Skip to content

Kablosuz LAN’da VoIP Çalıştırma

7 de Mayıs de 2021

VoIP’yi bir kablosuz yerel alan ağında (LAN) dağıtabilirsiniz, eğer varsa veya bir tane iletişim için kurmayı planlıyorsanız, tıpkı kablolu bir LAN’da olduğu gibi. Kablosuz bağlantılar giderek daha popüler hale geliyor ve özellikle konutlarda birçok kablolu ağın yerini aldı. Bu eğilimin bir sonucu olarak, VoIP iletişimi için daha fazla kablosuz ağ kullanılmaktadır.

Kablosuz LAN ve VoIP

Nispeten yakın zamana kadar, LAN’lar bir Ethernet ağında RJ-45 jaklarıyla kablolanmıştı, ancak Wi-Fi’nin ortaya çıkması ve sunduğu sürekli artan hız ile ağ yöneticileri, dahili LAN’ları için kablosuz bağlantıya daha fazla eğiliyor. Çoğu durumda, kablolu bir ağdaki farklı makinelere giden kablolara sahip bir hub yerine, makinenin kablosuz adaptörüne bağlanan bir kablosuz yönlendiriciniz vardır. Bir IP telefon veya PDA veya akıllı telefon gibi başka herhangi bir iletişim cihazı kullanıyor olabilen arayan, cihaz kablosuz ağın kapsama alanı içinde olduğunda kablosuz LAN üzerinden arama yapabilir. Bu, özellikle hücresel sinyal alamayan akıllı telefon kullanıcıları için kullanışlıdır.

Neden Kablosuz LAN?

Kablosuza geçmenin arkasındaki ana fikir mobilitedir. Kablosuz bir ağ bağlantısına erişebileceğiniz herhangi bir yerden arama yapma yeteneği kullanışlı ve üretkendir. Birkaç senaryo düşünün:

  • Klinikteki bir sağlık ekibinin acil durumlarla ilgilenirken içeride ve dışarıda iletişim kurabilmesi gerekir, bu da hareket halinde olmayı gerektirir. Kablosuz LAN üzerindeki VoIP, akıllı telefonu olan her yanıtlayıcı için bunu mümkün kılar.
  • Bir fabrika ekibi, ya sabit bir telefon setine bağlı kalmayı ya da iletişim için bir telefon setine gidip gelmeyi zor bulur. Yine burada, şirket tesislerinde kablosuz bir LAN üzerinde konuşlandırılan VoIP hizmeti, üretkenliği artırırken zamandan, enerjiden ve sinirlerden tasarruf sağlar.
  • Wi-Fi bağlantı noktalarında VoIP inanılmaz derecede kullanışlıdır. Tıpkı dizüstü bilgisayarınızı bir iş yemeğine ya da sınıf arkadaşlarınızla bir çalışma grubuna götürdüğünüz gibi, yanınızda bir IP telefon ya da akıllı telefonunuzu yanınızda götürebilirsiniz.

İlginç, değil mi? Eh, kablosuz VoIP’in popüler kabul görmesi zaman aldı. İşte nedeni.

Kablosuz VoIP ile ilgili sorunlar

Kablosuz VoIP’in her yerde hemen kabul edilmemesinin nedenleri vardır:

  • LAN’larda VoIP, çoğunlukla kurumsal ortamlarda, evlerden çok şirketlerde konuşlandırılır. Kablosuz VoIP, kuruluşlar için ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıkarır.
  • Hemen hemen tüm kablosuz ağlarda olduğu gibi, hizmet kalitesi kablolu ağlar kadar iyi değildir, ancak bu hızla gelişmektedir.
  • Para, zaman ve beceriler açısından bir kablosuz ağ kurmanın ve sürdürmenin maliyeti, kablolu bir ağ kurmak ve sürdürmekten daha yüksektir.
  • VoIP kullanımının ortaya çıkardığı güvenlik tehditleri, bir kablosuz ağ üzerinden daha da doğaldır çünkü erişim noktaları, ağın çevresinde daha çok sayıdadır.