Skip to content

Kendi Web Sitenizi Nasıl Barındırırsınız?

29 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir web barındırma sağlayıcısı kullanmak yerine web sitenizi barındırırsanız, oldukça tasarruf edebilirsiniz.
 • Kendi kendine barındırmak için, yönlendiricinizi yapılandırmada rahat olmanız ve geçerli bir etki alanı adına ve bir web sunucusuna sahip olmanız gerekir.
 • Web sunucunuz, birincil çalışma makineniz olmayan Windows, macOS veya Linux çalıştıran bir bilgisayar olabilir.

Bu makale, bir web sitesini nasıl barındıracağınızı ve başarılı olmak için ihtiyacınız olan her şeyi açıklamaktadır.

Kendi Web Sitenizi Barındırma Gereksinimleri

Bir web sitesini evde barındırmak için ihtiyacınız olan üç temel bileşen vardır:

 • Öncelikle, hedef kitlenizin sitenize ulaşabilmesi için bir alan adı anlamına gelen yeteneğe ihtiyacınız var. Ancak evinizin internet bağlantısı statik bir IP adresi içermiyor olabilir, bu nedenle de kullanmanız gerekecektir. Dinamik DNS.
 • Ek olarak, yönlendiriciniz büyük olasılıkla gelen bağlantı isteklerini reddedecek şekilde yapılandırılmıştır – bu, ağınızdaki makineleri Internet ne’er-do-wells’den güvende (ish) tutar. Bu nedenle, web sayfaları için isteklerin (ve sadece bunlar) yönlendiricinizden geçmesine izin verilir.
 • Son olarak, ev ağınızda içeriğinizi ziyaretçilere sunacak web sunucusunu çalıştıran bir makineye ihtiyacınız olacak.

Kendi Kendine Barındırılan Web Siteniz İçin Etki Alanını Yapılandırma

Etki alanınızı doğru şekilde yapılandırmak, kullanıcıların onu tarayıcılarına bağlamasına ve isteklerini evinize iletmesine olanak tanır (bu, göründüğü kadar ürkütücü değildir). Yolculuğun bu ilk ayağını kurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bir alan adı alın. Ziyaretçilerin sitenize ulaşması için, genel olarak bir alan adı. Bu onları 151.101.130.137 (Lifewire’ın IP adresi) gibi bir IP adresini hatırlama yükünden kurtarır. Nispeten kolay bir süreç olan kendi alan adınızı alma kılavuzumuza bakabilirsiniz.

 2. İnternet Servis Sağlayıcınızın (ISP) IP adresinizi nasıl atadığını kontrol edin. Bir tüketici olarak, size büyük olasılıkla dinamik bir IP adresi verirler, yani zamanla değişebilir. Statik bir IP adresine sahip olacak kadar şanslıysanız, 4. Adıma geçebilirsiniz.

 3. Dinamik IP’niz varsa, dinamik DNS hizmetine kaydolmanız gerekecektir. Bu hizmet, ISS’nizin size atadığı IP adresini işaret etmek için alan adınızı düzenli olarak güncelleyecektir. Daha fazla ayrıntı için bu DDNS girişine bir göz atın. DDNS sağlayıcınız da sizi bir alan adı için kaydettirebilir. Bu, iki farklı sağlayıcı arasında hem DNS hem de IP’yi güncellerken herhangi bir sorun olmayacağından emin olabileceğiniz için uygun bir yoldur.

 4. Statik IP’niz varsa, alan adınızın (kaydettiğiniz her yerde) doğrudan evinizin IP adresini gösterdiğinden emin olmanız gerekir. Bunu genellikle alanınızı satan hizmetin kontrol panelinden ayarlarına bir “A kaydı” ekleyerek yapabilirsiniz. İşlem, Tumblr’ınıza özel bir alan adı vermek için burada anlatılana benzer olacaktır.

Kendi Kendine Barındırılan Web Sitenize Trafiği Yönlendirme

Yerinde bir alan adı ve DDNS ile, İnternet üzerindeki ziyaretçilerinizden ev ağınıza başarılı bir şekilde istek alabilirsiniz. Ama yine de içeri alınmaları gerekecek. Bunu yapmak için yönlendiricinizin yapılandırmasında bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Buradaki amacınız web sitesi isteklerini almak ve web sunucusuna gönderilmesini sağlamak olacaktır (sonraki bölümde bu sunucu hakkında daha fazla bilgi). Tipik bir tüketici sınıfı yönlendiriciniz varsa, burada iki seçeneğiniz vardır.

 1. Birincisi, web sunucunuzu “askerden arındırılmış bölgeye” yerleştirmek veya DMZ. Yönlendiriciniz, dahili ağınızdaki bir makineyi alıp daha büyük İnternet’in bir parçası olarak kabul etme seçeneğine sahip olabilir. Bu şu anlama gelir hiç İnternetteki makine, daha iyi veya daha kötüsü için sizinle IP adresi veya etki alanı adıyla iletişim kurabilir. Herhangi bir hassas ağ yapılandırması için endişelenmenize gerek kalmayacak, ancak diğer yandan kelimenin tam anlamıyla İnternet’teki herhangi biri sunucunuzu kırmaya çalışabilir. Daha ileri gitmeden önce DMZ’nin artılarını ve eksilerini anladığınızdan emin olun.

 2. Diğer seçeneğiniz, yönlendiricinizde bağlantı noktası yönlendirmeyi ayarlamaktır. Genellikle yönlendiriciler reddedecek şekilde yapılandırılır gelen ev ağınızı güvende tutan istekler. Kurmak liman ileri bu kural için bir istisna oluşturur ve yönlendiriciye trafiği bir özel limana özel dahili ağınızdaki makine. Bu şekilde, ev ağınızın geri kalanını dünyaya açmadan, yalnızca HTTP / S web isteklerini (genellikle bağlantı noktası 80 ve / veya 443’te) doğrudan web sunucunuza ayarlayabilirsiniz. Yönlendiricinizde ileriye doğru bir bağlantı noktası ayarlamak için bu talimatlara bir göz atın.

Kendi Kendine Barındırılan Web Sunucunuzu Kurma

Artık web trafiği ağınıza ulaştı ve onu doğru yere yönlendirebildiğiniz için son adım, onu alacak bir sunucu olduğundan emin olmaktır.

 1. İlk olarak, Windows veya macOS veya hatta Linux çalıştırabilen bir sunucu makinesi kurun. Bu işletim sistemlerinin tümü küçük bir kişisel siteye hizmet edebilir. Ancak, güvenlik ve performans nedenlerinden ötürü en iyisi, değil birincil iş makineniz.

 2. Sunucu makinenin IP adresinin, bağlantı noktası iletimi için oluşturduğunuz ayarlarla eşleştiğinden emin olun.

 3. Ardından, web sunucusu yazılımının kendisini yüklemeniz gerekir. Ağ makinelerinizden birine kurabileceğiniz çok sayıda ücretsiz kullanımlı web sunucusu vardır. En popüler olanlardan biri açık kaynaklı Apache web sunucusudur.

 4. Son olarak sitenizi sunucu makinenize yükleyebilirsiniz. Statik web sayfalarını (örneğin statik site oluşturucuyla yapılmış) sunucunun web klasörüne kopyalayın veya isteğe bağlı olarak WordPress gibi bir CMS yükleyin.