Skip to content

Kısa Linkleri Takip Etmenin Tehlikeleri

27 de Nisan de 2021

Kısa bağlantılar, kısaltılmış URL’ler ve Küçük URL’ler olarak bilinirler. Onlara ne derseniz deyin, amaçları aynı. Bitly, TinyURL ve 200’den fazla diğerleri gibi bağlantı kısaltma hizmetleri, kullanıcıların sosyal medyada yayınlamak için çok uzun olabilecek bir bağlantı almasına ve daha uzun olana yeniden yönlendiren daha kısa bir bağlantı oluşturmasına olanak tanır. Kısaltılmış bağlantılar uygun olsa da, bazı riskler de beraberinde gelir. Açıklayacağız.

Kısaltılmış Bağlantıya Bir Örnek

Gibi uzun bir bağlantı alabilirsin https://www.hayateli.com/dangers-of-short-links-2487975 ve kısaltma hizmeti kullanarak bunu güzel bir kısa bağlantıya dönüştürmek için kullanın. https://tinyurl.com/gp2u3sv.

Bağlantı orijinaline benzemekle kalmaz, aynı zamanda amaçlanan bağlantı hedefini tamamen gizler. Sadece bakarak hedef bağlantının ne olduğunu anlamanın bir yolu yok. Tek gördüğünüz, bağlantı kısaltma hizmet sitesi adı ve ardından rastgele görünen sayılar ve harfler.

Kısaltılmış Bağlantıların Tehlikeleri

Bu neden kötü bir şey? İnternet tabanlı kötü bir adam, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yükleyecek bir bağlantıyı ziyaret etmeniz için sizi kandırmak isterse, tıklamaya düşme olasılığınız daha yüksektir. http://tinyurl.com/82w7hgf o zaman tıklamak için olursun http: //badguysite.123.this.is.a nasty.virus.and.will.infect.your.computer.exe. Kısaltılmış bağlantının kötü amaçlı yazılım içeren çalıştırılabilir bir dosyaya yönlendirdiğine dair hiçbir gösterge yoktur. Sosyal medya sitelerinde kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı bağlantıları yayınlamak için bağlantı kısaltmanın kullanılması, genellikle bir şeyleri dürtüsel olarak tıklayan geniş bir kitleye ulaşmak için çok popüler bir yoldur.

Nereye gittiğini söyleyebilir misin?

Facebook, Twitter veya başka bir yerde gördüğünüz rastgele kısa bağlantıya tıklamadan önce, onu incelemek için bir bağlantı genişletme hizmeti kullanmalısınız, böylece hedefinin gerçekten gitmek istediğiniz bir yer olup olmadığına karar verebilirsiniz. Neyse ki, kısa bağlantıların çoğunun gizli yolunun onu ziyaret etmek zorunda kalmadan nereye gittiğini öğrenmenize yardımcı olabilecek birkaç site ve araç var. ChecShortURL, yukarıdaki örnekte olduğu gibi kısa bir bağlantı girmenize ve onu ziyaret etmeden hedefin ne olduğunu görmenize izin veren bir bağlantı genişletme hizmetidir.

Kontrol etmek istediğiniz bağlantıyı kopyalayın, web sitesine gidin ve arama alanına yapıştırın. Kısa URL’ler yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Twitter gönderilerinin karakter sınırları içinde kalmaya çalıştığınızda mantıklıdırlar ve telefonda veya benzer durumlarda birini okumaya çalıştığınız büyük bir bağlantınız olduğunda çok kullanışlıdırlar. Umarım yakın gelecekte, bağlantı önizleme genişletmesi için daha fazla tarayıcı entegrasyonu göreceğiz ve belki bir gün, hedef bağlantının bilinen kötü URL’ler listesiyle karşılaştırıldığı hedef bağlantı taramasını göreceğiz, böylece yapmadan önce uyarılabiliyoruz. bilinmeyen bir siteyi ziyaret etmek için inanç sıçraması.