Skip to content

Karantina, Silme veya Temizleme: Bir Virüs Hakkında Ne Yapmalısınız?

17 de Mayıs de 2021

Bir virüsten koruma programı tipik olarak bir virüs bulduğunda ne yapılacağına dair üç seçenek sunar:

  • Temiz.
  • Karantina.
  • Silme.

Silme ve temizleme sesi aynıdır, ancak bunlar eşanlamlı değildir. Biri dosyayı bilgisayarınızdan kaldırır ve diğeri etkilenen verileri temizlemeye çalışır. Karantina, sorun teşkil eden dosyayı taşır. Belirli bir durumda hangi eylemin gerçekleştirileceğini bilmek, bilgisayarınızın sağlığı için çok önemlidir.

Fark ne?

Oivind Hovland / Getty Images
İşte işlevlerinin hızlı bir özeti:

  • Silme: Dosyayı bilgisayardan tamamen kaldırır, bu artık istemiyorsanız kullanışlıdır. Silinen tüm dosyalarda olduğu gibi, virüsten koruma programınızın sildiği dosya artık görünmez ve kullanılamaz.
  • Temiz: Dosyadan bulaşmayı kaldırır, ancak aslında dosyanın kendisini silmez. Dosyayı saklamanız gerekiyorsa en iyi seçenek budur.
  • Karantina: Virüsü, antivirüs yazılımının yönettiği güvenli bir konuma taşır. Bu seçenek dosyayı silmez veya temizlemez. Hasta bir kişiyi başkalarına bulaştırmaması için karantinaya almaya benzer; kalıcı olarak kaldırılmazlar ve iyileştirilmezler.

Silme karmaşıktır. Virüsten koruma yazılımınıza, sil tüm virüslü dosyalar, bilgisayarınızın işletim sistemi için çok önemli olan bazıları silinebilir. Bu, işletim sisteminizin ve programlarınızın işlevselliğini etkileyebilir. Temizleme yararlı olabilir, ancak virüsten koruma yazılımı solucanı veya Truva atını temizleyemez çünkü temizlenecek hiçbir şey yoktur; tüm dosya dır-dir solucan veya Truva atı. Karantina, orta noktayı işgal eder ve dosyayı, sisteminize zarar vermemesi için antivirüs uygulamasının kontrolü altındaki güvenli depolamaya taşır. Bu, dosyanın yanlışlıkla zararlı olarak etiketlendiğine karar vermeniz durumunda dosyayı geri yükleme seçeneği sunar.

Bu Seçenekler Arasında Nasıl Seçim Yapılır

Genel olarak, bir solucan veya Truva atı için en iyi seçenek karantinaya almak veya silmektir. Gerçek bir virüs ise, en iyi seçenek temizlemektir. Bununla birlikte, bu, tam olarak ne tür olduğunu ayırt edebileceğinizi varsayar, ki bu her zaman böyle olmayabilir. En iyi pratik kural, güvenli seçenekten en güvenli olana kadar tüm süreç boyunca ilerlemektir. Virüsü temizleyerek başlayın. Virüsten koruma tarayıcısı onu temizleyemediğini bildirirse, ne olduğunu incelemek ve silmek isteyip istemediğinize karar vermek için zamanınız olması için onu karantinaya almayı seçin. Yalnızca virüsü silin: 1) AV tarayıcı özellikle bunu öneriyorsa; 2) araştırma yaptıysanız ve dosyanın tamamen yararsız olduğunu fark ettiyseniz ve bunun yasal bir dosya olmadığından eminseniz; veya 3) başka bir seçenek yoksa. Otomatik kullanım için hangi seçeneklerin önceden yapılandırıldığını görmek için virüsten koruma yazılımınızdaki varsayılan ayarları kontrol edin ve buna göre ayarlayın.