Skip to content

Kernel Data Inpage Error: Nedir ve Nasıl Düzeltilir

16 de Haziran de 2021

Çekirdek verileri sayfa içi hatası, mavi ekranda görüntülenen bir Windows hata kodudur. Bu hata oluştuğunda, bilgisayarınız tipik olarak bazı tanılama verilerini derler ve ardından yeniden başlar. Sorun devam ederse, bilgisayarınız sonunda aynı çekirdek verileri sayfa içi hata mesajıyla tekrar çökecektir. Çekirdek verileri sayfa içi hataları genellikle bellek modülleri ve sabit sürücülerle ilgili donanım arızalarıyla ilişkilidir. Diğer durumlarda, bir virüsün etkileri nedeniyle bu aynı hata görünecektir.

Çekirdek Veri Giriş Sayfası Hatası Nasıl Görünür?

Bu hata oluştuğunda, genellikle şunlara benzer bir mesaj görürsünüz: Bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Sadece bazı hata bilgilerini topluyoruz ve sizin için yeniden başlatacağız.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu hatayı daha sonra çevrimiçi olarak arayabilirsiniz: KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR
KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

Çekirdek Veri Giriş Sayfası Hatalarının Nedenleri

Çekirdek verileri sayfa içi hatası, mavi ekran çökmeleri sırasında görüntülenen bir durdurma kodudur ve genellikle rasgele erişim belleği (RAM) veya sabit sürücüdeki bir sorundan kaynaklanır. İşte bu hatayla ilişkili bazı ek kodlar ve bunların atıfta bulunduğu belirli sorunlar:

 • 0x0000007A: Dosya erişim hataları
 • 0xC000009C: Bozuk sabit disk sektörleri
 • 0xC000009D: Gevşek kablolar veya sabit disk arızası
 • 0xC000016A: Bozuk sabit disk sektörleri
 • 0xC0000185: Yerleştirilmemiş veya hasarlı kablolar

Çekirdek Veri Sayfa Hatası Nasıl Onarılır

Çoğu çekirdek veri sayfa içi hatası, bozuk bellek modülleri veya sabit sürücülerden kaynaklandığından, düzeltme genellikle arızalı bileşenin bulunmasını ve değiştirilmesini içerir. Bu sorunu yaşayan bilgisayarlar genellikle kilitlendikten sonra yeniden başlatılır. Bilgisayarınız bir çekirdek veri sayfası hatasıyla karşılaştıktan sonra açılmıyor veya açılmıyorsa, açılmayan bir bilgisayarı düzeltme kılavuzumuza bakın. Diğer durumlarda, bir bellek modülünün veya sabit sürücünün doğru şekilde bağlanmadığını veya tüm sorunun bir virüsten kaynaklandığını göreceksiniz. Çekirdek verileri sayfa içi hatanızı düzeltmek için şu sorun giderme adımlarını izleyin: Verilerinizi yedekleyin. Sabit sürücünüzle ilgili bir sorunsa, önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda kaybetmek istemediğiniz herhangi bir şey varsa, tanılama işlemine başlamadan önce bir yedekleme yapmalısınız. Kaybetmeyi göze alamayacağınız dosyaların kopyalarını alın ve bunları bir USB sürücüde, SD kartta veya bulut depolama hizmetinde saklayın

 1. Bellek modüllerinizi inceleyin ve yeniden yerleştirin.

  Bazı durumlarda sorun, yanlış yerleştirilmiş bellek modüllerinden kaynaklanabilir. Bunu ekarte etmek ve gereksiz harcamaları önlemek için bilgisayarınızı açın ve RAM’inizi inceleyin. Modüllerden herhangi biri düzgün takılmamışsa veya gevşemişse, bunları yeniden yerleştirin ve çekirdek verileri sayfa içi hatasının devam edip etmediğini kontrol edin. Bir bilgisayarı açarken ve bileşenleri ayarlarken dikkatli olun. Düzgün ayarlanmış bir anti-statik bilezik olmadan, statik elektrik RAM gibi bileşenlere kalıcı olarak zarar verebilir.

 2. Sabit sürücü kablolarınızı inceleyin ve yeniden yerleştirin.

  Bu hata genellikle sürücüde bozuk sektörler gibi fiziksel kusurlar olduğunu gösterir. Bazı durumlarda, yanlış yerleştirilmiş bir sabit sürücü kablosu nedeniyle bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için bilgisayarınızı açın, sabit sürücünüzü bulun ve bağlantı kablosunu yeniden yerleştirin. Ayrıca, ana kartınıza bağlandığı kabloyu kontrol etmeniz ve yeniden yerleştirmeniz gerekecektir. Sabit sürücünüz çalışırken, yüksek tıklama seslerini dikkatlice dinleyin. Bunları duyarsanız, sabit sürücünüz arıza sürecinde olabilir ve bu da bu tür bir hataya neden olabilir. Çözüm, tüm verilerinizi yedeklemek ve sabit sürücünüzü değiştirmektir.

 3. Hafızanı test et.

  Windows 10’da yerleşik bir bellek tanılama aracı bulunur. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 için bazı ücretsiz seçenekler de mevcuttur. Windows 10’unuz varsa ” yazınhafıza” görev çubuğu arama alanına girin, ardından Windows bellek tanılama > Şimdi yeniden başlatın ve sorunları kontrol edin. En iyi ücretsiz bellek tanılama aracı, indirip RAM’inizi kontrol etmek için kullanabileceğiniz MemTest 86’dır. Birden fazla bellek tanılama aracı çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bu araçlardan herhangi biri belleğinizle ilgili bir sorun bildirirse, RAM’inizi değiştirmeyi düşünün. Bunu yapmak, muhtemelen çekirdek veri sayfa içi hatanızı düzeltecektir, ancak bu araçlardan biri bir sorun bulursa, RAM’inizin gelecekte her iki şekilde de başarısız olması muhtemeldir.

 4. Sabit sürücünüzü test edin.

  Yerleşik Windows hata denetleme aracını veya chkdsk komutunu kullanarak sabit sürücünüzdeki sorunları kontrol edebilirsiniz. Seçtiğiniz tanılama aracı, bozuk sektörler gibi herhangi bir sorun bulursa, düzeltmeye çalışmasına izin verin. Başarılı olursa, bilgisayarınızı daha fazla çekirdek verisi sayfa içi hata çökmesi olmadan kullanabilmelisiniz.

 5. Donanım çevre birimlerinin fişini çekin.

  ️️️️Daha az olası olmakla birlikte, bu hata diğer çevre birimleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunu ekarte etmek için bilgisayarınızı kapatın, tüm donanım çevre birimlerinizin fişini çekin ve bilgisayarınızı tekrar açın. Bilgisayarınız çekirdek verileri sayfa içi hatasıyla kilitlenmiyorsa, her bir aygıtı birer birer yeniden bağlayın. Soruna neden olan cihazı bulduğunuzda, fişini prizden çekebilir veya değiştirebilirsiniz.

 6. Bir virüs taraması çalıştırın.

  ️️️️Bazı durumlarda, bir virüs önemli dosyaları bozabilir ve bir çekirdek verisi sayfa içi hatasına neden olabilir. Bu, diğer olasılıklardan daha az olasıdır, ancak yine de kontrol edilmesi önemlidir. Hiçbir şey işe yaramadıysa, bir virüs taraması yapmayı deneyin. Bu programlardan herhangi biri bir virüs bulursa, sorunu çözmesine izin verin, ardından hala çekirdek verileri sayfa içi hatalarıyla karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Bu tür bir sorunu kontrol etmek için kullanabileceğiniz geniş bir ücretsiz virüsten koruma yazılımı listesi sunuyoruz.

Kernal Data Inpage Hatası gibi Diğer Mavi Ekran Sorunları

Kernal veri sayfa içi hatası, Windows çöktüğünde ortaya çıkan ve rezil mavi ölüm ekranını ortaya çıkaran birçok hatadan yalnızca biridir. Mavi ekran sorunları yaşıyorsanız, sorununuzun özüne inmenize yardımcı olabilecek mavi ekran hata kodlarının tam listesine sahibiz. Ayrıca, mavi ölüm ekranını düzeltmek için yararlı olabilecek genel bir kılavuzumuz da var.