Skip to content

Karma Gerçeklik, VR Anahtarınız Olabilir

16 de Aralık de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Yeni yazılım, kullanıcıların gerçek dünyayı sanal gerçekliğe taşımasına olanak tanır.
  • Daha fazla kulaklık mağazalara çarptığından, kullanıcılar yakında karma gerçeklikte denemek için birçok seçeneğe sahip olacak.
  • Bloomberg Apple’ın karma gerçeklik cihazının gelecek yıl gibi erken bir tarihte piyasaya sürülebileceğini bildiriyor.

Sanal ve gerçek dünyaları karıştırmak, teknolojinin en yeni trendlerinden biridir. Varo Lab’ın XR-3 karma gerçeklik kulaklığı, kullanıcıların şekilleri izlemesine olanak tanıyan yeni bir yazılıma kavuşuyor. Şekiller daha sonra sanal gerçeklik (VR) kulaklıkları takan kullanıcılar için gerçeğe açılan pencereler olarak kullanılabilir. Apple’ın gelecek yıl bir karma gerçeklik kulaklığı çıkarmayı planladığı bildiriliyor. “Dijital ve fiziksel unsurları harmanlayarak, MR [mixed reality] Karma gerçeklik geliştiricisi GigXR’nin CEO’su David King Lassman, Lifewire’a bir e-posta röportajında, VR ile karşılaştırıldığında çok daha gerçekçi bir deneyim yaratıyor” dedi.

Karıştırmak

Varjo Lab Tools, Varjo XR-3 karma gerçeklik başlığıyla çalışacak, yakında piyasaya sürülecek bir yazılım paketidir. Kulaklık, renkli kameralar kullanarak gerçek dünyayı görmenin bir yolunu sunar. Birçok VR başlığı, sanal nesneleri gerçek dünyaya getirerek artırılmış gerçekliği (AR) görüntülemenin yollarını sunar. Ancak Varjo’nun yeni yazılımı, gerçek şeyleri sanal dünyaya getirmek için tasarlandı. Yazılım, Varjo’nun sanal ışınlanma için Reality Cloud adını verdiği yeni bir platformun parçasıdır. Kullanıcılar, belirli bir konumdaki gerçek bir alanı yakalayabilir ve uzaktaki bir kişinin sanal dünyada deneyimlemesi için bu gerçekliği son derece ayrıntılı bir şekilde paylaşabilir.

Mahsülü yönetmek için mahsul alanında sanal gerçeklik tableti kullanan biri.

Yazılım, bir odanın ayrıntılarını ayrıntılı olarak tarayarak ve ardından kullanıcının uzaktan bulunan birine odanın görünümünü gerçek zamanlı olarak göstermesine izin vererek çalışır. Kullanıcılar için karma gerçeklik, VR gözlüğü takarken daha fazla güvenlik sunabilir. Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​teknoloji uzmanı Jeff Miller, “Mobilya ve trafik gördükleri gerçekliğin bir parçasıysa, insanların mobilyalara takılıp düşmeleri veya aşırı durumlarda trafiğe çıkmaları daha az olasıdır” dedi. “Pokemon Go’da gördüğümüz gibi birkaç kişinin trafiğe çıktığı veya telefonlarının ekranı tarafından tamamen emilirken başka tehlikeli eylemlerde bulunduğu için bu kesin değil.” Kullanıcılar yakında karma gerçeklikte deneyebilecekleri pek çok seçeneğe sahip olacak. Nreal geçtiğimiz günlerde 599 dolarlık artırılmış gerçeklik gözlüğünün önümüzdeki ay Verizon aracılığıyla satışa sunulacağını duyurdu.

Bloomberg Apple’ın karma gerçeklik cihazının gelecek yıl gibi erken bir tarihte piyasaya sürülebileceğini bildiriyor. Bu, Gurman’ın bu karma gerçeklik cihazıyla ilgili ilk bildirimi değil. Rapor, gelişmiş çiplere, ekranlara, sensörlere ve avatar tabanlı özelliklere sahip olacağını söylüyor. Dijital ve fiziksel unsurları harmanlayarak, MR [mixed reality] VR ile karşılaştırıldığında çok daha gerçekçi bir deneyim yaratıyor.

Gelecek Karışık

Gözlemciler, karma gerçekliğin gelecekteki kullanım olasılıklarının tıptan günlük iletişime kadar uzandığını söylüyor. Havacılık ve savunma endüstrileri, maliyetleri düşük tutmak için karma gerçeklik kulaklıkları kullanıyor. Lassman, öğrencilerin pratik yapması için tıbbi mankenlerin her birinin 70.000 dolara kadar mal olabileceğini ve ticari uçaklar için havacılık simülatörlerinin yüzbinlerce hatta milyonlarca doları bulduğunu belirtti. Karma gerçeklik için potansiyel bir kullanıcı tıp alanındadır. Örneğin, GigXR’de HoloPatient – bir hologram hasta – kullanıcının gerçek fiziksel çevresi üzerine bindirilir. Lassman, “Sınıfınızın önündeki gerçek bir sandalyede oturan sanal bir hastayı düşünün, hatta oturma odanızda bir hastanın durumunu güvenle gözlemleyebileceğiniz, değerlendirebileceğiniz ve teşhis edebileceğiniz bir yer” dedi. Eğitim, karma gerçekliğin gerçek dünyayı yenebileceği başka bir alandır. Sürükleyici öğrenme şirketi Virti’nin CEO’su Alex Young, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”‘Holografik’ karma gerçeklik deneyimleri, satış ekiplerinin müşterilere ürünlerin kendi alanlarında nasıl görüneceğini ve çalışacağını göstermesini sağlayabilir” dedi. NASA astronotları da yörüngede karma gerçeklik kullanıyor. Ajans kısa bir süre önce uzay istasyonundaki deneyleri izlemek için bir Microsoft HoloLens karma gerçeklik başlığını test etti. Geçen yaz, astronot Megan McArthur AR kulaklığını Cold Atom Laboratuvarı içindeki bir donanımın yerini almak için kullandı ve tesisin ultra soğuk potasyum atomları üretmesini sağladı. Cold Atom Lab’ın projesinden Kamal Oudrhiri, “Cold Atom Lab, bu teknolojinin uzay istasyonunda kullanılmasına sadece ilgi çekici olduğu için değil, aynı zamanda astronotların gerçekleştirmesine güvendiğimiz bu karmaşık görevler için ek yetenekler sağlayabileceği için yatırım yapıyor” dedi. bir haber bülteninde JPL’de yönetici. “Bu etkinlik, Cold Atom Lab ve kuantum biliminin karma gerçeklik teknolojisinden nasıl yararlanabileceğinin mükemmel bir göstergesiydi.”