Skip to content

KDE Plazmada Ağ Nasıl Yapılandırılır

27 de Mayıs de 2021

KDE Ağ Yöneticisi ile statik bir IP adresini yapılandırmak oldukça basittir. Belirli bir makine için tek bir IP adresini kilitlemenin iyi bir yoludur, böylece asla değişmez (siz değiştirene kadar). Bunun olmasını nasıl sağlıyorsunuz? KDE Ağ Yöneticisi ile (Bağlantılar olarak da bilinir).

Neden Statik IP Adresi Yapılandırmalı?

KDE Plazma masaüstünü içeren bir Linux dağıtımı kurduğunuzu hayal edin. Her şey harika gidiyor, ancak o zaman ya kabuğu (SSH) o masaüstüne güvenli hale getirmeye ya da ağınızdaki klasörleri paylaşmaya karar veriyorsunuz. Bu kutunun dışında, bu KDE Plazma masaüstü IP adresini Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) aracılığıyla atanacaktır. Başka bir deyişle, masaüstü, bir yönlendiriciden (İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından yapılandırılan – AT&T, Comcast, vb.) Geçici bir IP adresi alacaktır. Bu IP adresine sahip olduğumuz masaüstünün ne kadar süreyle ISS’ye bağlı olduğu (ve yönlendiricide DHCP hizmetini nasıl yapılandırdıkları). Bu DHCP IP adresi kiralama süresi dolduğunda, masaüstünüze farklı bir adres verilecektir, bu da yeni IP adresini bulana kadar bu masaüstüne (veya paylaşılan klasörlerine) bağlanamayacağınız anlamına gelir. Bu makale için, KDE Plazma masaüstünün en son sürümünü kullanmanın en iyi yolu olan NEON dağıtımında çalışan KDE 5.13.5’i kullandık. Bu makale, kablolu bir bağlantıyla çalıştığınızı varsayar. Kablosuz bir bağlantıyla çalışıyorsanız, yalnızca düzenlediğiniz bağlantı türünü değiştirmeniz gerekecektir (Kablolu yerine Kablosuz). Bu aynı zamanda statik bir IP adresi kullanarak bağlanmak istediğinizi varsayacaktır.

KDE Ağ Yöneticisine Erişim

KDE Plazma’da ağı yapılandırmak için, Ağ Yöneticisini açmanız gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Ağlar açılır penceresini açmak için sistem tepsisinde en soldaki simgeyi seçin.

 2. Basın Ayarlar pop-up’ın üst kısmında.

  KDE Plazma Ağları açılır penceresinin ekran görüntüsü.

 3. Şimdi Bağlantılar penceresini görmelisiniz.

  KDE Bağlantıları penceresinin ekran görüntüsü.

 4. Yapılandırmaya hazırlanın.

Ağı Yapılandırın

Aşağıdaki adımlarla ağınızı statik bir IP adresi için yapılandırın:

 1. Seçiniz Kablolu bağlantı 1 Bağlantılar penceresinin sol bölmesinde.

  KDE Bağlantıları seçenekleri penceresinin ekran görüntüsü.

 2. Seç IPv4 sekmesi.

  KDE Ağı IPv4 sekmesinin ekran görüntüsü.

 3. İtibaren Yöntem açılır, seçin Manuel.

  KDE Bağlantıları IPv4 penceresinin ekran görüntüsü.

 4. DNS sunucusu adreslerini (isteğe bağlı) DNS Sunucuları Bölüm. Birden fazla DNS adresi eklerseniz, bunları virgülle ayırın.

  Bir DNS sunucusu adresi girmenin ekran görüntüsü.

 5. Basın Ekle.

 6. IP adresini yazın (altına Adres) ve kullanın Giriş klavyenizdeki tuşa geçmek için Ağ Maskesi. Ağ maskesi adresini (genellikle 255.255.255.0) yazın ve ardından Ağ geçidi. Ağ geçidi adresi için yönlendiricinizin adresini yazın.

  Statik IP adresi eklemenin ekran görüntüsü.

 7. Basın Uygulamak.

 8. Basın TAMAM MI.

IP Adresleri Hakkında Bir Kelime

Daha önce statik bir IP adresi yapılandırmadıysanız, yapılandırdığınız adresin yönlendiricinizle aynı adres şemasında olması gerektiğini bilin. Dolayısıyla, yönlendiricinizin IP adresi 192.168.1.1 ise, 192.168.1.2 gibi bir IP adresi kullanmanız gerekir. Ayrıca, yapılandırmak istediğiniz IP adresinin halihazırda kullanımda olmadığından da emin olmalısınız. Bunu bulmanın iyi bir yolu, söz konusu adres üzerinde ping komutunu çalıştırmaktır. Bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki gibi bir komut verin: ping 192.168.1.2. Komut, Hedef ana bilgisayara erişilemez diyerek geri gelirse, bu adresin kullanımı güvenlidir.

DNS Üzerine Bir Söz

DNS, Dinamik Ad Hizmeti anlamına gelir ve URL’leri harici ağın kullanabileceği IP adreslerine çevirmekten sorumludur. DNS olmadan, URL’ler yerine IP adreslerini ezberlemeniz gerekir. Dolayısıyla, google.com yazmak yerine, bu adresin IP adresini bilmeniz gerekir (bu, 64.233.185.139’dur). Statik DNS adreslerini yapılandırmamayı tercih edebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, bilgisayarınız DNS’sini IP adresini vermiş olan yönlendiriciden alacaktır.

Yeni IP Adresinin Etkili Olması Nasıl Sağlanır?

Yeni yapılandırılan IP adresinin hemen etkili olacağını düşünebilirsiniz. Olmayacak. Ağ bağlantısını kesip yeniden bağlanana kadar bu gerçekleşmez. Neyse ki, bu oldukça basit. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ağlar açılır penceresini açın (Ağ Yöneticisine erişmek için yaptığınız gibi).

 2. Basın Bağlantıyı kes.

  KDE Plazma Ağları Bağlantıyı Kes düğmesinin ekran görüntüsü.

 3. Şimdi basın Bağlan.

  KDE Plasma Networks Connect düğmesinin ekran görüntüsü.

 4. Açılır pencereyi kapatmak için masaüstünde boş bir yer seçin.

Tebrikler, yeni (statik) IP adresiniz artık yürürlükte. Karar verene kadar değişeceği konusunda endişelenmenize gerek yok.