Skip to content

Kendin Yap Mükemmel Ciltleme

28 de Mayıs de 2021

Mükemmel ciltleme, esnek bir yapışkanın bir kitap veya derginin birleştirilmiş imzalarının sırtına bir kağıt kapak tutturduğu kitap ciltleme yöntemidir. Mükemmel ciltleme ve tel dikiş, en popüler iki ciltleme tekniğidir. Mükemmel ciltleme, bir kitabın tüm sayfalarını veya imzalarını harmanlamayı, omurga alanının kenarını pürüzlendirmeyi ve düzleştirmeyi ve ardından esnek bir yapıştırıcı uygulayıp sırtına bir kağıt kapak yapıştırmayı içerir. Ciltsiz romanlar mükemmel ciltlemeye bir örnektir. Kitapçıklar, telefon rehberleri ve bazı dergiler de mükemmel ciltleme yöntemleri kullanır. Diğer ciltleme yöntemlerine kıyasla mükemmel ciltleme dayanıklıdır ve düşük ila orta maliyetlidir. Birkaç inç kalınlığındaki yayınlarda kullanılabilir.

Kusursuz Ciltlemenin Özellikleri

Mükemmel ciltli bir kitabın düz bir omurgası vardır. Kitap yeterince kalınsa, kapak sırtına yayının adıyla basılabilir. Birçok ticari matbaa, müşterilerine mükemmel ciltleme sunar. Mükemmel ciltli bir yayın için dijital dosyalar hazırlarken, kitap tel dikişle dikildiğinde oluşan kaymayı ayarlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sayfalar iç içe değil üst üste yığıldığı için, mükemmel ciltlemede kayma oluşmaz. Geleneksel mükemmel ciltlemenin bir çeşidi, mükemmel ciltli bir kitabın düz olarak açılabilmesi için kapağın sadece omurganın kenarlarına yapıştırıldığı Eurobind ciltlemedir. Ayrıca, bazı kitaplar, dayanıklılık için birbirine dikilmiş imzalarla yapıştırıcıyı birleştirir.

Kendin Yap Mükemmel Kitap Ciltleme

Mükemmel ciltlemenin DIY versiyonunu kullanarak kendi kitaplarınızı ciltleyebilirsiniz. Ağır hizmet tipi beyaz bir yapıştırıcıya, kitabın imzalarının etrafına sıkıştırmak için yeterince büyük birkaç klips, ince kumlu zımpara kağıdı, pamuklu çubuklar ve iki düz ahşap boya karıştırma çubuğuna ihtiyacınız olacak. Başlamadan önce kitabın sayfalarını dikkatlice katlayın. Letter boyutlu kağıda yazdırdıysanız ve kitabınız 5,5 x 8,5 inç olacaksa, letter boyutlu kağıdı düzgün bir şekilde ikiye katlayın.

 1. Kitabın katlanmış imzalarını uygun sırayla birleştirin. Düzgün bir kenar için onları omurgaya doğru ilerletin.

 2. Birleştirilmiş sayfaların önüne bir tahta çubuk ve arkaya da sırta yakın konumlandırılmış ancak birbirine değmeyecek şekilde bir tahta çubuk yerleştirin. Kelepçeleri omurga ve tahta çubukların üzerine yerleştirin. Her şeyi güvenli bir şekilde sıkıştırın. Çubuklar, kelepçelerin kitabın sayfalarında girinti yapmasını engeller.

 3. Omurganın kenarlarını zımpara kağıdı ile pürüzlendirin. Bu, tutkalın kağıda yapışmasına yardımcı olur. Klipleri çalışırken gerektiği gibi hareket ettirin, ancak kitabı açmayın.

 4. Sayfaların sırt bölgesine bol miktarda yapıştırıcı sürmek için pamuklu çubuklar kullanın.

 5. Tutkalın kuruması için en az yarım saat bekleyin.

 6. Omurgaya ikinci kat tutkal sürün.

 7. Tutkalın tamamen kurumasını bekleyin.

 8. Kelepçeleri çıkarın.

 9. Kitabın üzerine önceden katlanmış bir kapak takın veya kapakta sırt kalınlığıyla aynı mesafede iki katlama yapmak için bir cetvel kullanın. Omurga bölgesinin etrafında düzgün bir kıvrım sağlar.

 10. Omurgaya tekrar yapıştırıcı sürün ve kapağı yerine bastırın.

 11. Kitabı tahta çubukları kullanarak tekrar sıkıştırın ve kapak tamamen kuruyana kadar bekleyin.

 12. Kelepçeleri ve çubukları çıkarın.

 13. Düzgün bir kenar için kapağı bir tıraş bıçağı veya maket bıçağıyla kesin.