Skip to content

Kablosuz Yönlendiricideki Wi-Fi Antenini Değiştirme

31 de Mayıs de 2021
  • Anten performansını artırmak için daha güçlü çok yönlü anten, yüksek kazançlı yönlü anten veya harici anten ile değiştirin.
  • Çok yönlü anten, sinyalleri her yöne genişlediği için uzun mesafelere ulaşmakta zorluk çekebilir.
  • Sinyali o yönde odaklayarak belirli bir alanda sinyal alımını artıran yüksek kazançlı yönlü antenler.

Kablosuz ağ yönlendiricileri ve erişim noktaları, sinyalleri her yöne eşit olarak yayan Wi-Fi antenleri içerir. Bu antenler denir çok yönlüve yönlendirici kurulumunu ve yerleşimini kolaylaştırırlar. Yönlendirici bir evin merkezine kurulduğunda ve kablosuz istemciler odalara dağıtıldığında, çok yönlü bir anten sinyali evin her köşesine yönlendirir.

Yönlendirici Performansını İyileştirin

Bazen yönlendiricinin yerleşik antenini farklı bir antenle değiştirmek daha iyidir. Çok yönlü bir anten, sinyal gücü her yöne genişlediği için uzun mesafelere ulaşmakta zorluk çekebilir. Bu, evinizde veya işinizde sinyalin ulaşamayacağı bir “ölü nokta” ile sonuçlanabilir.

CASEZY / Getty Images​
Yeni antenlerle yönlendirici performansını iyileştirin:

  • Mevcut çok yönlü anteni daha güçlü bir çok yönlü antenle değiştirin.
  • Mevcut çok yönlü anteni yüksek kazançlı yönlü bir antenle değiştirin.
  • Yönlendiriciye harici bir çok yönlü veya yönlü anten ekleyin.

Bir Antenin Değiştirilmesi

Yönlendirici üreticinizin web sitesini kontrol edin. Belirli bir yönlendirici modeli için gelişmiş yedek antenler satın alabilirsiniz. Üretici yedek antenler taşımasa bile, internette çok sayıda evrensel anten mevcuttur. Bir anten satın almadan önce yönlendiricinizin ağ standardını belirleyin. Kablosuz-N veya kablosuz-AC teknolojisi (sırasıyla 802.11n veya 802.11ac olarak etiketlenir) veya başka bir özellik olabilir. Uyumlu bir anten satın almalısınız. Yönlendirici antenlerini yükseltmek herhangi bir alet gerektirmez. Sadece eski antenleri vidalayın ve değiştirmeleri vidalayın. Yönlendiricinin antenleri vidalanamıyorsa, muhtemelen değiştirilemezler.

Harici Anten Ekleme

Bazı yönlendirici üreticileri, yönlendiricinin yerleşik anteninden önemli ölçüde daha güçlü olan harici çok yönlü ve yönlü antenler satar. Daha güçlü bir çok yönlü antenin işyerinde veya evde uzak yerlere ulaşma olasılığı daha yüksektir. Wi-Fi bağlantıları mesafeye duyarlı olduğundan, daha güçlü bir bağlantı genellikle ağ performansının artmasına neden olur. Birçok yönlendirici, yeni anten için basit bir bağlantıya izin veren harici bir anten jakı sağlar. Yeni bir anten sipariş etmeden önce ayrıntılar için yönlendirici ürün belgelerine bakın.

Yüksek Kazançlı Yönlü Antenler

Belirli bir yönde sinyal alımını artıran yüksek kazançlı yönlü bir anten ile daha geniş Wi-Fi aralığı elde edilebilir. Sinyali odaklayarak, yüksek kazançlı bir anten, sinyalin daha iyi kontrol edilmesini ve kablosuz cihazların bulunduğu evin alanına yönlendirilmesini sağlar.

Daha Güçlü Bir Sinyal Daha İyi Olmadığında

Çok güçlü bir kablosuz anten, ağ güvenliği sorunları yaratabilir. Güçlü çok yönlü antenlerin kullanılması, Wi-Fi sinyallerinin bir evin veya iş yerinin dışından, radyo sinyallerinin kesilebildiği komşu alanlara sızmasına neden olabilir.