Skip to content

Kirli Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir

19 de Mayıs de 2021

Farenin ömrünü uzatmanın ve farenin zarar görmesini önlemenin yanı sıra, bir farenin düzgün bir şekilde temizlenmesi, kullanımını kolaylaştıracak ve kirli silindirler nedeniyle imlecin ekranda “zıplamasını” önleyecektir. Hareketi izlemek için küçük bir lazer kullanan bir optik fare, bir fare topuna veya merdaneye sahip değildir ve “klasik” bir farenin yaptığı türden bir temizliğe ihtiyaç duymaz. Optik bir fare ile, lazeri barındıran farenin altındaki camı silmek, genellikle bir temizleme işlemi için yeterlidir.

Fareyi PC’den Çıkarın

Bilgisayar faresi.
Tim Fisher

Temizlemeden önce bilgisayarınızı kapatın ve fareyi bilgisayardan çıkarın. Kablosuz bir fare kullanıyorsanız, bilgisayarı kapatmak yeterli olacaktır.

Fare Topu Kapağını Çıkarın

Bilgisayar faresinden hareket topunu kaldıran birinin resmi

Trackball’u Çıkarma.
Tim Fisher

Direnç hissedene kadar top kapağını döndürün. Farenin markasına bağlı olarak, bu saat yönünde veya saat yönünün tersine olabilir. Fareyi kaldırın ve diğer elinize çevirin. Kapak ve fare topu fareden düşmelidir. Değilse, gevşeyene kadar biraz sallayın.

Fare Topunu Temizle

Bilgisayar faresinin ve kaldırılmış iztopunun resmi

Trackball ve Fare.
Tim Fisher

Yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle fare topunu temizleyin. Saç parçaları ve toz topa kolayca yapışır, bu nedenle silmeyi bitirdiğinizde temiz bir yere koyduğunuzdan emin olun.

İç Silindirleri Temizleyin

Kirli bir bilgisayar fare rulosunun resmi

Dirty Roller Close-Up.
Tim Fisher

Farenin içinde üç silindir görmelisiniz. Bu silindirlerden ikisi, fare hareketini bilgisayar için talimatlara çevirir, böylece imleç ekranda hareket edebilir. Üçüncü silindir, farenin içindeki topa denge sağlamaya yardımcı olur. Bu silindirler, fare altlığınızın üzerinde sonsuz saatler boyunca yuvarlanırken fare topundan topladıkları tüm toz ve kir sayesinde aşırı derecede kirlenebilir. Bu notta – mousepadinizi düzenli olarak temizlemek, farenizi temiz tutmak için harikalar yaratabilir. Üzerinde biraz temizleme sıvısı bulunan bir kağıt mendil veya bez kullanarak, tüm birikintiler giderilene kadar silindirleri temizleyin. Elbette temizlik sıvısı olmadan da tırnak iyi çalışır! Her parçanın bittiğinden emin olduğunuzda, temizlenmiş fare topunu değiştirin ve farenin topunun kapağını değiştirin.

Fareyi bilgisayara yeniden bağlayın

Takılı bir USB bilgisayar faresinin resmi

USB Fareyi Yeniden Bağlama.
Tim Fisher

Fareyi bilgisayara yeniden bağlayın ve gücü tekrar açın. Resimdeki fare, bilgisayarla bir USB bağlantısı kullanır, ancak eski stil fareler, PS / 2 veya seri gibi diğer bağlantı türlerini kullanabilir. İmleci ekranın etrafında daireler çizerek hareket ettirerek fareyi test edin. Temiz top ve merdaneler sayesinde hareketi çok kolay olmalı ve daha önce fark etmiş olabileceğiniz herhangi bir düzensizlik veya diğer zorluklar ortadan kalkmalıdır. Fare hiç çalışmıyorsa, bilgisayar bağlantısının güvenli olup olmadığını ve fare topunun kapağının düzgün şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin.