Skip to content

Kablosuz Ev Ağı Güvenliği için En İyi 10 İpucu

2 de Haziran de 2021

Kablosuz ev ağları kuran birçok aile, mümkün olduğunca çabuk kalkıp çalışmaya başlamak için acele ediyor. Bu tamamen anlaşılabilir. Ayrıca çok sayıda güvenlik sorununa yol açabileceğinden oldukça risklidir. Wi-Fi ağ ürünleri üzerindeki güvenlik özelliklerini yapılandırmak zaman alıcı ve sezgisel olmayabilir. Bunlar, ev kablosuz ağınızın güvenliğini artırmanın en iyi on yolu.

Varsayılan Yönetici Parolalarını (Ve Kullanıcı Adlarını) Değiştirin

Çoğu Wi-Fi ev ağının merkezinde bir geniş bant yönlendirici veya başka bir kablosuz erişim noktası bulunur. Bu cihazlar, sahiplerinin ağ adreslerini ve hesap bilgilerini girmelerine izin veren yerleşik bir web sunucusu ve web sayfaları içerir. Oturum açma ekranları, yalnızca yetkili kişilerin ağda yönetimsel değişiklikler yapabilmesi için bir kullanıcı adı ve parola sorarak bu web araçlarını korur. Ancak, yönlendirici üreticilerinin varsayılan oturum açmaları basittir ve İnternet’teki bilgisayar korsanları tarafından çok iyi bilinir. Bu ayarları hemen değiştirin.

Kablosuz Ağ Şifrelemesini Açın

Netgear WPA ayarları

Tüm Wi-Fi ekipmanı şifrelemeyi destekler. Şifreleme teknolojisi, kablosuz ağlar üzerinden gönderilen mesajları karıştırır, böylece insanlar bunları kolayca okuyamaz. Bugün Wi-Fi için WPA ve WPA2 dahil olmak üzere çeşitli şifreleme teknolojileri mevcuttur. Doğal olarak, kablosuz ağınızla uyumlu en iyi şifreleme biçimini seçmek isteyeceksiniz. Bu teknolojilerin çalışma şekli, bir ağdaki tüm Wi-Fi cihazlarının eşleşen şifreleme ayarlarını paylaşması gerekir.

Varsayılan SSID’yi Değiştirin

Netgear SSID adı

Erişim noktaları ve yönlendiricilerin tümü, Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı (SSID) adı verilen bir ağ adı kullanır. Üreticiler genellikle ürünlerini varsayılan bir SSID ile gönderir. Örneğin, “linksys” tipik olarak Linksys cihazlarının ağ adıdır. SSID’yi bilmek, komşularınızın ağınıza girmesine tek başına izin vermez, ancak bu bir başlangıçtır. Daha da önemlisi, birisi varsayılan bir SSID gördüğünde, onu saldırıya davet eden kötü yapılandırılmış bir ağ olarak görür. Ağınızda kablosuz güvenlik kurarken varsayılan SSID’yi hemen değiştirin.

MAC Adresi Filtrelemeyi Etkinleştir

Netgear MAC adresi ayarları

Wi-Fi donanımı, fiziksel adres veya Medya Erişim Kontrolü (MAC) adresi adı verilen benzersiz bir tanımlayıcıya sahiptir. Erişim noktaları ve yönlendiriciler, kendilerine bağlanan tüm cihazların MAC adreslerini takip eder. Bu tür birçok ürün, sahibine, ağın yalnızca bu cihazlardan gelen bağlantılara izin vermesini kısıtlayan, ev ekipmanının MAC adreslerini girme seçeneği sunar. Bunu yapmak, bir ev ağına başka bir koruma düzeyi ekler, ancak özellik göründüğü kadar güçlü değildir. Bilgisayar korsanları ve yazılım programları, MAC adreslerini kolayca taklit edebilir.

SSID Yayınını Devre Dışı Bırak

Netgear'da SSID ayarlarını yayınla

Wi-Fi ağlarında yönlendirici (veya erişim noktası) genellikle ağ adını (SSID) düzenli aralıklarla kablosuz olarak yayınlar. Bu özellik, Wi-Fi istemcilerinin kapsama alanı içinde ve dışında dolaşabileceği işletmeler ve mobil erişim noktaları için tasarlanmıştır. Bir evin içinde, bu yayın özelliği gereksizdir ve birinin ev ağınıza giriş yapmaya çalışma olasılığını artırır. Neyse ki, çoğu Wi-Fi yönlendirici, ağ yöneticisinin SSID yayın özelliğini devre dışı bırakmasına izin verir.

Wi-Fi Ağlarını Açmak için Otomatik Bağlanmayı Durdurun

Windows 10'da kullanılabilir ağlar

Ücretsiz kablosuz erişim noktası veya komşunuzun yönlendiricisi gibi açık bir Wi-Fi ağına bağlanmak, bilgisayarınızı güvenlik risklerine maruz bırakır. Genellikle etkinleştirilmese de, çoğu bilgisayarda bu bağlantıların kullanıcıya bildirilmeden otomatik olarak gerçekleşmesine izin veren bir ayar bulunur. Geçici durumlar dışında bu ayarı etkinleştirmemelisiniz.

Yönlendiriciyi veya Erişim Noktasını Stratejik Olarak Konumlandırın

Kablosuz yönlendiriciyi bağlama

Jared DeCinque / E+ / Getty Images
Wi-Fi sinyalleri genellikle bir evin dışına ulaşır. Dış mekanda az miktarda sinyal sızıntısı sorun değildir, ancak bu sinyal ne kadar yayılırsa, diğerlerinin algılaması ve istismar etmesi o kadar kolay olur. Wi-Fi sinyalleri genellikle komşu evlerden ve örneğin sokaklara ulaşır. Bir kablosuz ev ağı kurarken, erişim noktasının veya yönlendiricinin konumu ve fiziksel yönü, erişimini belirler. Sızıntıyı en aza indirmek için bu cihazları pencerelerin yanına değil evin merkezine yakın bir yere yerleştirmeye çalışın.

Güvenlik Duvarlarını ve Güvenlik Yazılımını Kullanın

Windows güvenlik duvarı ayarları

Modern ağ yönlendiricileri, yerleşik ağ güvenlik duvarları içerir, ancak bunları devre dışı bırakma seçeneği de vardır. Yönlendiricinizin güvenlik duvarının açık olduğundan emin olun. Ekstra koruma için yönlendiriciye bağlı her cihaza ek güvenlik yazılımı yüklemeyi ve çalıştırmayı düşünün. Çok fazla güvenlik uygulaması katmanına sahip olmak çok önemlidir. Kritik verilere sahip korumasız bir cihaza (özellikle bir mobil cihaza) sahip olmak daha da kötüdür.

Cihazlara Statik IP Adresleri Atayın

Windows'ta IP'yi Yapılandırma

Çoğu ev ağı yöneticisi, cihazlarına IP adresleri atamak için Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü’nü (DHCP) kullanır. DHCP teknolojisinin kurulumu gerçekten kolaydır. Ne yazık ki, rahatlığı aynı zamanda bir ağın DHCP havuzundan geçerli IP adreslerini hızla alabilen ağ saldırganlarının da avantajınadır. Yönlendirici veya erişim noktasında DHCP’yi kapatın, bunun yerine sabit bir özel IP adresi aralığı ayarlayın ve ardından bağlı her cihazı bu aralıktaki bir adresle yapılandırın.

Uzun Kullanım Dışı Dönemlerde Ağı Kapatın

Sinyal Işınlarını Gösteren Kablosuz Yönlendirici

alxpin / Getty Images
Kablosuz güvenlik önlemlerinde son nokta, ağınızı kapatmak kesinlikle dışarıdan bilgisayar korsanlarının içeri girmesini önleyecektir! Cihazları sık sık kapatıp açmak pratik olmasa da, bunu seyahat sırasında veya uzun süre çevrimdışı olarak yapmayı düşünün. Bilgisayar disk sürücüleri, güç döngüsü aşınma ve yıpranmasından zarar görebilir, ancak bu, geniş bant modemler ve yönlendiriciler için ikincil bir sorundur. Bir kablosuz yönlendiriciniz varsa ancak bunu yalnızca kablolu (Ethernet) bağlantılar için kullanıyorsanız, bazen tüm ağı kapatmadan geniş bant yönlendiricideki Wi-Fi’yi kapatabilirsiniz.