Skip to content

Kindle Books için Görselleri Kullanmanın En İyi Yolu

19 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Kindle kitabınız için bir dizin oluşturun ve HTML’nizi oraya koyun ve ardından resimleriniz için bir alt dizin yerleştirin.
  • Fotoğrafları mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte sağlayın. Görüntüleri 9:11 en boy oranıyla, ideal olarak en az 600 piksel genişliğinde ve 800 yüksekliğinde ayarlayın.
  • GIF, JPEG veya PNG formatlarını kullanın. Mümkün olduğunda renkli görüntüler kullanın. align niteliği anahtar sözcüklerini kullanın: üst, alt, orta, ayrıldı, ve sağ.

Bu makale, Kindle kitaplarınıza HTML aracılığıyla nasıl resim ekleyeceğinizi açıklar. İşlem, bir web sayfasına resim eklemekle aynı olsa da, resimlerinizin HTML’ye göre nerede depolandığını, resimlerinizin ne kadar büyük olduğunu, dosya biçimlerini, resim mi yoksa fotoğraf mı olduklarını ve ” yeniden siyah beyaz veya renkli.

Kindle Book’unuz için Görüntüleri Nerede Saklamalısınız?

Kindle kitabınızı oluşturmak için HTML’yi yazarken, onu büyük bir HTML dosyası olarak yazarsınız, ancak görüntüleri nereye koymalısınız? Kitabınız için bir dizin oluşturmak ve HTML’nizi oraya koymak ve ardından resimleriniz için bir alt dizin koymak en iyisidir. Bu, dizin yapısına sahip olacaktır: my-book
kitap.html
stil.css
Görüntüler
resim1.jpg
resim2.jpg
resim3.jpg

class=”ql-syntax”> Görüntülerinize başvururken, görüntünün sabit sürücünüzdeki konumuna işaret etmek yerine göreli yollar kullanmalısınız. Bu, onlara “kitaplarım” klasörüne göre başvurmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin:

class=”ql-syntax”> Görüntü dosyasının yolu, sabit sürücünüzde tam olarak başlamıyor. Bunun yerine, her şeyin HTML dosyanızın bulunduğu “kitabım” klasöründe başladığını ve oradan yolu izlediğini varsayar. Bu kural, kitabınız binlerce (umarım) cihaza dağıtılacağı ve hepsinin farklı dizin yapılarına sahip olacağı için buradadır, yani kitabınızın bulunduğu yere giden tam yol değişecektir. Ancak, görüntünüz ile kök “kitabım” klasörü arasındaki göreli yol, nereye giderse gitsin aynı kalacaktır. Ardından, kitabınız tamamlandığında ve yayınlamaya hazır olduğunuzda, tüm “kitabım” dizinini tek bir ZIP dosyasına sıkıştırırsınız (Windows 7’de Dosyalar Nasıl Ziplenir) ve bunu Amazon Kindle Direct Publishing’e yüklersiniz.

Resimlerinizin Boyutu

Tıpkı web görsellerinde olduğu gibi, Kindle kitap görsellerinizin dosya boyutu önemlidir. Daha büyük resimler, kitabınızı çok daha büyük ve indirmeyi yavaşlatır. Fakat İndirmenin yalnızca bir kez (çoğu durumda) gerçekleştiğini ve kitap indirildikten sonra görüntü dosyası boyutunun okumayı etkilemeyeceğini, ancak düşük kaliteli bir görüntünün etkileyeceğini unutmayın. Düşük kaliteli görseller kitabınızın okunmasını zorlaştıracak ve kitabınızın kötü olduğu izlenimini verecektir. Bu nedenle, daha küçük dosya boyutlu bir görüntü ile daha kaliteli bir görüntü arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, daha iyi kaliteyi seçin. Aslında, Amazon yönergeleri, JPEG fotoğraflarının kalite ayarının en az 40 olması gerektiğini ve elinizdeki en yüksek çözünürlükte fotoğraflar sağlamanız gerektiğini açıkça belirtir. Bu, görüntüleyen cihazın çözünürlüğü ne olursa olsun resimlerinizin iyi görünmesini sağlayacaktır. Resimlerinizin boyutu 127 KB’den fazla olmamalıdır. Bu, resimlerinizin mümkün olduğunca iyi görünmesini sağlayacaktır. Ancak, yalnızca dosya boyutundan daha fazla boyut vardır. Resimlerinizin boyutları da var. Bir görüntünün Kindle’daki maksimum ekran alanını kaplamasını istiyorsanız, onu 9:11 en boy oranıyla ayarlamalısınız. İdeal olarak, en az 600 piksel genişliğinde ve 800 piksel yüksekliğinde fotoğraflar göndermelisiniz. Bu, bir sayfanın çoğunu alacaktır. Bunları daha büyük oluşturabilirsiniz (örneğin 655×800 9:11 oranıdır), ancak daha küçük fotoğraflar oluşturmak onları okumayı zorlaştırabilir ve 300×400 pikselden küçük fotoğraflar çok küçüktür ve reddedilebilir.

Görüntü Dosyası Biçimleri ve Ne Zaman Kullanılacağı

Kindle cihazları, içerikte GIF, BMP, JPEG ve PNG resimlerini destekler. Ancak HTML’nizi Amazon’a yüklemeden önce bir tarayıcıda test edecekseniz, yalnızca GIF, JPEG veya PNG kullanmalısınız. Tıpkı web sayfalarında olduğu gibi, çizgi resimler ve küçük resim stili görüntüler için GIF, fotoğraflar için JPEG kullanmalısınız. PNG’yi her ikisi için de kullanabilirsiniz, ancak yukarıdaki dosya boyutuna karşı kalite bilgilerini unutmayın. Resim PNG’de daha iyi görünüyorsa PNG’yi kullanın; aksi takdirde GIF veya JPEG kullanın. Animasyonlu GIF’ler veya PNG dosyaları kullanırken dikkatli olun. Testlerimde, HTML’yi Kindle’da görüntülerken animasyon çalıştı ancak Amazon tarafından işlendiğinde kaldırılacaktı. Kindle kitaplarında SVG gibi herhangi bir vektör grafiği kullanamazsınız.

Kindles Siyah Beyazdır Ama Resimlerinizi Renklendirin

Birincisi, Kindle kitaplarını okuyan, Kindle cihazlarının kendisinden daha fazla cihaz var. Kindle Fire tableti tam renklidir ve iOS, Android ve masaüstü bilgisayarlar için Kindle uygulamalarının tümü kitapları renkli olarak görüntüler. Bu yüzden mümkün olduğunda her zaman renkli görseller kullanmalısınız. Kindle eInk cihazları, görüntüleri grinin 16 tonunda görüntüler, bu nedenle tam renkleriniz görünmese de nüanslar ve kontrastlar görünür.

Sayfaya Resim Yerleştirme

Çoğu web tasarımcısının Kindle kitaplarına resim eklerken bilmek istediği son şey, onları nasıl konumlandıracaklarıdır. Kindles, e-kitapları akıcı bir ortamda görüntülediğinden, bazı hizalama özellikleri desteklenmez. Şu anda, CSS veya “align” özelliğini kullanarak resimlerinizi aşağıdaki anahtar kelimelerle hizalayabilirsiniz. Bunu kullanmak şuna benzer:

class=”ql-syntax”> align niteliği aşağıdaki değerleri kabul eder:

  • üst
  • alt
  • orta
  • ayrıldı
  • sağ

Daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, gitmenin yolu CSS’dir. Metin, Kindle’daki görüntülerin etrafına sarılmaz. Bu nedenle, resimlerinizi çevreleyen metnin altında ve üstünde yeni bir blok olarak düşünmelisiniz. Resimlerinizle birlikte sayfa sonlarının nerede oluştuğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Resimleriniz çok büyükse, üstlerinde veya altlarında çevreleyen metnin dul ve yetimlerini oluşturabilirler.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Kindle Books için Görselleri Kullanmanın En İyi Yolu.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 31 Ocak 2021, thinkco.com/best-image-use-for-kindle-books-3469088.
Kyrin, Jennifer. (2021, 31 Mayıs). Kindle Books için Görselleri Kullanmanın En İyi Yolu. https://www.thinktco.com/best-image-use-for-kindle-books-3469088 adresinden alındı.
Kyrin, Jennifer. “Kindle Books için Görselleri Kullanmanın En İyi Yolu.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/best-image-use-for-kindle-books-3469088 (19 Haziran 2021’de erişildi).