablosuz şarj cihazına sahip olabilirsiniz.

Dahili Otomotiv Kablosuz Telefon Şarj Cihazları

Yerleşik kablosuz telefon şarj cihazları sunan çoğu otomobil üreticisi, Qi kablosuz şarj sistemlerini kullanır. GM ve Mercedes dahil bazıları, kablosuz şarj uyumluluk aralığını genişletmek için hem Powermat hem de NFC şarjını destekler. Chevrolet, Lexus, Cadillac, BMW, Audi, Buick, Chrysler, Ford, Jeep, Honda ve diğerlerinden seçili modeller yerleşik şarj sunar. Modeliniz bu teknolojiyi desteklemiyorsa, satış sonrası bir şarj cihazı kurmayı düşünün.

Satış Sonrası Otomotiv Kablosuz Telefon Şarj Cihazları

Araçlarında kablosuz şarj cihazı bulunmayan birçok araç sahibinden biri olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, bazı mükemmel satış sonrası şarj cihazları mevcuttur. Çoğu otomotiv kablosuz şarj cihazının, bir bardak tutucuya uyan kızaklar, pedler, kılıflar ve şarj cihazları dahil olmak üzere bir otomobilin tasarımına tam olarak uyan şık bir form faktörü vardır. Fiyatlar Belkin’in 124 $ Boost Up Kablosuz Şarj Dock’undan 18.99 $ Yootech Kablosuz Şarj Cihazına kadar değişebilir. Satın almadan önce, seçeneklerinize göz atın ve beğendiğiniz bir tasarıma ve fiyata sahip bir tane bulun. Qi tabanlı kablosuz şarj cihazları en popüler ve mevcut olanlardır. Bu şarj cihazları, tüm iPhone ve iOS cihazlarını ve Samsung akıllı telefonlar dahil birçok Android cihazı destekler.