Skip to content

Kablosuz ISP Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Bir kablosuz internet servis sağlayıcısı, müşterilere bir ücret karşılığında halka açık kablosuz ağ hizmetleri sunar.

Kablosuz ISS’ler Ne Yapar?

Kablosuz ISS’ler, DSL ve kablo gibi geleneksel internet hizmetlerine alternatif olarak evlere ev içi internet satarlar. Bu sabit kablosuz geniş bant hizmetlerinin, büyük ulusal sağlayıcıların tipik olarak hizmet sunmadığı ABD’nin kırsal alanlarında özellikle popüler olduğu kanıtlanmıştır.

Kablosuz ISP Kullanma

Kablosuz bir ISS kullanmak için, hizmete abone olmanız ve bir hizmet sözleşmesi imzalamanız gerekir. Ek olarak, diğer internet sağlayıcıları gibi bir kablosuz ISS, genellikle müşterilerin özel donanım (Müşteri Tesisleri Ekipmanı veya CPE olarak adlandırılır) kurmasını gerektirir.

VisualField / Getty (Görüntüler
Sabit kablosuz hizmetler, kablolar aracılığıyla bir ev geniş bant yönlendiricisinin dış ünitesine bağlanan özel bir modem benzeri cihazla bir çatıya monte edilmiş küçük bir çanak benzeri anten kullanır. Aksi takdirde, bir kablosuz ISS’de kurulum ve oturum açma, diğer geniş bant internet türleri ile aynı şekilde çalışır. WISP aracılığıyla İnternet bağlantıları, kullandıkları kablosuz teknoloji türleri nedeniyle tipik olarak geleneksel geniş bant sağlayıcılardan daha yavaş indirme hızlarını destekler.

Cep Telefonu veya Diğer Erişim Noktası Sağlayıcıları Aynı Zamanda Kablosuz ISS’ler mi?

Tipik olarak, kablosuz ISS olarak faaliyet gösteren bir şirket, yalnızca kablosuz ağ ve internet erişimi sağlar. Cep telefonu taşıyıcıları kablosuz ISP olarak kabul edilmezler çünkü aynı zamanda sesli telekomünikasyon konusunda da önemli bir işi vardır. Ancak, kablosuz ISS’ler ile telefon şirketleri arasındaki hat bulanıklaşıyor ve WISP terimi bazen her ikisine de atıfta bulunmak için birbirinin yerine kullanılıyor. Havaalanlarında, otellerde ve diğer halka açık yerlerde kablosuz erişim noktaları kuran şirketler de kablosuz ISP olarak kabul edilir.