Skip to content

Kim Bir Araç İçi Kameraya Gerçekten İhtiyaç Duyar?

2 de Haziran de 2021

Dash-mounted kameralar onlarca yıldır var, ancak ancak son zamanlarda halkın bilincine patladılar. Bir zamanlar polis arabalarına ve profesyonel paranoyakların ve komplo teorisyenlerinin gösterge tablolarına düşürülen bu cihazlar artık her yerde—ya da en azından YouTube’da birkaç saat geçirdikten sonra bu sonuca vardığınız için affedilebilirdiniz. Bunun bir kısmı, araç kameralarının gerçekten vardır sigorta dolandırıcılığının ve polis yolsuzluğunun yaygın olduğu Rusya gibi yerlerde her yerde bulunur. Yasallıkları bazı yargı alanlarında gri bir alandır, ancak gerçek şu ki hemen hemen her yerde kullanışlı olabilirler. Asıl soru, sen gerçekten ihtiyaç bir mi yoksa araç kameraları sadece bir geçici heves mi?

Sarı Köpek Yapımları / Getty Images

Efsane: Güvenli Sürücüler Araç İçi Kameralara İhtiyaç Duymaz

Vicdanlı ve sorumluluk sahibi bir sürücüyseniz, “Neden bir araç kamerası almalıyım?” diye sorma eğiliminde olabilirsiniz. Sonuçta, hiç kaza yapmadınız ve hatta hiç kaza geçirmediniz. vardı bir kazada, senin suçlu olmana imkan yok. Tabii ki, sorun şu ki, yoldayken kendi yetkinliğiniz hakkında endişelenmenize gerek yok. Bu bilinen bir miktar. Bilinmeyen miktar, yapmak Endişelenmen gereken, diğer adam.

Sadece Defansif Sürüş Yapamaz mıyım?

Muhtemelen, diğer sürücülerin güvensiz davranışlarına karşı sürekli tetikte olmayı içeren bir sürüş tarzına atıfta bulunan “savunma sürüşü” terimini duymuşsunuzdur. Teori şu ki, yoldaki diğer sürücülerle ilgili saldırganlık, hatalar ve diğer sorunları ararsanız, düzeltici önlemler alabilir ve kendinizi beladan uzak tutabilirsiniz. Yoldaki her sürücü sizin kadar güvenli ve vicdanlı olsaydı bunların hiçbiri gerekli olmazdı, ancak gerçek şu ki, orada oldukça berbat sürücüler var. Araç kamerası almanın ana nedeni, savunma sürüşüyle ​​aynı temel mantığı takip eder. Yolun tüm kurallarına uysanız ve defansif sürüş yapsanız bile, eninde sonunda birisiyle karşılaşmanız son derece olasıdır. değil bunları yapıyor. Veya, daha büyük olasılıkla, sizinle karşılaşacaktır. Bu noktada, tüm çamaşır yıkama listesi feci şekilde yanlış gidebilir ve durumu hafifletmek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Neyse ki, araç kameralarının çalışma şekli Yapabilmek geçişte birçok sorunlu durumu keser.

Araç İçi Kameraları Kimler Kullanır?

Hem internette hem de başka yerlerde gördüğünüz bazı araç kamerası videolarını düşünün ve kaynakları göz önünde bulundurun. Bunu yaptığınızda, birkaç desen ortaya çıkmaya başlar, bunlardan biri görüntünün kaynağıyla ilgilidir. Sayısız kaynaktan araç içi kamera görüntüleri bulabilmenize rağmen, bunların çoğu iki yerden geliyor: polis araç kameraları ve (sivil) Rus araç kameraları. Peki, bu iki kaynağın ortak noktası ne? Basit cevap, hesap verebilirlik ve güvenliktir. Polis, hem görevlilerin hem de kenara çektikleri kişilerin güvenliğini sağlamak için trafik duraklarında onlarca yıldır araç kameraları kullandı, ancak görüntüler aynı zamanda söz konusu görevlilerin hesap verebilirliğini artırmaya da yardımcı olabilir. Son zamanlarda Rusya gibi yerlerden gelen araç kamerası görüntülerinin yaygınlaşması, sürücülerin kendi güvenliklerini sağlamak ve diğer sürücülerden hesap verebilirlik sağlamak istedikleri benzer bir hikaye anlatıyor. Özellikle, bu tür görüntüler sigorta dolandırıcılığını önleyebilir, kolluk kuvvetlerinin yolsuzluğuyla mücadeleye yardımcı olabilir ve bir kazadan sonra “dedi, dedi” vakalarını önleyebilir.

Ek Araç Camı İşlevselliği

Bir trafik kavgasında masumiyetinizi kanıtlama yeteneğinin ötesinde, bazı araç içi kamera türleri günlük işe gidip gelmenizin ötesine geçen işlevsellik sunar. Örneğin, bazı araç kameralarında, aracınızı park ettiğinizde açabileceğiniz (veya otomatik olarak açılan) bir park etme işlevi vardır. Çoğu durumda, bu, kameranın siz uzaktayken önünde olan her şeyi kaydetmesine neden olur ve bu da vur-kaç kazalarının kanıtlarını yakalayabilir. Diğer kameralar, içe dönük kameraları içerir. Ayrıca birisinin arabanıza girmesi durumunda hırsızlık kanıtlarını yakalayın.

Çift Kamera Üniteleri

Çift kameralı üniteler bazen gençlerin sürüş alışkanlıklarını izlemek için de tasarlanır ve bu endişeli ebeveynlere yardımcı olabilir. Bu kameralar, tıpkı normal bir araç içi kamera gibi yolda öne bakan tüm hareketleri kaydeder, ancak aynı zamanda aracın içini de kaydederler. Sürücü, radyoyla uğraşmak, makyaj yapmak veya başka bir şey yapmak için yoldan başka bir yere bakarsa, kayıtlara yansıyacaktır.

GPS Haritalama

Bazen aynı birimlerde bulunan bir başka özellik de GPS haritalamasıdır. Birçok araç kamerası, GPS koordinatlarını videodaki bir zaman damgasına dönüştürmelerine olanak tanıyan yerleşik GPS işlevine sahiptir ve bu bazen size arabanızın nerede olduğuna dair bir geçmiş sağlayabilecek bir belleğe genişletilir ve oradayken. Çocuğunuzun arabayı izinsiz olarak “ödünç almış” olabileceğinden veya bir valenin yeni üstü açık arabanızla bir Ferris Bueller çekmiş olabileceğinden mi endişeleniyorsunuz? Bu tür bir araç kamerası onları suçüstü yakalayacaktır.