Skip to content

Kablosuz USB Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Kablosuz USB, kısa menzilli ve yüksek miktarda bant genişliğine sahip olma eğiliminde olan bir kablosuz iletişim türüdür. Pil gibi dahili bir güç kaynağı gerektirme pahasına daha fazla kolaylık sağlamak için bilgisayar farelerinde ve klavyelerinde yaygın olarak kullanılır. Kablosuz USB bazen ‘WUSB’ olarak kısaltılır, ancak daha yaygın olarak Sertifikalı Kablosuz USB olarak bilinir. Sertifikalı Kablosuz USB, farklı ağ protokolleri olduğundan Bluetooth için başka bir isim değildir.

Kablosuz USB Nasıl Çalışır?

Kablosuz USB, standart USB (Evrensel Seri Veri Yolu) gibi çalışır, ancak bakır kablo aracı konektör olarak işlev görmez. Sinyaller ve bilgiler normalde bakır teller boyunca yayınlanacaksa, kablosuz bir USB adaptörü (bir farenin, klavyenin veya kulaklıkların bir parçası olarak) bunun yerine sinyalleri radyo dalgalarına dönüştürür. Kablosuz USB klavyelerin çoğu 2,4 GHz radyo frekansında çalışır.

Klavyede bir tuşa bastığınızda, bu sinyal alıcıya bir radyo dalgası olarak yayınlanır ve daha sonra bir radyo dalgasından gelen sinyali bilgisayarın kullanabileceği bilgilere çevirir. Bu bilgiler aygıtın sürücüsüne gönderilir ve ardından kodu çözülerek işletim sistemine iletilir. Hassas giriş gerektiren görevler için (oyun oynama gibi), kablosuz aygıtlar bazen hoş karşılanmaz. USB cihazlarda standart olan 125 Hz yoklama oranı nedeniyle, herhangi bir kablosuz USB cihazında genellikle 8 ila 16 milisaniye arasında gecikme vardır. Kablosuz USB kullanan birçok cihaz, bilgisayarınızla çalışmak için küçük bir alıcı-verici gerektirir. Tipik olarak, alıcı-verici bir USB Type-A bağlantı noktasına (dikdörtgen türü) takılır ve bilgisayarınızda yerleşik Wi-Fi kullanmak yerine çevre birimi ile bu şekilde iletişim kurar.

Kablosuz USB Cihaz Türleri

Karşılaşacağınız dört ana kablosuz USB cihazı türü vardır:

  • Kablosuz fareler
  • Kablosuz klavyeler
  • Kablosuz kulaklık
  • Kablosuz USB Hubları

Kablosuz kulaklıklar, ilettikleri veri türü nedeniyle kablosuz farelerden ve klavyelerden biraz farklı çalışır. Kablosuz fareler ve klavyeler temelde ikili verileri veya bir dizi 1 ve 0’ı yayınlarken, ses verileri daha karmaşıktır ve bu nedenle deşifre edilmesi için daha fazlasını gerektirir. Bunlar ayrıca 2,4 GHz frekansı üzerinde çalışma eğilimindedir ve alıcıdan yaklaşık 30 fit uzaklığa kadar harekete izin verir. Başka bir cihaz türü de kablosuz bir USB hub’tır. Kablosuz bir USB hub, USB cihazlarının tüm ağda paylaşılmasına izin verir. Bunu, bir USB’den Wi-Fi’ye köprü oluşturarak yapar; başka bir deyişle, bağlı USB cihazlarından gelen sinyalleri, ağdaki diğer tüm cihazların okuyabileceği bir sinyale çevirir. Kablosuz bir USB hub kullanmanın dezavantajı, hub’a bağlanan tüm cihazların doğrudan bir USB kablosuyla bağlanması gerektiğidir. Hub’ın kablosuz yönü, yalnızca Wi-Fi üzerinden bağlanma yeteneğiyle ilgilidir. Başka türde USB cihazları da vardır, ancak çoğu ortalama kullanım durumları için geçerli olmayan özel kullanımlara sahiptir. Fareler, klavyeler, kulaklıklar ve hub’lar en sık karşılaşılan türlerdir ve tüm USB aygıtlarının% 95’ini kapsar.

Kablosuz USB Bağlantı Hızları

USB ile ilgili akılda tutulması gereken son husus, hızıdır. USB 2.0, eski (ve daha eski cihazlarda daha yaygındır) bağlantı türüdür. USB 3.0, önemli ölçüde daha hızlı olan daha yeni bir türdür. USB 3.0, daha yeni kablosuz cihazlarda sıklıkla görülen ortak bir standart haline geldi.