Skip to content

Kaplama 3D Baskılar

23 de Mayıs de 2021

Yapış. Az önce 3B yazdırılmış bir parçayı biraz fazla değiştirdiniz, büktünüz ve duyduğunuz gürültü budur. Çoğumuz bunu başardık – bir bağlantının bir kısmını test ederken, biraz fazla bastırır veya çekeriz ve işimiz kesilir. Elbette, 3B Baskı Malzemesinin Güçlü Yönleri hakkında bilgi edinmeye yardımcı olabilir, ancak biraz yaratıcılıkla, özel bir 3B basılı nesneyi korumanın veya güçlendirmenin başka bir yolunu bulabiliriz. Kaplama dünyasına girin.

Galvanik 3D Nesneler

Kaplama 200 yıldan fazladır. Elektrokaplamanın Tarihçesi hayateli.com’un Inventors uzmanı Mary Bellis, “İtalyan kimyager Luigi Brugnatelli’nin 1805’te elektro kaplamayı icat ettiğini açıklıyor. 3B tasarım yazılımı, nesneler yaratmayı kolaylaştırdı ve birçok insan boş bir ekranla başlıyor, tabiri caizse dijital model, ardından yazdırın. Sanatçı Adam Mugavero, yukarıdaki iki moddan farklı olarak başlar – önce bir zanaatkar, bir ağaç işçisi, egzotik ve sıradan ahşapları alıp türünün tek örneği sanat eserleri yapıyor. Gözlük konusunda uzmanlaşmıştır ve bireylerin yapması için kendisine görevlendirdiği “özel tasarım parçaları” yaratmaktadır. Abanoz, mor kalp ve diğer güzel ormanlardan Adam, sevgiyle bir çift gözlük üretecek. İşi bittiğinde, ahşap ürünü 3 boyutlu olarak tarar, tasarımı daha da iyileştirmek ve ince ayar yapmak için Autodesk Fusion 360’a aktarır. Daha sonra modeli bir Stratasys Objet yazıcıda 3D olarak yazdırır. İşte en havalı kısım ve kaplamayı keşfetmenin nedeni: Daha sonra plastik baskıları daha güçlü, daha benzersiz hale getirmek ve onlara tam olarak istediği görünümü vermek için elektrolizle kaplatacak. Metali plastiğe aşılamaktadır. Plakasıyla yakından çalışarak bir dizi farklı metal kullanıyor.

Akımsız Kaplama

Akımsız kaplama, kimyasal veya oto-katalitik kaplama yöntemlerini kullanır. Reaksiyonlar, metal moleküllerin plastik moleküllere az ya da çok bağlanmasına neden olan su bazlı bir çözelti içinde meydana gelir. Wikipedia, “en yaygın akımsız kaplama yönteminin akımsız nikel kaplamadır, ancak Melek yaldız tekniğinde olduğu gibi gümüş, altın ve bakır tabakalar da bu şekilde uygulanabilmektedir. Elektro kaplamadan farklı olarak, çökelti oluşturmak için çözeltiden elektrik akımı geçirmek gerekli değildir. ” RePliForm adlı bir firmanın elektrolitik ve ayrıca elektriksiz kaplama işlemini nasıl kullandığına ait sonuçları, kaplanmış parçaları gösteren mükemmel bir video var. Hangi işlemin kullanıldığına bağlı olarak farklı kalınlıklarda metal uygulayabilirler. Hem bakır hem de nikel kullanırlar ve parçanız için belirli bir hedefe ulaşmak için iki metal arasındaki kalınlıkları özelleştirirler. Videoyu izleyin: RePliForm’dan Metal Kaplama 3d Baskılı Plastikler.