Skip to content

Kendi İnternet Radyo İstasyonunuzu Nasıl Oluşturursunuz

21 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Ne tür bir şov oluşturmak istediğinize karar verin, ardından Live365, Shoutcast, Radio.co veya Airtime Pro gibi bir internet radyo hizmeti seçin.
  • Alternatif olarak, PeerCast, Icecast veya Andromeda gibi bir Kendin Yap yazılım paketini düşünün.
  • Masraflar, yayın boyutunuza ve hizmetlerinize göre değişir, dolayısıyla bütçenizi buna göre yapın.

Günümüzün web teknolojisi, herkesin kendi internet radyo istasyonunuzla yayıncı, DJ veya program yönetmeni olmasını kolaylaştırıyor. Hedeflerinize ve bütçenize bağlı olarak, başlamanın birkaç yolu vardır. İşte kendi internet radyo istasyonunuzu nasıl yapacağınıza dair kısa bir genel bakış.

İnternet Radyo Hedeflerinizi Belirleyin

İnternet radyo istasyonu hedeflerinizi düşünün. Para kazanmak ister misin? Bir ilgi alanı keşfetmek mi istiyorsunuz? Fikirlerinizi veya en sevdiğiniz müzikleri paylaşırken biraz eğlendiniz mi? Yaklaşımınızı daraltmak, yatırım yapmak istediğiniz zaman ve para miktarı hakkında size bir fikir verecektir. Süper teknik değilseniz endişelenmeyin. Birçok radyo istasyonu oluşturma yöntemi, acemiler için harikadır ve minimum teknoloji bilgisi gerektirir. Ses dosyalarını nasıl oluşturacağınızı ve yükleyeceğinizi biliyorsanız, küresel bir kitleye ulaşabilirsiniz. Başlamadan önce, istediğiniz türde bir radyo programı düşünün. Oradaki farklı gösteri türlerini araştırın ve gösteri promosyonu ve gerçekleştirmeniz gereken diğer sahne arkası görevleri hakkında bilgi edinin.

İnternet Radyo Hizmeti Kullanın

Kendi radyo programınızı başlatmanın varsayımını ortadan kaldıran birkaç internet radyo hizmeti var.

Live365

Live365, kullanıcıların Live365 çevrimiçi radyo ağının bir parçası olarak lisanslı ve yasal çevrimiçi radyo istasyonları oluşturmasına yardımcı olan web tabanlı bir radyo öncüsüdür. Radyo istasyonunuzu uzaktan yönetirken para kazanma yöntemlerine ve istatistiklerine erişin. Live365, maliyetleri dengelemeye yardımcı olmak için reklam destekli bir kurulumu tercih ederseniz daha ucuz seçeneklerle birkaç ücretli katman sunar. Fiyatlar, ne kadar depolama alanı ve toplam dinleme saatine (TLH) sahip olduğunuza bağlı olarak aylık 59$ ile 199$ arasında değişmektedir. Tüm Live365 planları, sınırsız sayıda dinleyici ve sınırsız bant genişliğinin yanı sıra ABD, Kanada ve İngiltere müzik lisansı sunar. Live365 yedi günlük ücretsiz deneme sürümü sunar. Daha fazla toplam dinleme saatine ihtiyacınız varsa, Pro paketleri için şirketle iletişime geçin.

anons

Shoutcast, hem profesyonellere hem de yeni başlayanlara hitap eden kendi radyo istasyonunuzu çevrimiçi yapmak için başka bir seçenektir. Ücretsiz planı Shoutcast Server Software Freemium, yatırım yapmadan çevrimiçi radyoya dahil olmanın harika bir yoludur. Shoutcast’in ücretsiz planı ve Software Premium planı (aylık 9,90$), istasyonunuzu kendi sunucunuzda barındırmanız için ayarlanmıştır. Daha sağlam bir şey istiyorsanız, Shoutcast’in sunucularında barındırılan ve daha gelişmiş özellikler sunan Shoutcast for Business’ı (14.90 $) deneyin.

radyo.com

Radio.co, istasyonunuzu oluşturup otomatikleştirmenize ve ardından canlı yayına geçmenize yardımcı olacak basit bir yayın platformudur. Radio.co, diğer seçeneklerden bazılarına göre daha tam özelliklidir, ancak zamanlama, ses takibi, izleyici katılımı ve diğer daha güçlü özellikler arıyorsanız, bu, denemek için harika bir hizmettir. Fiyatlar aylık 49 dolardan başlıyor.

Yayın Süresi Pro

Airtime Pro, radyo istasyonunuzu başlatmak, yönetmek ve bunlardan para kazanmak için harika olan başka bir tam özellikli seçenektir. Fiyatlar aylık 9,95 dolardan başlıyor.

İnternet Radyo İstasyonu Oluşturmak için Kendin Yap Seçenekleri

Kendin yap radyo istasyonu projesiyle daha çok ilgileniyorsanız, çeşitli yazılım paketleri başlamanıza yardımcı olabilir. Bu seçeneklerle bilgisayarınızı özel bir sunucu olarak kullanacaksınız. İşte dikkate alınması gereken birkaç yazılım paketi:

akran yayını

PeerCast, kendi radyo programlarınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için ücretsiz eşler arası yayın yazılımı sağlayan kar amacı gütmeyen bir sitedir.

buz dökümü

Icecast, ses ve video akışı için başka bir kar amacı gütmeyen çözümdür. Dosya formatı çok yönlülüğü ve iletişim ve etkileşim standartları için destek sunar.

Andromeda

Andromeda, ses içeriğinizi Andromeda destekli bir site aracılığıyla yayınlamanıza olanak tanıyan isteğe bağlı teslimat yazılımıdır.

Beklenen Masraflar

İnternet radyosu giderleri, yayınınızın boyutuna ve hangi hizmetleri kullandığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Sunucu olarak kendi bilgisayarınızı kullanıyorsanız, yeterli bir makineye birkaç bin dolar harcamayı bekleyin. Ayrıca elektrik, müzik dosyaları, mikrofonlar, mikser tahtası, DJ yetenek ücretleri ve promosyon harcamaları gibi maliyetleri de düşünmeniz gerekecek. Hangi yöne giderseniz gidin, eğlenmeyi unutmayın, dinleyicilerinizin en iyi çıkarlarını kalpten tutun ve yeni platformunuzu akıllıca ve sorumlu bir şekilde kullanın.