Skip to content

Karakterler, Kelimeler ve Cümleler Arasındaki Boşluğu Dizgi Oluşturma

25 de Mayıs de 2021

Bir alan ne kadar büyüktür? Uzay değil, son sınır. Klavyenizde yazdığınız çok daha küçük alanlardan bahsediyoruz. Boşluk çubuğuyla oluşturduğunuz alanın yanı sıra, özel tuş vuruşları gerektiren ve kullandığınız yazı tipine göre değişiklik gösterebilen belirli boşluk uzunluklarıdır. Tüm alanlar eşit yaratılmamıştır. Ve sözcükler ve cümleler arasındaki boşluklar, dünyanın birçok yazılı dili arasında farklılık gösterir. Bu aralıklı makalenin amaçları doğrultusunda, öncelikle İngilizceye ve dizgide en çok kullanılan boşluklara bağlı kalacağız. Web alanlarına da değineceğiz. Bir bütün olarak bunlar beyaz boşluk karakterleri. (Beyaz boşluk tasarım ilkesiyle ilgili ancak karıştırılmamalıdır.)

Alan Sayısı

Tüm dillerin kelimeler arasında boşluk bırakmadığını biliyor muydunuz? Ve cümleler arasındaki boşluk da değişir. Cümleler arasında bir veya iki boşlukla ilgili tartışma ileri geri gider. Bazen bir boşluk tarafında daha fazla şey vardır ve diğer zamanlarda iki ara parçalar tartışmayı yönlendirir. Dizgi malzemesinde, bir boşluk tercih edilen boşluk sayısıdır. (Katılmıyorum? Pek çok şey var.). Boşluk çubuğuna bastığınızda aldığınız varsayılandan farklı bir boşluk karakteri kullanarak mutlu bir ortam elde edilebilir. Basılı ve Web’de sorun haline gelen sadece sözcükler ve cümleler arasındaki boşluk değildir. Belirli semboller ve kısaltmalardan önce veya sonra boşluk söz konusu olduğunda alışılmış gelenekler vardır. İngilizcede, tipik olarak bir sayı ile yüzde (%) işareti arasında boşluk yoktur, ancak% 15 yerine% 15 yazmak yanlış değildir. Yine de, diğer dillerde% ‘den önceki boşluk normdur. Bazen boşluklar, herhangi bir özel stil kılavuzu yerine metnin görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Örneğin, bazı yazı tiplerinde, bir tasarımcı uzun tirenin onu çevreleyen metinden ayırmak için küçük bir alana ihtiyaç duyduğunu düşünebilir – bunun yerine bunun gibi.

Kırılma ve Kırılma Olmayan Alanlar

Normalde bir bilgisayarda yazarken, kenar boşluğuna ulaşıldığında yazılım, satırı sonlandırıp yeni bir yazı satırı başlatabileceği bir alan arayacaktır. Bu, satır kaydırma, metin kaydırma veya satır sonu olarak adlandırılabilir. Bu, garip veya ideal olmayan molalara neden olabilir, örneğin:

QA konferansı Nisan için planlanıyor
5. Tüm ekip liderlerinin saat 7’de gelmesini istiyorum
Hızlı bir çalışma için AM. Sende
bir ara oturumuna katılması bekleniyor
öğlen özel konuğu Alexander Finlay ile
Johnston, QA Operations South Başkan Yardımcısı.

Yukarıdaki (abartılı) örnekte, tarih, saat ve Bay Johnston’un adının bir sonraki satıra geçmek yerine birlikte görünmesi daha iyi olur. Bu, ayrılmasını istemediğiniz parçalar arasında kesintisiz bir boşluk bırakılarak sağlanabilir. Yazılım, metni satırın sonunda bir arada tutacak veya daha önce hepsini bir sonraki satıra taşıyarak kesecektir. Bölünemez boşluk için diğer adlar arasında bölünemez alan, sabit alan veya sabit alan bulunur. HTML’de, bölünmeyen boşluk kelimeleri bir arada tutar, girintiler eklemek ve diğer düzen hilelerini yapmak için kullanılabilir.

Alanların Boyutu

Tipografide bir boşluğun boyutu mutlak değildir. Yazı tipinin nokta boyutuna göre değişir. Sözcükler arasındaki varsayılan (boşluk çubuğu) boşluk 24 punto metinde 12 punto metinde olduğundan daha büyüktür. Dizgide birkaç özel boşluk kullanılır ve bir em’e dayanır. Em, belirli bir yazı tipinin punto boyutuna eşdeğerdir. 12 punto yazı tipinde em 12 puntodur. Çeşitli boşluk karakterleri 1 em’deki em boşluğundan em’in 1 / 10’undaki saç boşluğuna ya da daha küçük bir aralıkta değişir. Boşluk çubuğuna basarak oluşturulan sözcükler arasındaki normal boşluk genellikle em boyutunun 1 / 3’ü ile 1 / 4’ü civarındadır. 12 punto türü için, kelimeler arasındaki normal boşluk, herhangi bir ek izleme veya karakter aralığı uygulanmadan önce yaklaşık 3 ila 4 punto olacaktır.

Beyaz Boşluk Karakterleriyle Tasarım

Bazı tasarımcılar, normal bir boşluğun veya belirli karakterler arasında boşluk olmamasının çekici olmadığını fark eder. Bunun yerine, em, en, ince, saç boşlukları veya başka bir boşluk eklerler. Matematiksel veya bilimsel formüller dahil olmak üzere bazı dizgi türlerinde, normal alanlardan daha kalın veya daha ince boşluklar gereklidir veya en azından tercih edilir. Diğer durumlarda, bu, müşterinin veya tasarımcının bir görüş veya tercih meselesidir. Bu boşlukların kullanılabileceği bazı yerler şunları içerir:

 • Kısa çizgiler, uzun çizgiler veya kısa çizgilerden önce ve sonra; örneğin, uzun tirenin her iki yanında ince bir boşluk veya saç boşluğu kullanma.
 • Tek bir boşluk kalabalık göründüğünde ve iki normal alanın çok fazla olduğu cümleler arasında.
 • Düzgün aralık ve hizalama oluşturmak için; örneğin, bir tablodaki sayıları hizalamak için bir şekil boşluğu veya madde işaretli bir listedeki madde işaretlerinden sonra boşluk kullanın.

Özel boşluk karakterlerinin kullanımıyla ilgili öğreticiler ve standartlar:

 • Adobe InDesign’da beyaz boşluk karakterleri ekleyin.
 • QuarkXPress’teki İnce Ayar Aralığı, özel boşluk karakterleri dahil olmak üzere birçok boşluk konusunu kapsar.
 • Latin 1 – Microsoft tipografisinden Boşluk Karakterleri Tasarım Standartları, öncelikle yazım tasarımcılarına yöneliktir.
 • Typography for Lawyers’daki beyaz boşluk karakterleri, kelime boşluğuna, bölünmeyen boşluğa ve diğer benzer klavye karakterlerine bakar.
 • Yazma İpuçları: Yazarın Bloğundaki Boşluk, her birini bulabileceğiniz bazı yerler dahil olmak üzere normal, ince, saç, en ve em boşluklarının kullanımına yöneliktir.
 • Bir Em Ne Kadar Büyük? hayateli.com’dan Web Tasarım / HTML, Web sayfası ölçümlerinde pikseller yerine ems kullanımını tartışır.
 • Açıkça beyaz boşluk karakterleri eklemeye ek olarak, kelime ve karakter aralığı ve satır sonları, kelime işlem veya sayfa düzeni yazılımındaki karakter aralığı, izleme ve tireleme kontrolleri kullanılarak ayarlanır.

En yaygın boşluk karakterlerinden bazıları aşağıdaki tabloda gösterilmiş ve açıklanmıştır. Bazı tarayıcıların bu karakterlerin bazılarını doğru görüntülemeyebileceğini unutmayın. Bu özel karakterleri bir Mac’e eklemek için Karakter Paleti / Karakter Görüntüleyiciyi kullanın. Windows için Karakter Eşlemi kullanın (bölünmeyen boşluk için sayısal klavyede Alt + 0160 kullanın). Tüm yazı tiplerinin tüm bu özel boşluk karakterlerini içermediğini unutmayın. Windows 7 Karakter Eşlemini kullanarak bir yazı tipinde mevcut tüm boşluk karakterlerini hızlı bir şekilde bulmak için:

 1. Karakter Eşlemi açın ve önceden seçilmemişse Gelişmiş görünüm kutusunu işaretleyin.
 2. Açılır menüden yazı tipinizi seçin (Karakter Haritasının üst kısmı).
 3. İstenen Karakter setini seçin (Unicode gibi).
 4. Ara penceresinde kelimeyi yazın Uzay ardından Ara düğmesini tıklayın.
 5. Boşluk karakter kutularının çoğu boş görünecektir, bu nedenle karakter adlarını görmek için boş bir kutunun üzerine gelin.
 6. Alternatif olarak, arama yerine, Gruplama ölçütü bölümünün altında Unicode Alt Aralık’ı seçin, ardından açılır pencerede Genel Noktalama’yı seçin. Çoğu boşluk karakteri, noktalar, ünlem işaretleri ve diğer noktalama işaretleriyle birlikte orada olacaktır. Bu size adlarında boşluk olmayan bazı boşluk karakterlerini de gösterecektir (em quad gibi).

Bir Düzine Uzay Karakteri

İsim Soyisim Açıklama HTML Unicode
Normal (kırılıyor) yaklaşık 1 / 4’ü bir em’in 1 / 3’ü kadar ancak yazı tipine göre değişir; boşluk veya kelime alanı olarak da adlandırılır boşluk çubuğunu kullan U + 0020
Normal kırılmaz normal bir alanla aynı boyuttadır ancak otomatik satır kesilmesine izin vermez U + 00A0
En bir em’in genişliğinin yarısı; ceviz olarak da adlandırılır U + 2002
Em em genişliği; yazı tipinin nokta boyutu (yüksekliği); koyun eti de denir U + 2003
Her biri üç yaklaşık 1 / 3’ü; Üçüncü boşluk veya Kalın boşluk olarak da adlandırılır U + 2004
Dört yaklaşık 1/4 em; Çeyrek boşluk veya Orta boşluk olarak da adlandırılır U + 2005
Her biri altı yaklaşık 1/6 em; Altıncı boşluk olarak da adlandırılır; ince bir boşlukla aynı olabilir U + 2006
Figür bir yazı tipinde tek bir tek aralıklı basamağın (sayı) genişliği hakkında; tablo genişliği U + 2007
Noktalama nokta, virgül veya ünlem işaretinin genişliği hakkında (karakter ve onu çevreleyen boşluk) U + 2008
İnce yaklaşık 1/5 ila 1 / 8’i U + 2009
Saç yaklaşık 1/10 ila 1 / 24’ü; bir yazı tipindeki en ince boşluk; ince boşluk olarak da adlandırılır U + 200A
Orta Matematiksel Bir em’in 4 / 18’i; matematiksel tipografide kullanılır U + 205F

Lifewire’dan daha fazlası

 • Windows Komut İstemi Ekranı Nasıl Temizlenir

 • Yayalar bir Haagen-Dazs mağazasından geçiyor

  Umlaut İşaretli Karakterler Nasıl Yazılır

 • Excel kırpma işlevi

  Excel’in TRIM İşlevi Çalışmadığında Ne Yapmalı?

 • Mac ve PC’de Akut Aksan İşaretli Karakterler Nasıl Yazılır

 • Bilgisayarda bir e-posta yazan eller

  Windows E-postasına Özel Karakterler Nasıl Eklenir

 • İş yerinde grafik tasarımcı

  Inkscape’de Metin Ayarlamaları Nasıl Yapılır

 • Konuşma balonu simgesi

  Kıvırcık Alıntılar ve Kıvırcık Kesme İşaretleri Nasıl Yazılır?

 • Antika ahşap harflerden oluşan bir koleksiyonun resmi

  Temel Tipografi Terminolojisi

 • İspanyolca Kelime Kelimelerini ~ işaretiyle yazan kişi

  Tilde İşareti Nasıl Yazılır

 • Excel elektronik tablosuyla çalışan iki kişi

  Excel’de ASCII Karakter # 127’yi kaldırın

 • HTML Etiketleri

  Herhangi Bir Klavyede Mezar Vurgusu İşareti Nasıl Yazılır

 • Masa başında dizüstü bilgisayar kullanan bir grafik tasarımcı

  Mac veya Windows Yazı Tipi Dosyaları Nasıl Bulunur

 • Cep telefonu ve dizüstü bilgisayarda kişi

  AOL Posta Parolanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

 • Özel İspanyolca mektup

  Windows ve Mac’te Semboller ve Karakterler Nasıl Yazılır

 • Bir dizüstü bilgisayarda Google Dokümanlar'da satır aralığı seçenekleri

  Google Dokümanlar’da APA Biçimi Nasıl Kullanılır?

 • Kullanılan ve Boş Disk alanını gösteren PC monitörü

  Windows’ta Boş Sabit Disk Alanı Nasıl Kontrol Edilir

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik Bildirimi
 • TRUSTeGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)