Skip to content

Kablosuz Klavye ve Fare Nasıl Kurulur

27 de Mayıs de 2021

Bir kablosuz klavye ve fare kurmak gerçekten kolaydır ve yalnızca 10 dakika sürer, ancak temel bilgisayar donanımıyla nasıl başa çıkılacağını bilmiyorsanız muhtemelen daha uzun sürer. Aşağıda genel adımlar verilmiştir, ancak atmanız gereken belirli adımların, kullandığınız klavye / fare türüne bağlı olarak biraz farklı olabileceğini bilin.

Vincent Huijgens / Getty Images
Kablosuz klavyenizi veya farenizi henüz satın almadıysanız, en iyi klavyelerimize ve en iyi fare listelerimize bakın.

Ekipmanı Ambalajından Çıkarın

Kurulum, tüm ekipmanın kutudan çıkarılmasıyla başlar. Bunu bir indirim programının parçası olarak satın aldıysanız, UPC’yi kutudan uzak tutun. Ürün kutunuz muhtemelen aşağıdaki öğeleri içerecektir: Kablosuz klavye, kablosuz fare, kablosuz alıcı (lar), piller (değilse, bunları sağlamanız gerekebilir), yazılım (genellikle bir CD’de) ve üretici talimatları. Eksik bir şey varsa, ekipmanı satın aldığınız perakendeciye veya üreticiye başvurun. Farklı ürünlerin farklı gereksinimleri vardır, bu nedenle, varsa, birlikte verilen talimatları kontrol edin.

Klavye ve Fareyi Kurma

Klavye ve fare kablosuz olduğundan, kablolu olanlar gibi bilgisayardan güç almazlar, bu yüzden pil gerektirirler. Klavye ve fareyi ters çevirin ve pil bölmesi kapaklarını çıkarın. Yeni pilleri gösterilen yönlerde takın (eşleştirin. + ile + pil üzerinde ve tersi). Klavyeyi ve fareyi masanızın üzerinde rahat olan bir yere yerleştirin. Yeni ekipmanınızı yerleştirirken uygun ergonomiye dikkat edin. Şimdi doğru kararı vermek, gelecekte karpal tünel sendromunu ve tendiniti önlemeye yardımcı olabilir. Bu kurulum işlemi sırasında kullandığınız mevcut bir klavye ve fareniz varsa, bu kurulum tamamlanana kadar bunları masanızın başka bir yerine taşıyın.

Kablosuz Alıcıyı Konumlandırın

Kablosuz alıcı, bilgisayarınıza fiziksel olarak bağlanan ve klavye ve farenizden kablosuz sinyalleri alarak sisteminizle iletişim kurmasını sağlayan bileşendir. Bazı kurulumlarda her cihaz için bir tane olmak üzere iki kablosuz alıcı bulunur, ancak kurulum talimatları aksi takdirde aynı olacaktır. Belirli gereksinimler markadan markaya değişiklik gösterse de, alıcının nerede konumlandırılacağını seçerken akılda tutulması gereken iki nokta vardır:

  1. Girişimden uzaklık: Alıcıyı, bilgisayar monitörü ve bilgisayar kasası gibi parazit kaynaklarından ve fanlar, flüoresan ışıklar, metal dosya dolapları gibi parazite neden olabilecek diğer öğelerden en az 8 inç (20 cm) uzakta tutun.
  2. Klavye ve fareye olan uzaklık: Alıcı, klavye ve fareden 8 inç (20 cm) ile 6 fit (1,8 m) arasında bir yere konumlandırılmalıdır. (Çoğu alıcı sadece küçük USB dongle’larıdır. USB bağlantı noktasına doğrudan takılırlar. Bunlarla etkileşim veya mesafe konusunda çok fazla endişelenmeyin.)

Alıcıyı henüz bilgisayara bağlamayın.

Yazılımı Yükleyin

Hemen hemen tüm yeni donanımlar, yüklenmesi gereken beraberindeki yazılımları sunar. Bu yazılım, bilgisayardaki işletim sistemine yeni donanımla nasıl çalışacağını söyleyen sürücüler içerir. Kablosuz klavyeler ve fareler için sağlanan yazılım üreticiler arasında büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle ayrıntılar için satın alma işleminizle birlikte verilen talimatlara bakın. Genel olarak, tüm kurulum yazılımları oldukça basittir:

  1. Diski sürücüye yerleştirin. Kurulum yazılımı otomatik olarak başlamalıdır. Kuruluma bağlı olarak, yazılımın üreticinin web sitesinden indirilmesi gerekebilir. Talimatları tam olarak verildikleri şekilde izleyin.
  2. Ekrandaki talimatları okuyun. Kurulum işlemi sırasında bazı soruları nasıl yanıtlayacağınızdan emin değilseniz, varsayılan önerileri kabul etmek güvenli bir bahistir.

Mevcut bir fareniz veya klavyeniz yoksa veya çalışmıyorsa, bu adım son adımınız olmalıdır. Çalışan bir klavye ve fare olmadan yazılımı yüklemek neredeyse imkansızdır!

Alıcıyı Bilgisayara Bağlayın

Son olarak, bilgisayarınız açıkken, alıcının ucundaki USB konektörünü bilgisayar kasanızın arkasındaki (veya gerekirse önündeki) boş bir USB bağlantı noktasına takın. Boş USB bağlantı noktanız yoksa, bilgisayarınıza ek bağlantı noktalarına erişim sağlayacak bir USB hub satın almanız gerekebilir. Alıcıyı taktıktan sonra, bilgisayarınız donanımı kullanım için yapılandırmaya başlayacaktır. Yapılandırma tamamlandığında, ekranda muhtemelen “Yeni donanımınız artık kullanıma hazır” şeklinde bir mesaj göreceksiniz.

Yeni Klavye ve Fareyi Test Edin

Farenizle bazı programları açıp klavyenizle biraz metin yazarak klavyeyi ve fareyi test edin. Sorun olmadığından emin olmak için her anahtarı test etmek iyi bir fikirdir. Klavye veya fare çalışmıyorsa, parazit olmadığından ve ekipmanın alıcının menzilinde olduğundan emin olun. Ayrıca, muhtemelen üreticinizin talimatlarında bulunan sorun giderme bilgilerini kontrol edin. Hâlâ bağlılarsa, eski klavye ve fareyi bilgisayardan çıkarın. Eski ekipmanınızı atmayı planlıyorsanız, geri dönüşüm bilgileri için yerel elektronik mağazanıza danışın. Klavyeniz veya fareniz Dell markalıysa, yararlanmanızı önerdiğimiz ücretsiz bir posta geri dönüşüm programı sunarlar (evet, Dell posta ücretini karşılar). Markadan veya hala çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak bunları Staples’ta da geri dönüştürebilirsiniz.