Skip to content

Kamera Lensinde Kum Sorunlarını Giderme

8 de Mayıs de 2021

Plajda fotoğraf çekerken kameranızı hava koşullarından, özellikle de kumdan korumak çok önemlidir. Küçük kum taneleri lensi çizebilir, kasanın içine girebilir, dahili elektronik parçalarını bozabilir ve düğmeler ile kadranları tıkayabilir. İşte bir kameradan kumu temizlemek için birkaç ipucu ve püf noktası.

Ormanda tutulan bir mercek.


Yumuşak Bir Fırça Kullanın

Küçük, yumuşak bir fırça, kamera lensinizden kumu çıkarmak için en iyi araçtır. Kamerayı lens yere bakacak şekilde tutun. Lensi ortadan kenarlara doğru fırçalayın. Ardından, kum parçacıklarını çıkarmak için lensin kenarlarını dairesel hareketlerle hafifçe fırçalayın. Nazik bir fırçalama hareketi kullanmak, lensin çizilmesini önlemenin anahtarıdır.

Dijital Kamera Merceğinin Evde Temizlenmesi

Dijital kamera merceğini temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın, gevşek parçacıkları çıkarın.

Küçük, yumuşak bir fırça ayrıca kamera gövdesinin dikişlerinden, düğmelerin etrafından ve LCD etrafındaki kum parçacıklarını çıkarmak için de iyi çalışır.

Diğer seçenekler

Fırçanız yoksa mikrofiber bez de işe yarar. Üçüncü bir seçenek, kumu gördüğünüz alanlara hafifçe vurmaktır. Kameranızın herhangi bir yerinden kumu uzaklaştırmak için konserve hava kullanmayın. Kuvvet çok güçlüdür ve contalar olması gerektiği kadar sıkı değilse kum parçacıklarını kamera gövdesine üfleyebilir. Konserve hava ayrıca parçacıkları lens boyunca üfleyebilir ve çizebilir.

En İyi Yaklaşım: Önleme

Bunu okuyorsanız, kumun kameranıza girmesini önlemek için muhtemelen çok geç – ancak bu stratejiler yardımcı olabilir, böylece bir daha asla sorun yaşamazsınız.

Bir Çanta Getir

Plaja gidecekseniz, her zaman yanınızda bir kamera çantası veya sırt çantası alın, böylece kullanmaya hazır olana kadar kameranıza maksimum koruma sağlayabilirsiniz. Kamerayı su sıçramasından ve istenmeyen sıçramalardan koruyacak su geçirmez bir çantaya yatırım yapmayı düşünün. Kamerayı çantadan yalnızca fotoğraf çekeceğiniz zaman çıkarın.

Plastik Senin Arkadaşın

Su geçirmez bir çanta yerine, kameranızı saklamak için Ziploc gibi kapatılabilen plastik bir torba kullanın. Kamerayı kullanmadığınız zamanlarda çantayı kapatmak, ekipmanınızı hem kumdan hem de nemden korumak için uzun bir yol kat edebilir. Daha da iyisi: Korumayı iki katına çıkarmak için plastik torbayı bir kamera çantasına yerleştirin.

Fermuarlı üst çanta

Seyahat ederken bir plastik poşetin pek çok kullanımı vardır: Seyahat çantanızı tutmak veya ıslak veya kirli eşyaları yıkayana kadar taşımak için kullanabilirsiniz. Onları listenizin dışında bırakmayın !.
mstay / Digital Vision Vektörleri / Getty Images

Bu tür fiziksel koruma araçları, olması gerektiği kadar sıkı olmayan gövde dikişlerine ve düğme mühürlerine sahip eski veya ucuza üretilmiş kameralar için daha da önemlidir.

Sıvıyı Uzak Tutun

Güneş kremi, su şişeleri, temizlik solüsyonları gibi diğer sıvı kaynaklarını fotoğraf makinesiyle aynı çantada tutmaktan kaçının. Her şeyi tek bir çantada taşımanız gerekiyorsa, her bir parçayı kendi plastik torbasına koyun.

Tripod kullanın

Fotoğraf makinenizin üzerinde veya içinde kum kalmadığından emin olmanın en iyi yollarından biri, sahil fotoğrafçılığı seansınız boyunca bir tripod kullanmaktır. Kameranızın kuma düşmemesi için tripodun güvenli bir şekilde dengelendiğinden emin olun.

DSLR video en iyi bir tripod kullanılarak çekilir.

DSLR video en iyi bir tripod kullanılarak çekilir.
Jorg Greuel / Getty Images

Yeni ekipman için pazardaysanız, sahilde veya tozlu, kirli yerlerde çekim yapmak için su geçirmez bir kamera kullanmayı düşünün. Genel olarak, kamerayı suya karşı koruyan aynı özellikler, kumdan akınları da engelleyecektir.