Skip to content

Kamera İle Güvende Olmak

24 de Mayıs de 2021

Güvenliğinize yönelik riskleri en aza indirmek için ileriyi planlayarak bir sonraki fotoğraf çekiminizde kendinizi ve ekipmanınızı güvende tutun.

Kişisel güvenlik

Comstock Images / Getty Images
Bir çekim için sağlığınızı asla tehlikeye atmayın. Standart güvenlik önlemlerine uyun:

 • Durumsal farkındalık uygulayın. Özellikle izole ülke ve yoğun kentsel alanlar gibi yüksek riskli alanlarda çevrenize dikkat edin. Çevrenizdeki insanların farkında olun ve kendinizi rahatsız hissederseniz güvende kalmak için gidebileceğiniz yerleri değerlendirin. Bir ortam hakkında kötü bir hisiniz varsa içgüdülerinizi dinleyin.
 • Güneşe doğru çekim yaparken vizörü değil uygun filtreleri kullanın. Gözleriniz doğrudan güneş ışığına sandığınızdan daha hassastır. Büyük sarı küreye doğru çekim yaparken ekranı kullanın ve yüzünüzü ve gözlerinizi gölgede tutun.
 • Kayışı kullanın, ancak takılmamasına dikkat edin. İyi tasarlanmış bir kayış, kameranızın düşmesini önler, ancak dar alanlarda çekim yaparken bir dal, boru veya başka bir tehlikeye takılabilir. Mümkün olduğu kadar sıkı tutun; bu bir güvenlik özelliği, moda aksesuarı değil.
 • Hareket halindeyken kamerayı kullanmayın. Yürürken çekim yapmak, bir şeye takılma, hatta bir kişiye veya nesneye çarpma olasılığınızı artırır. Sadece hareketsiz dururken ateş edin.
 • Mümkünse bir tripod kullanın. Sadece daha iyi çekimler yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir tripod sizi, kendinize zarar verme olasılığınızın daha düşük olduğu bir yerde çekim yapmaya zorlar. Sonuçta, tripodunuza güvenirseniz, bir sahneyi çerçevelemek için bir ağaç dalından sarkma olasılığınız azalır.

Konu Güvenliği

Görev başında cankurtaran yok - su güvenliği ve ikizler

Jodi Jacobson / Getty Images
Biri veya bir şey lens aracılığıyla çekim yapacak kadar iyiyse, bu özne fotoğraf çekiminiz bağlamında güvende olacak kadar iyidir:

 • İnsanları sadece çekim için aptalca hareketler yapmalarına izin vermeyin veya teşvik etmeyin. Eğlenceli aksiyon çekimleri ilginçtir, ancak bir fotoğrafçı olarak, öznelerinizin kendilerini riske atmamalarını sağlamak için etik olarak zorundasınız. Sadece gösteri yapan amatörlere ve kendilerini tehlikeye atan insanlara hayır deyin.
 • Deneklerin çevrelerinden haberdar olmalarına yardımcı olun. İnsanlar fotoğraflandığında, dallar, arabalar, engeller vb. Gibi engeller yerine tüm dikkatlerini kameraya verirler. Çekim için bir kenara koymuşlarsa, viteslerine dikkat etmeyebilirler.
 • Yaban hayatına ve kültürel kalıntılara uygun alan sağlamak için bir telefoto lens kullanın. Vahşi yaşamdan ve hassas doğal ve kültürel özelliklerden uzak durarak fotoğrafa saygılı, iz bırakmayan bir yaklaşım uygulayın. Bir tripodun üzerinde bir telefoto lens kullanmak, genellikle vahşi bir hayvana yaklaşmaktan daha iyi çekimler sağlar.

Polar yün ile korunan DSLR kamera

Vadven / Getty Images

Dişli Güvenliği

Önleyici bakım ve çevresel zorluklardan koruma ile ekipmanınızı en iyi durumda tutun:

 • Ekipmanınızı hasar görebileceği veya çalınabileceği herhangi bir yere saklamayın. Eşyalarınızı her zaman yanınızda veya kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutun.
 • Kameranın normal çalışma sıcaklıklarını gözlemleyin. Aşırı sıcaklıklarda çalışma, hassas elektronik ve motorlara potansiyel olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda aşırı sıcaklıklar arasında hızla hareket etmek, vücutta veya lenslerde en iyi durumda görüntü kalitesini olumsuz etkileyen ve en kötü durumda ekipmanı bozan dahili yoğunlaşmaya neden olabilir. Çok soğuk ve çok sıcak sıcaklıklar arasında hızlı bir şekilde hareket etmeyin; bunun yerine, nem sorunlarını önlemek için ekipmanınıza kademeli olarak ısınma veya soğuma şansı verin.

Kamera merceğinde yoğunlaşma

Smiley.toerist / Wikimedia / CC BY-SA 4.0
 • Aşırı sıcağa dikkat edin. Fotoğraf makinenizin gövdesi veya pili alışılmadık derecede ısınırsa, kullanmayı bırakın ve arızalı cihazı teşhis ve onarım için yetkili bir tamirhaneye götürün.
 • Kendi kendine onarımlarla ilgili üretici talimatlarını izleyin. Kameraların bazı kısımlarına kullanıcı tarafından bakım yapılabilir, bazılarına servis yapılamaz. Garanti sorunlarını önlemek ve kameranızın daha fazla hasar görmesini önlemek için yetkili bir onarım merkezi kullanın.
 • Sızan pilleri uygun şekilde atın. Bir pil sızarsa, yetkili bir pil imha merkezine götürün. Kullanmaya devam etmeyin; kameranı mahvedeceksin. Aynı şekilde, onu çöpe atmayın; zehirli atık olarak kabul edilir.
 • Kayışı kullanın. Kameralar, düşmelerini önlemek için kayışlarla birlikte gönderilir. Kayışı her zaman tıpkı arabanızdaki emniyet kemeri gibi dinsel olarak boynunuza takın.
 • Koruyucu çantalar veya kılıflar satın alın: Ekipmanınızı yalnızca suyu dışarıda tutmakla kalmayıp aynı zamanda hassas ekipmanınızın darbe hasarını önleyen çantalarda veya kutularda saklayarak şok hasarını en aza indirin.