Skip to content

Keylogger Truva Atı Nedir?

1 de Haziran de 2021

Bir keylogger Truva atı virüsü göründüğü gibidir: tuş vuruşlarını kaydeden bir program. Bilgisayarınıza bulaşma tehlikesi, her tuş vuruşu şifreler ve kullanıcı adları dahil olmak üzere klavyenizden girersiniz.

Bir Keylogger Truva Atı Virüsü Neden Bu Kadar Sinsidir?

Truva atı keylogger’lar, normal bir programla birlikte önceden haber verilmeksizin yüklenir. Adaşları gibi, Truva atı virüsleri de aslında tehlikeli görünmüyor. Düzenli, yaygın olarak kullanılan uygulamalara eklenirler. Truva atı tuş kaydedicilerine bazen tuş vuruşlu kötü amaçlı yazılımlar, tuş kaydedici virüsleri ve Truva atı tuş kaydedicileri denir. Bazı işletmeler, bir çocuğun internet etkinliğini kaydeden çeşitli ebeveyn kontrol programları gibi, çalışanların bilgisayar kullanımını takip etmek için tuş vuruşlarını kaydeden programlar kullanır. Bu programlar teknik olarak keylogger olarak kabul edilir, ancak kötü niyetli anlamda değildir.

Keylogger Truva Atı Ne Yapar?

Bir keylogger, tanımlayabildiği her tuş vuruşunu izler ve kaydeder. Bilgisayar korsanıyla fiziksel veya çevrimiçi erişim yoluyla paylaşmak için bilgileri yerel olarak depolar. Bir keylogger, izlemek üzere programlandığı her şeyi kaydedebilir. Bir keylogger virüsünüz varsa ve bilgi girmek için klavyenizi kullanıyorsanız herhangi bir yer, keylogger Truva atının onu günlüğe kaydettiğine bahse girebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızda yüklü bir programda (Microsoft Word gibi) veya bir web sitesinde (banka veya sosyal medya hesabınız için olduğu gibi) yazıyor olsanız da geçerlidir. Bazı tuş vuruşu kötü amaçlı yazılımları, belirli bir etkinlik kaydedilene kadar tuş vuruşlarını kaydetmekten kaçınabilir. Örneğin, program başlamadan önce web tarayıcınızı açıp belirli bir banka web sitesine erişmenizi bekleyebilir.

Risk faktörleri

Bir keylogger Truva Atı’nın bilgisayarınıza ulaşmasının en kolay yolu, virüsten koruma yazılımının güncel olmadığı, kapatıldığı veya tamamen bulunmadığı zamandır. Truva atı keylogger’ları ve diğer virüsler her zaman yeni stratejilerle yeni sürümlere dönüşürler ve onları tanımayan antivirüs yazılımlarından geçerler. Tipik olarak, bir keylogger bilgisayarınıza .exe dosyası gibi bir tür yürütülebilir dosyanın parçası olarak girer. Bu nasıl hiç Yine de bilgisayarınızdaki program başlatılabilir, bu nedenle yürütülebilir dosyaları indirmekten kaçınamazsınız. bir şey sen Yapabilmek yapmak, yazılım kaynaklarınızı dikkatlice incelemektir. Bazı web siteleri, programları herkese açık hale getirmeden önce taramalarıyla tanınır; bu durumda kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olabilirsiniz. Diğerleri, kendilerine bağlı keylogger’lara (torrentler gibi) sahip olmaya daha yatkındır. Yazılımları nasıl güvenli bir şekilde indirip kuracağınızı öğrenerek keylogger virüslerinden kaçınmaya ilişkin ipuçları alın.

Trojan Keylogger Virüsünü Kaldırabilen Programlar

Pek çok antivirüs programı, keylogger Truva atları da dahil olmak üzere bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korur. Avast veya AVG gibi güncel bir antivirüs programınız çalıştığı sürece, herhangi bir keylogger girişimini engelleyecek kadar güvende olmalısınız. Halihazırda bilgisayarınızda bulunan bir keylogger’ı silmeniz gerekiyorsa, Malwarebytes veya SUPERAntiSpyware gibi bir programı kullanarak manuel olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapmanız gerekir. Başka bir seçenek, önyüklenebilir bir virüsten koruma programı kullanmaktır. Diğer bazı araçlar mutlaka Kaldır keylogger virüsleri değil, bunun yerine keylogger’ın ne girdiğinizi anlamaması için alternatif bir giriş yöntemi kullanın. Örneğin, LastPass parola yöneticisi, birkaç fare tıklamasıyla parolalarınızı bir web formuna ekleyebilir ve sanal klavye, farenizi kullanarak yazmanıza olanak tanır.