Skip to content

Kapatılmayacak Bir iPhone Nasıl Onarılır

12 de Mayıs de 2021

İPhone’unuz kapanmazsa, iPhone’unuzun kırılmasından ve telefonunuzun pilinin sonunda biteceğinden endişeleniyor olabilirsiniz. Bunların her ikisi de geçerli endişelerdir. Takılı kalan bir iPhone nadir görülen bir durumdur, ancak size oluyorsa, işte neler olup bittiğini ve nasıl düzeltebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

İPhone’unuzun Kapanmamasının Nedenleri

İPhone’unuzun kapanmamasının en olası nedenleri şunlardır:

  • Yazılım sorunları nedeniyle dondu.
  • Uyut / Uyandır düğmesi bozuk.
  • Ekran bozuk ve dokunmalara yanıt vermiyor.
Cankurtaran
Bu talimatlar tüm iPhone modelleri için geçerlidir.

Kapatılmayan bir iPhone Nasıl Onarılır

Bu adımlardan herhangi birini denemeden önce, ilk olarak iPhone’unuzu kapatmanın standart yolunu denemelisiniz. Daha eski iPhone modelleri için, Uyut / Uyandır düğmesini basılı tutun ve ardından Kapat kaydırıcı. Daha yeni bir iPhone’unuz varsa, kaydırıcı görünene kadar Yan düğmeyi ve Sesi kıs düğmesini basılı tutun. Telefonu kapatmak için kaydırıcıyı sürükleyin. Standart iPhone yeniden başlatma işlemi çalışmazsa veya sorunu çözmezse aşağıdaki sırayla şu dört adımı deneyin:

  1. İPhone’unuzu zor sıfırlayın. Kapatılmayan bir iPhone’u kapatmanın ilk ve en basit yolu, donanımdan sıfırlama adı verilen bir teknik kullanmaktır. Bu, iPhone’unuzu açmanın ve kapatmanın standart yoluna benzer, ancak cihazın ve belleğinin daha eksiksiz bir şekilde sıfırlanmasıdır. Endişelenmeyin: hiçbir veriyi kaybetmeyeceksiniz. Yalnızca iPhone’unuz başka bir şekilde yeniden başlamazsa donanımdan sıfırlama kullanın.

  2. AssistiveTouch’ı etkinleştirin. Bu, telefonunuzun fiziksel Ana Sayfa düğmesi bozuksa ve telefonunuzu sıfırlamak için kullanılamıyorsa (Ana Sayfa düğmesi olmayan modellerde de çalışır) en kullanışlı olan düzgün bir numaradır. Bu durumda, bir yazılım seçeneği kullanmanız gerekir. AssistiveTouch, ekranınıza Ana Sayfa düğmesinin yazılım sürümünü koyar ve fiziksel bir düğmenin yapabileceği her şeyi yapmanızı sağlar.

  3. İPhone’unuzu yedekten geri yükleyin. Donanımdan sıfırlama ve AssistiveTouch sorunu çözmediyse, sorununuz muhtemelen donanımla değil telefonunuzdaki yazılımla ilgilidir. Ortalama bir kişi için bunun iOS’ta mı yoksa yüklediğiniz bir uygulamayla mı ilgili bir sorun olduğunu anlamak zordur, bu nedenle en iyi bahis iPhone’unuzu yedekten geri yüklemektir. Bunu yapmak, tüm verileri ve ayarları telefonunuzdan alır, siler ve size yeni bir başlangıç ​​sağlamak için her şeyi yeniden yükler. Her sorunu çözmez, ancak birçok şeyi düzeltir.

  4. Apple Destek’e iletişime geçin. Bu adımlardan hiçbiri sorununuzu çözmediyse ve iPhone’unuz hala kapanmıyorsa, sorununuz evde çözebileceğinizden daha büyük veya çok daha yanıltıcı olabilir. Uzmanları getirmenin zamanı geldi: Apple. Apple’dan telefon desteği alabilirsiniz (telefonunuz artık garanti kapsamında değilse ücret uygulanır). Apple’ın destek telefon numaraları listesini buradan kontrol edin. Yüz yüze yardım için bir Apple Store’a da gidebilirsiniz. Bunu tercih ederseniz, önceden bir Apple Genius Bar randevusu aldığınızdan emin olun. Apple Store’larda teknik destek için çok fazla talep var ve randevu olmadan muhtemelen biriyle konuşmak için uzun süre bekleyeceksiniz.