Skip to content

Kablosuz Sorunları – Düşen Sinyaller ve Noktalı Bağlantılar

9 de Mayıs de 2021

Bir bilgisayarı veya Wi-Fi cihazını bir yönlendiriciye bağlayamamak oldukça sinir bozucu olabilir ve sivilceli veya seyrek bağlantıların meydana gelmesinin nedenleri konusunda hiçbir eksiklik yoktur.

Kablosuz sorun giderme: Kablosuz sinyal sık sık kesiliyor

Wi-Fi bağlantısını yeniden kurmak için sık sık bilgisayarınızı veya yönlendiricinizi yeniden başlatmanız gerektiğinde yapmanız gerekenler.

Paraziti Kaldır

Tetra Images / Getty Images
Düşen veya zayıf Wi-Fi sinyallerinin en yaygın nedenlerinden biri, duvarlar, kapılar ve dosya dolapları gibi fiziksel nesnelerden kaynaklanan parazittir. Uzun mesafeler de sinyal gücünü etkileyebilir; yardım edilmeyen çoğu Wi-Fi sinyali 150 fit’e kadar ulaşabilir. Kablosuz yönlendiriciye yaklaşmayı ve erişim noktası ile cihazınız arasındaki tüm engelleri kaldırmayı deneyin. Yönlendiriciye giden açık bir yol veya site hattı idealdir. Ev kablosuz yönlendiricinizi evinizde daha merkezi bir konuma yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Güncellemeleri kontrol et

Bilgisayarınız, yönlendiriciniz veya işletim sisteminiz için eski sürücüler de zayıf veya kesilmiş sinyallere neden olabilir. Yazılım veya işletim sistemi güncellemelerini kontrol edin ve varsa bunları yükleyin. Ayrıca, herhangi bir ürün yazılımı yükseltmesinin gerekip gerekmediğini görmek için yönlendiricinizin üreticisinin web sitesini de kontrol edebilirsiniz.

Kablosuz Kanalı Değiştirin

Bazen parazit, bölgedeki diğer kablosuz ağlardan veya cihazlardan kaynaklanır. Kablosuz yönlendiricinin kullandığı kanalı değiştirerek ev ağınızda daha net bir sinyal alabilirsiniz. Yakındaki kablosuz ağların hangi kanalları kullandığını görmek ve ağınız için farklı bir kanal seçmek için NetStumbler gibi bir yardımcı program kullanabilirsiniz. Yönetim denetimlerine erişmek için yönlendiricinizin kılavuzundaki talimatları izleyin (genellikle http://192.168.2.1 gibi bir URL’ye yönlendirileceksiniz) ve farklı bir kanal seçebileceğiniz bölümü bulun.

Sinyali Artırın

Kablosuz erişim noktasından veya yönlendiriciden çok uzakta olmak sorunsa, kablosuz ağın menzilini genişletmek için bir kablosuz tekrarlayıcı veya kablosuz genişletici alabilirsiniz. Bu “sinyal amplifikatörleri” Linksys ve diğer ağ cihazı üreticilerinden temin edilebilir. Ucuz olanlar 50 dolardan daha düşük bir fiyata bulunabilir, ancak birkaç yüz dolara kadar çıkabilirler. En iyi kablosuz genişleticilerle ilgili fiyatları ve incelemeleri kontrol edin.

Yönlendiricinizi Değiştirin

Ne yazık ki, bazı kablosuz sorunların nedeni – özellikle de sıklıkla düşen kablosuz sinyaller – yönlendiricinin kendisidir. Yukarıdaki öneriler işe yaramazsa, kablosuz yönlendiricinizi varsayılan ayarlara sıfırlamayı ve ardından bir kablosuz sinyal tutup tutamayacağını test etmeyi deneyin. Mümkün değilse, yeni bir yönlendirici almanız gerekebilir. (Hazır oradayken, kablosuz AC’ye yükseltmeyi düşünün.)