Skip to content

Kaydedilmiş DVD’lerimi Diğer DVD Oynatıcılarda Oynatabilir miyim?

27 de Nisan de 2021

DVD kaydedicinizle veya PC DVD yazıcınızla yaptığınız herhangi bir DVD’nin tüm DVD oynatıcılarda oynatılacağına dair% 100 garanti yoktur. DVD kaydedicinizi veya PC’nizi kullanarak yaptığınız bir DVD’yi en güncel DVD oynatıcılarda (1999-2000 yıllarından beri üretilen) oynatıp oynatamayacağınız, çoğunlukla DVD’nin kaydedilmesinde kullanılan formata bağlı olacaktır.

Hangi DVD Biçimleri Kaydedilebilir?

Kaydedilebilir her DVD formatının ayrıntılı teknik yönlerine takılıp kalmadan, her formatın ortalama tüketici ile alaka düzeyi şu şekildedir:

DVD-R

DVD-R, kaydedilebilir DVD anlamına gelir. DVD-R, bilgisayar DVD yazarları ve çoğu DVD kaydedici tarafından kullanılan en evrensel kaydedilebilir DVD formatlarıdır. Ancak DVD-R, CD-R’ye çok benzer şekilde bir kez yazılabilen bir formattır ve bu formatta yapılan diskler güncel DVD oynatıcıların çoğunda oynatılabilir. DVD-R disklerinin başka bir DVD oynatıcıda oynatılmadan önce kayıt işleminden sonra (bir CD-R gibi) sonlandırılması gerekir.

DVD-R DL

DVD-R DL, DVD’nin aynı tarafında iki katmana sahip olması dışında DVD-R ile aynı olan bir kez kayıt formatıdır (DL’nin anlamı budur). Bu, tek bir tarafta iki kat kayıt süresi kapasitesine izin verir. Bu format, bazı yeni DVD kaydedicilerde yavaşça kullanılmaktadır. Gerçek kayıt biçimi DVD-R ile aynı olsa da, standart bir DVD-R disk ile DVD-R DL diski arasındaki fiziksel fark, normalde standart tekli oynatma özelliğine sahip bazı DVD oynatıcılarda daha az oynatma uyumluluğuna neden olabilir. katmanlı DVD-R diskler.

DVD-RW

DVD-RW, yeniden yazılabilir DVD anlamına gelir. Bu format kaydedilebilir ve yeniden yazılabilir (bir CD-RW gibi) ve başlangıçta Pioneer, Sharp ve Sony tarafından tanıtıldı. DVD-RW diskleri, düz Video Modunda kaydedilmesi ve sonlandırılması şartıyla çoğu DVD oynatıcıda oynatılabilir. DVD-RW formatı ayrıca, DVD-RAM formatında kullanılan Time Slip’e benzer olan Chase Play işlemini de gerçekleştirebilir (bu makalenin sonraki bölümlerinde yer alan DVD-RAM formatı açıklamasına bakın). Ancak bu işlev yalnızca VR modunda kullanılabilir. VR modunda yapılan DVD-RW kayıtları diğer DVD oynatıcılarla uyumlu olmayabilir.

DVD + RW

DVD + RW, başta Philips tarafından, Yamaha, HP, Ricoh, Thomson (RCA), Mitsubishi, APEX ve Sony dahil olmak üzere birçok ortakla birlikte sunulan kaydedilebilir ve yeniden yazılabilir bir formattır. DVD + RW, mevcut DVD teknolojisi ile DVD-RW’den daha fazla uyumluluk sunar. DVD + RW formatı ayrıca temel kayıt açısından kullanımı en kolay olanıdır. İşlem kayıt işlemi sırasında gerçekleştiğinden, kayıt işleminden sonra başka bir DVD oynatıcıda oynatmak için disklerin sonlandırılmasına gerek yoktur.

DVD + R

DVD + R, Philips tarafından tanıtılan ve desteklenen ve diğer DVD + RW taraftarları tarafından benimsenen, kullanımının DVD-R’den daha kolay olduğu söylenen, ancak halen çoğu DVD oynatıcıda oynatılabilen bir tek kayıt formatıdır. Ancak, DVD + R disklerin başka bir DVD oynatıcıda oynatılmadan önce sonlandırılması gerekir.

DVD + R DL

DVD + R DL, DVD’nin aynı tarafında iki katmana sahip olması dışında, DVD + R ile aynı olan bir kez kayıt formatıdır. Bu, tek bir tarafta iki kat kayıt süresi kapasitesine izin verir. Bu format, DVD yazıcıları olan bazı bilgisayarlarda ve bazı bağımsız DVD kaydedicilerde mevcuttur. Gerçek kayıt biçimi DVD + R ile aynı olsa da, standart bir DVD + R disk ile DVD + R DL disk arasındaki fiziksel fark, bazı DVD oynatıcılarda genellikle standart tek katmanlı DVD + oynatabilen daha az oynatma uyumluluğuna neden olabilir R diskleri.

DVD-RAM

DVD-RAM, Panasonic, Toshiba, Samsung ve Hitachi tarafından desteklenen kaydedilebilir ve yeniden yazılabilir bir formattır. Ancak, DVD-RAM çoğu standart DVD oynatıcıyla uyumlu değildir ve çoğu DVD-ROM bilgisayar sürücüsüyle uyumlu değildir. Ancak, DVD-RAM’in benzersiz özelliklerinden biri (rastgele erişim ve hızlı yazma hızı ile), kullanıcının DVD kaydedici programın sonunu kaydederken bir kaydın başlangıcını izlemesine izin verme yeteneğidir. Buna “Zaman Kayması” denir ve bir telefon görüşmesi izlemenizi kesintiye uğratırsa veya işten eve geç gelirseniz ve o kritik TV bölümünün veya televizyonda yayınlanan spor etkinliğinin başlangıcını kaçırırsanız kullanışlıdır. DVD-RAM’in diğer bir avantajı, disk üzerinde düzenleme için kapsamlı yeteneğidir. Hızlı erişim hızı sayesinde, orijinal videoyu silmeden sahnelerin oynatma sırasını yeniden düzenleyebilir ve diğer sahneleri oynatma işleminden silebilirsiniz. Ancak, bu kayıt modunun çoğu standart DVD oynatıcıdaki oynatma ile uyumlu olmadığı unutulmamalıdır. Yukarıda tartışılan tüm kaydedilebilir DVD formatları tüm DVD kaydedicilerde bulunmaz. Belirli bir kaydedilebilir DVD formatı uyumluluğu arıyorsanız, satın almayı düşündüğünüz DVD kaydedicinin özelliklerini ve özelliklerini kontrol edin. Bu aramaya yardımcı olabilecek bir kaynak, Kaydedilebilir DVD’ler İçin DVD Oynatıcı Uyumluluk Listesi’dir (VideoHelp)